W czasie spotkania z mieszkańcami Poronina prezydent Andrzej Duda odniósł się do bieżącej polityki. Mówił m.in.: o ochronie tradycyjnych wartości, planowanym spotkaniu z Trumpem czy wsparciu dla Podhala.

Duda mówiąc o wsparciu dla polskich rodzin przypomniał o zrealizowanych przez niego obietnicach jak np. program 500+. Podkreślił, że polska konstytucja wyraźnie mówi o małżeństwie: „Jest artykuł 18 w polskiej konstytucji, gdzie jest jasno napisane, że rodzina jest pod szczególną opieką ze strony polskiego państwa i pod szczególną ochroną, tak samą jak macierzyństwo, tak samo jak rodzicielstwo, a małżeństwo to jest związek kobiety i mężczyzny. Jest napisane? Jest. A kto to podważa, ten chce łamać polską konstytucję”.

Prezydent apelował o uczestnictwo w wyborach i deklarował, że będzie bronić tradycyjnych wartości oraz polskich rodzin. Przywołał postać polskiego, świętego papieża: „Chcę Polski takiej, jaką malował nam kiedyś nasz papież św. Jan Paweł II. Chcę urzeczywistniać Polskę, jakiej konstrukcję zostawił nam papież, i z takimi zadaniami, także wobec naszego członkostwa w UE, jakie on nam zostawił. I ja to wam obiecuję przez następne lata”.

Mówił również o kwestiach kluczowych dla Podhala. Zapowiedział przeznaczenie środków na m.in.: modernizację kolei między Chabówką a Zakopanem czy wsparcie przedsiębiorców, zwłaszcza po pandemii koronawirusa. Wyraził nadzieję, że „w trudnej sytuacji turystyki, tu na Podhalu, że te pieniądze rzeczywiście tutaj trafią. (…) Mam nadzieję, że to tutaj pomoże”.

Prezydent mówił też o modernizacji Polski i zbliżającej się wizycie w USA: „Dzisiaj czeka mnie jeszcze wyprawa za wielką wodę, ale znacie to dobrze. Wiem, że znacie to dobrze, bo spotykamy się i w Poroninie, Zakopanem, Nowym Targu, Chicago, i tam są ci sami ludzie. Raz ktoś jest w Chicago, raz tutaj. Jest dla mnie satysfakcją, że nie jest tak, jak dawniej, że jak ktoś wyjechał, to latami go nie było, bo nie można było wrócić, bo nie można było jechać, bo wizy się nie dostawało”. Stwierdził, że zniesieni wiz to wynik dyscypliny i pracowitości Polaków, dzięki której nie muszą już wyjeżdżać do Ameryki w celach zarobkowych.

W sferze polityki zagranicznej urzędujący prezydent przypomniał: „To m.in. dzięki takim rozmowom dzisiaj w Polsce, po raz pierwszy od 1989 r., przybyły jednostki NATO, na mocy szczytu w Warszawie z 2016 r. Dzisiaj jednostki NATO są na naszej ziemi, bronią naszego bezpieczeństwa. Co więcej, również amerykańskim inwestorom pokazują, że to jest ziemia bezpieczna. Nie mam wątpliwości, że również dzięki temu światowy koncern Microsoft zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów”.

ks/ PAP, wPolityce