Dużo tych 'kontrowersyjnych' postaci. O wyborze marszałka seniora - zdjęcie
05.11.19, 19:35zdj. Adrian Grycuk, CC BY SA 3.0, via Wikimedia Commons, edytowane, Anonymous photographer working for Partia Wolność i Praworządność CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons, Edytowane, Platforma Obywatelska RP, CC BY SA 20, Flickr, edytowane, Piotr Drabik, lic CC BY SA 20, Flickr edytowane

Dużo tych 'kontrowersyjnych' postaci. O wyborze marszałka seniora

23

Przymiotnik "kontrowersyjny" w polskiej debacie publicznej jest od początku tygodnia odmieniany we wszystkich dostępnych w języku polskim przypadkach. A to za sprawą decyzji Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy w kwestii wyboru kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz marszałka seniora Sejmu RP IX kadencji. 

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość nominowało do Trybunału Konstytucyjnego byłą wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska, prof. Elżbietę Chojnę-Duch, a także dwoje byłych już posłów tej partii: prof. Krystynę Pawłowicz, która nie ubiegała się o mandat poselski w wyborach parlamentarnych z 13 października 2019 r. (już po ogłoszeniu przez posłankę Pawłowicz tej decyzji spekulowano, że kierownictwo PiS ma wobec niej inne plany, m.in. pracę w Trybunale Konstytucyjnym) oraz Stanisława Piotrowicza, byłego szefa sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, który w wyborach co prawda startował, ale nie uzyskał mandatu. Nad kandyturami do Trybunału Konstytucyjnego będzie głosował Sejm. Teraz zajmiemy się jednak inną, równie "kontrowersyjną" dla dziennikarzy i polityków sprawą, czyli decyzją prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie marszałków seniorów Sejmu i Senatu. O ile wybór senator Barbary Borys-Damięckiej nie budzi większego zaskoczenia, o tyle bardzo emocjonalnie przyjmowana jest ta zaszczytna funkcja dla byłego szefa MON, posła Antoniego Macierewicza. 

Polityk nie jest najstarszym z posłów, ani pod względem wieku, ani stażu parlamentarnego. Starsi od Macierewicza są: początkowo typowana na to stanowisko posłanka Platformy Obywatelskiej, Iwona Śledzińska-Katarasińska, jej partyjny kolega, Dariusz Rosati, a także jeden z liderów Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke, który po raz pierwszy od 26 lat zasiądzie w ławach sejmowych. Dość zabawne jest to, że z całej czwórki to właśnie Macierewicz jest określany mianem "kontrowersyjnej postaci", przy czym największym zarzutem pod jego adresem jest sprawa katastrofy smoleńskiej i rzekomego "rozbrojenia" polskiej armii. Działalność opozycyjną byłego szefa MON w czasach PRL zdają się jednak przemilczać. Ale nie to jest w całej sprawie najciekawsze. 

Najciekawsze jest bowiem to, że pozostała trójka najstarszych posłów w Sejmie jest co najmniej tak samo "kontrowersyjna" jak Antoni Macierewicz, jeśli nie bardziej "kontrowersyjna".  Niekoniecznie ze względu na obecną działalność, choć w przypadku Janusza Korwin-Mikkego warto wziąć pod uwagę nie tylko wypowiedzi o kobietach czy osobach niepełnosprawnych i chorych umysłowo, ale też o Rosji, NATO, Unii Europejskiej etc. 

Najstarsza wiekiem i stażem parlamentarnym Iwona Śledzińska-Katarasińska nie byłaby raczej dobrą kandydatką na marszałka seniora Sejmu RP IX kadencji. Gdyby została wyznaczona do tej funkcji, mogłaby wywołać kontrowersje bardziej międzynarodowe. Otóż ma na swoim koncie antysemickie artykuły publikowane na łamach komunistycznej prasy po wydarzeniach z Marca 1968 r. Choć jej staż w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie był tak długi, jak w przypadku jej partyjnego kolegi, Dariusza Rosatiego, po wystąpieniu z partii w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego przeszła na stronę opozycji i była nawet internowana, to jej wybór na marszałka seniora mógłby wzbudzić spore kontrowersje w środowiskach żydowskich, które przecież bacznie obserwują sytuację w Polsce. Przypomnijmy reakcję nowego ambasadora Izraela w Polsce na obecność w Sejmie jawnie antysemickiej Konfederacji. 

Z kolei drugi najstarszy wiekiem poseł, Janusz Korwin-Mikke to właśnie ugrupowanie wprowadził do polskiego parlamentu. Jego obecna działalność i wypowiedzi pozostawiają wiele do życzenia. Jest to polityk, który już coraz bardziej jawnie wygłasza wypowiedzi prorosyjskie, nawołuje do opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej, uderza w Sojusz Paktu Północnoatlantyckiego, obraża kogo tylko się da. Na swoim koncie ma także pozytywne wypowiedzi pod adresem "architekta" stanu wojennego, gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Korwin-Mikke nazwał komunistycznego dyktatora "poczciwym człowiekiem i znakomitym wojskowym", który "zasłużył na pochówek na Powązkach". "Dostał parę razy pałą i zmarł chudzina"-mówił z kolei o śmierci Grzegorza Przemyka. 

Kolejną kontrowersyjną postacią jest Dariusz Rosati. Poseł Platformy Obywatelskiej, nieco starszy od Antoniego Macierewicza, od roku 1966 aż do rozwiązania partii w 1990, był członkiem PZPR. Co więcej, już w pierwszych latach III RP zasiadał w radzie nadzorczej Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Afera FOZZ jest uznawana za "matkę" wszystkich afer III RP. "Moje nazwisko jest kojarzone z FOZZ, a na dodatek oskarża się mnie, że zarobiłem Bóg wie ile pieniędzy, zasiadając w tej radzie nadzorczej, myśmy zaś dostawali równowartość ok. 3 dolarów za każde posiedzenie"-ubolewał niedawno Rosati w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", najwyraźniej udając, że nie rozumie, w czym tkwi problem. Dodatkowo, ten sam polityk, który był do końca wierny PZPR, regularnie oskarża PiS o prorosyjskość. 

Czy na tym tle Antoni Macierewicz rzeczywiście wypada tak szalenie kontrowersyjnie? Decyzja prezydenta wydaje się w tym kontekście całkiem zrozumiała. Jak widać, sporo mamy w polskim Sejmie tych "kontrowersyjnych" postaci...

yenn/Fronda.pl

Komentarze (23):

Lennon2019.11.6 16:13
Prawda jest taka - takie przywalenie w ziemię jakby ktoś przeżył - to byłby cud. Musiałby mieć bardzo małą masę (niemowlę) no i duży fuks. Ogólnie cudów nie ma. Nikt nie przeżył, bo nie wieźli ochronki niemowlaków tylko spasionych, dużych ludzi.
stan2019.11.6 11:55
Do: tak z innej beczki Czy pamiętacie, jak Komorowski mówił, że prezydent (mowa była o Lechu Kaczyńskim) będzie gdzieś leciał i wszystko może się zmienić? Ciekawe skąd w tak prymitywnym typie objawił się jasnowidz?
R.K2019.11.6 8:09
Fronda sobie za dużo pozwala !!!!Macierewicz razem z tymi bandytami antypolskimi???
Michał Jan2019.11.6 9:22
Mi korona z głowy nie spada, że jestem na forum z takimi kretynami.
gracz2019.11.6 7:52
Osoba która umieściła zdjęcie A.Macierewicza obok tej trójki,powinna dostać po ryju.
Michał Jan2019.11.6 7:25
Drogi redaktor "yenn" ma chyba drugi etat u obecnego ambasadora zamkniętej obecnie ambasady.
Pisbusters2019.11.5 22:39
Co te PO-je-by lewackie tak interesują się Macierewiczem ?! Dla was przecież pancerna brzoza była przyczyną katastrofy. Skąd ta niecierpliwość ?! Przecież mówiliśmy wam kacapy wielokrotnie, że najpierw reforma sądownictwa, która nastąpi już niedługo (początek w maju 2020), a potem raport komisji, a następnie lista oskarżonych i do pirdla ! A ci trzej którzy przeżyli jełopie dobili ruscy NKWD-ziści !
Urszula2019.11.6 8:49
Ale odlot. Wiesz wszystko? Podaj mi numery Totka na najbliższe losowanie.
Pisbusters2019.11.5 22:26
No to jak lewacckie szczochy, wiceminister finansów w rządzie zdrajcy D. Tuska wam się nie podobie na kandydata do TK ?! Was chyba PO-je-ba-ło już całkowicie ?!!
sikornik2019.11.5 20:51
Jak w ogóle można umieszczać zdjęcie AM wśród zdjęć ludzi niegodnych, pitolić o jakiejś kontrowersyjności Antoniego Macierewicza i przywoływać rosyjską agenturalną narrację negującą z góry zamach w Smoleńsku i wciskającą hasła ze Sputnika o rozbrojeniu armii (rozbrojenie pewnie miało polegać na usunięciu agentury z wywiadu oraz kadry dowódczej a także rezygnacji z bezsensownego zakupu śmigłowców). Owsiki w sempiternie wiercą tych którzy obawiają się nieuchronnego ujawnienia faktów związanych ze Smoleńskiem.
772019.11.5 20:45
obłąkany czy nie ale kwity ma !!!!!
Bonifacy2019.11.5 20:37
Doskonale pamiętam, jak Macierewicz będąc ministrem oznajmił, że są nowe nagrania rejestrujące przebieg rozmów w kokpicie Tupolewa, uzyskane z nasłuchu wojskowego jednego z państw nadbałtyckich (o ile pamiętam chodziło o Łotwę lub Estonię). Zapowiedział, że nagrania rzucają nowe światło na przebieg tragedii i opinia publiczna zapozna się z nimi niebawem. Od wypowiedzenia tych haseł minęło kilka lat. Nikt nie poznał ani rzekomych nowych i przełomowych taśm, ani nawet ich stenogramów. Ale fanatyczny elektorat otrzymał złowrogo brzmiący przekaz, tradycyjną metodą Antoniego: "Wiem coś, ale nie powiem" i tak przez cztery lata nie dowiedzieliśmy się o Smoleńsku nic ponad to, co wiedzieliśmy przed czterema laty.
lady chapel2019.11.5 20:16
Czy Frendzel i PiSowszczycy nie widzą, że kampania opozycji wszelakiej przed wyborami była nijaka? Dlaczego? Dlatego, że nikt nie ma zamiaru sprzątać tego, co PiS nawyrabiał a to wszystko wyjdzie nie od razu ale po roku, dwóch i więcej. Tak samo będzie z wyborami prezydenckimi. PiS musi sam wypić tę siwuchę, którą przygotował.
Pisbusters2019.11.5 22:33
No to pijemy przygłupie lady chapel ! A wiesz jeden sędzia co z nami pił nie zdzierżył. Leżał pijany jak wieprz i wymachiwał legitymacją sędziowską. Drugiego co z nami pił - Artura złapali jak turek wrzucił mu reklamówkę z 200 tys zł. Ten "nowo" wybrany PO-jeb, były zastępca, jeszcze nie pił z nami, ale to kwestia czasu. A więc jak widzisz przygłupie pijemy siwuchę, no nie chaplu ? I pamiętaj - nie świruj !!!
Naczelny2019.11.6 2:28
Ja pierdziele Piotrowski, mam dodtakowe 10 groszy od Ziobry za podszywanie się?
trf2019.11.5 20:05
mikke onuca
Michał Jan2019.11.6 7:23
tfr baran
TAK Z INNEJ BECZKI.....2019.11.5 20:02
A pamiętacie jak Antonii mówił o tym ze katastrofę/zamach w Smoleńsku przeżyły 3 osoby???? Jestem ciekawa co teraz te osoby porabiają:))???
JONASIK2019.11.5 20:04
Jak to co? Grają w tenisa z Kulczykiem na jego wyspie.
sikornik2019.11.5 21:13
A może из другого ствола...Ambasador Turowski (niegdyś oficer wywiadu PRL w Watykanie) w zeznaniach mówił, że informację o przeżyciu 3 osób przekazał ministrowi Sikorskiemu, a otrzymał ją od oficera rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, który był na miejscu katastrofy.
JONASIK2019.11.5 22:38
O Boże, to wychodzi na to, że Maciek Rewicz sterowany jest przez Moskwę poprzez stare struktury wywiadu PRL. Z D R A D A !!!!!
Jan2019.11.5 23:15
To nie Antoni Macierewicz mówił, tylko takie były doniesienia agencyjne w dniu tragedii.
Cool2019.11.6 6:10
Leżą w grobach ... w każdym razie istnieją nagrobki z ich nazwiskami P.s. Jesteś blondynką?