Duda: Podatki trzeba obniżyć, żeby ruszyła gospodarka! - zdjęcie
14.05.15, 08:30

Duda: Podatki trzeba obniżyć, żeby ruszyła gospodarka!

40

- Chciałbym współpracować przy opracowywaniu strategii rozwoju rodzimego przemysłu z ludźmi takimi, jak prezes firmy ASmet - powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda odwiedził dziś (13.05) polską firmę ASmet produkującą śruby i nakrętki. Rodzinna firma, ulokowana w Piastowie, jest zdaniem kandydata na prezydenta, „krajowym kapitałem, stanowiącym wzorzec jeżeli mówimy o odbudowie polskiego przemysłu”.

W trakcie swojej wizyty Andrzej Duda spotkał się z pracownikami i kierownictwem firmy, przyglądał się linii produkcyjnej oraz miał konferencję prasową.

- Polska gospodarka musi konkurować wysoką jakością, a nie niską płacą - mówił.

Według Dudy, polskie firmy wymagają wsparcia. Dlatego konieczna jest obniżka podatku dla mikroprzedsiębiorstw do 15 proc. w przypadku, gdy firma zatrudnia co najmniej trzy osoby.

- Wszystkie inwestycje dokonane, rozwijające firmę w danym roku podatkowym nie będą odliczane w długoterminowej amortyzacji, tylko w tym samym roku, w którym zostały poniesione - zaznaczał, dodając, że jeśli inwestycje miałyby charakter innowacyjny i były połączone z badaniami, „można by je odliczać w podwójnej wysokości”.

Jak podkreślał Duda, wzorem dla polskiego biznesu jest firma właśnie taka jak ASmet, czyli ceniąca rodzinę i rodzinne wartości, gdzie pracownicy są dobrze wynagradzani.

- Jeśli mamy rozwijać przemysł, jeśli mam go odbudowywać, to musi się skończyć sytuacja, że nasza gospodarka konkuruje niską płacą. Na zachodzie konkuruje się wysoką jakością i bardzo wysoką wydajnością. W tym kierunku powinniśmy zmierzać - mówił.

Andrzej Duda opowiedział również m.in. za obniżeniem podatku dla mikroprzedsiębiorstw, poprawą warunków inwestowania, promowaniem inwestycji innowacyjnych i badawczych.

- Konieczna jest poprawa warunków inwestowania przez zmianę sposobu rozliczania podatkowego inwestycji - wykazywał.

kad/andrzejduda.pl

Komentarze (40):

anonim2015.05.14 8:37
Jej, wy naprawdę w to wierzycie?
anonim2015.05.14 8:39
A o ile p. Duda obniży nam VAT? Może jakiś konkret??
anonim2015.05.14 8:42
Andrzej Duda to kandydat wiarygodny, dlatego można mu wierzyć. Komorowski to kandydat kompletnie niewiarygodny i coraz bardziej śmieszny dlatego będzie coraz bardziej lekceważony. Ale ktoś tam wolidyskutować...
anonim2015.05.14 8:51
Duduś jest równie wiarygodny co Bredzisław. Duduś obniży nam podatki, wiek emerytalny, ceny mieszkań i oprocentowanie kredy. Podniesie za to wynagrodzenia. Dzięki temu każdego, kto zarabia 2000 zł, będzie stać na własne mieszkanie. Och, jakie to wiarygodne...
anonim2015.05.14 8:52
@ Gandalf Dla mnie wybór między Komorowskim a Dudą, to wybór pomiędzy dżumą i cholerą. Ale niesamowite jest dla mnie to, ze ktoś jeszcze wierzy w te bajki opowiadane przez kandydatów, zwłaszcza o obniżeniu podatków przez przyszłego prezydenta. Zwłaszcza kiedy człowiek się przyjrzy jakie kompetencje ma prezydent w tym zakresie.
anonim2015.05.14 9:00
Ja Andrzej Duda, jak mówię, że obniżę podatki to to znaczy, że MÓWIĘ!
anonim2015.05.14 9:09
nie no !!! tu wypowiadają się sami eksperci finansowi, ludzie którzy wiedzą jak prowadzić działalność gospodarczą, bravo ciemniaki bo to jedyne określenie dla wszych wypocin tu pisanych. Prowadzę własną działalność i powiem że państwo jest chore, płacę ZUS 1100zł miesięcznie gdzie w Wielkiej Brytanii tak kwota wynosi 50zł na miesiąc, idąc na emeryturę dostanę 500zł a WB najniższa to 1200funtów nie mówiąc o podatku Vat z 22% do 23% sprawił że o wiele więcej musiałem podnieść sprzedawany towar, a jak można konkurować z kapitałem zachodnim ulokowanym w naszym kraju ? gdzie sprzedają po cenach dumpingowych, wiele by mówić, Tusk przez te 8 lat nie zrobił nic a na koniec wystawił na premiera nic i sam uciekł, a prezydent to atrapa która bez suflera się nigdzie nie rusz, to kto rządzi tym państwem ?
anonim2015.05.14 9:11
@ Zbyszek_katolik I jak twoja wypowiedź ma się do obietnic Dudy?
anonim2015.05.14 9:14
Zbyszek_kieliszek, jak liczysz, że Duda poprawi Twój żywot to albo jesteś głupi albo naiwny, albo jedno i drugie.
anonim2015.05.14 9:19
Najpierw się podpiął pod Kukiza wyskakując jak Filip z konopi z JOW-ami, teraz próbuje nieudolnie kopiować Korwina, który o tym gada już od ćwierć wieku. Widać to co głosi JKM to oszołomstwo, a co Duda to wiekopomna idea, zbawienie dla Polski. A nieudolnie, bo jego pomysł jest jeno substytutem wolnego rynku: "obniżka podatku dla mikroprzedsiębiorstw do 15 proc. w przypadku, gdy firma zatrudnia co najmniej trzy osoby" Rodzinna firma zatrudniająca dwie osoby już nie znajduje się w obszarze zainteresowania pana etatysty Dudy.
anonim2015.05.14 10:01
Pan Andrzej Duda nie jest politykiem znikąd. Stoi za nim poważna siła polityczna, która jest zdolna do przeprowadzenia w Polsce radykalnych zmian. Na czym one mają polegać? Odpowiedź jest prosta: wspieranie polskich firm i polskich przedsiębiorców, także przez obniżkę podatków dla rodzimych inwestorów. Skąd brać pieniądze dla budżetu państwa polskiego? Sprawa jest jeszcze bardziej prosta:zahamować odpływ pieniędzy z Polski jaki dokonuje się za sprawą zagranicznych korporacji drenujących finanse naszego kraju. Obłożyć te korporacje 50 procentowym podatkiem i pieniążki od razu się znajdą. Po jakie licho kupować super drogie i nikomu do niczego nie potrzebne pociągi za miliardy euro, jeśli pociągi podobnej klasy można produkować w Polsce przy wykorzystaniu polskich przedsiębiorców? Pendolino to tylko jeden z setek przykładów, w których formacja polityczna pod nazwą Platforma Obywatelska pokazała że jej jedynym celem jest wysługiwała się interesom obywateli obcych państw w zamian za osobiste korzyści. Przykład Donalda Tuska jest tu ewidentny. Facet wiernie służył Angeli Merkel i dlatego nie musi się już martwić ani o pracę ani o kredyty, ani mieszkanie ani o emerytury. Dał nam przykład Tusk Donaldzik jak szachraić mamy! Andrzej Duda i cała formacja polityczna, która go wspiera mówi: Dość temu szachrajstwu! My nie chcemy uciekać stąd! My chcemy żyć, pracować i bogacić się we własnym kraju! Nie damy się wywieźć na "roboty do Niemiec" przez folksdojczów nowej generacji! Coraz więcej Polaków zaczyna to rozumieć a głupek Komorowski pomaga w tym dziele uświadamiania Polaków jak mało kto! Mówicie że to niemożliwe? Przykład Węgrów oraz ich wyborów politycznych wyraźnie pokazuje, że to jest możliwe. Wystarczy tylko uwierzyć w siebie a nie wysługiwać się durnowatym sloganom brukselskich ideologów. Czas na zmiany i to bardzo głębokie zmiany! Powstań Polsko, skrusz kajdany!
anonim2015.05.14 10:03
Jack, Zawsze uważałem Cię za człowieka, który ma realistyczny ogląd sytuacji, także sytuacji politycznej. Teraz widzę, że kompletnie odaltujesz. Kto ma nami rzadzić? Grzegorz Barun z Chrystusem Królem i bronią jądrową dla Polski? Przecież to jest kompletne oszołomstwo!
anonim2015.05.14 10:06
AirWolf Jeszcze nie ukończyłeś terapii i Weroniki Hamerdys? Widać słabo się dziewczyna stara oj słabo... !
anonim2015.05.14 10:18
"Zero konkretów, niezobowiązujące hasełka pod "ciemny lud to kupi"." "Mimo wszystko pomysłu Korwina (jeszcze) nie przebił - całkowita likwidacja podatków." Ciemny lud kupi, tak jak Ty ciemny ludzie kupiłeś propagandę że Korwin chce znieść WSZYSTKIE podatki.
anonim2015.05.14 10:22
To ma być konkretny pomysł? Przynajmniej 3 zatrudnionych skreśla np. mnie i dziesiątki tysięcy innych, jednoosobowych działalności, ale lemingi widać się cieszą. @xporferus1 No przecież jeden Duda z drugim się oficjalnie dogadali. @Gandalf "wspieranie polskich firm i polskich przedsiębiorców" - niby jak? Ja do niedawna miałem jeszcze żonę jako osobę współzatrudnioną, ale przy "naszym" cholernym zusie się przecież nie da, trzeba kombinować bo inaczej wszystko trzeba oddać albo się jeszcze zadłużyć. Co mi po takiej obniżce? Ani 4% życia nie ratuje, ani nie mam 3 osób zatrudnionych bo mnie na to nie stać. Co innego duży zakład (których jest w Polsce ile? 1000?) - dla nich 4% to rewelacja, i na to pewnie liczy P. Duda, że związkowcom wpadnie więcej do kieszeni. @Jack, @Zbyszek Pełna zgoda.
anonim2015.05.14 10:25
Nie jestem zwolennikiem PISu, ale: Dziś niewiele osób już pamięta, że rząd PiS obniżył aż o 7 pkt proc. składkę rentową, wprowadził ulgi podatkowe na dzieci, podniósł po pięciu latach progi podatkowe i kwotę wolną, zlikwidował 40-proc. stawkę PIT, obniżył stawkę podstawową – z 19 do 18 proc. Tak więc głupie lewaki zamknijcie gęby!
anonim2015.05.14 10:26
@PanYurek Korwin nie chce zniesienia wszystkich podatków, wcale nie wyklucza znacznego podniesienia VATu, tyle że to inna bajka niż dochodowy.
anonim2015.05.14 10:27
Sorki:) Miało być:Dziś niewiele osób już nie pamięta...
anonim2015.05.14 10:31
Przecinak, Spokojnie, ZUS to jedna z najbardziej złodziejskich instytucji w Polsce. Z tym też trzeba się rozprawić! Widzisz Tobie przez dziesiątki lat antypolska propaganda wbijała to głowy że jak jesteś Polakiem to niczego sam zrobić nie potrafisz. A władza polityczna powstała z antypolskiego nadania na każdym kroku Ci to udowadniała. Teraz chodzi o to aby także tacy ludzie jak Ty odrzucili antypolską propagandę i sami wybrali sobie taką władzę, która będzie dbała o interesy takich ludzi jak Ty! Antypolskiej propagandzie i jej ślepym wykonawcom już dziękujemy! Czas na rzeczywiste i realne zmiany w Polsce!
anonim2015.05.14 10:32
@Bubu64 Ulgi prorodzinne to raczej LPR. Przypomnij mi proszę, o ile podnieśli kwotę wolną od podatku? 20zł? (a tak w ogóle to największy skok był w latach 2000 - 2003) Polecam też ten film, zaraz po rozpadzie koalicji: https://www.youtube.com/watch?v=Wuu14UNDmks
anonim2015.05.14 10:38
@Gandalf Czas na zmiany, ale nie na PO lub PiS (w obecnym kształcie).
anonim2015.05.14 10:49
Przecinak, Oczywiście masz rację: zmian w Polsce dokona biały rycerz na czarnym koniu! Człowieku, popatrz realnie na to co się dzieje. Ludzie w Polsce odzyskują wiarę w możliwość przeprowadzenie realnych zmian w kraju. Wyrazem tej zmiany może być właśnie konkretny człowiek, nie mglisty rycerz na mglistym koniu ale człowiek z krwi i kości. Człowiek, który dysponuje też rzeczywistym zapleczem politycznym, które dzięki wygraniu wyborów parlamentarnych jest zdolne do przeprowadzenia nawet najbardziej głębokich zmian w Polsce. Nie wierz ani Braunom ani Kukizom. Wierz tym którzy mają koncepcje i mają możliwości. Andrzej Duda jest takim właśnie człowiekiem! Doktor prawa z praktyką polityczną w wymiarze nie tylko krajowym ale i zagranicznym. Zna cztery języki, kompetencja, uśmiech, swoboda, odwaga.. i co najważniejsze zaplecze polityczne coraz bardziej gotowe pójść za nim w ogień. Nie czekajmy zatem na Wernyhorę żeby znowu jakiś chochoł historii nie zaśpiewał nam; miałeś chamie złoty róg!
anonim2015.05.14 10:56
Przecinak, A co to jest "obecny kształt" Prawa i Sprawiedliwości? Przecież działacze Pisu dokonale widzą, że czas Kaczyńskiego, Kempy i Macierewicza minął. Czy Ty nie widzisz, że takich ludzi jak Andrzej Duda może być w Polsce dużo więcej?! Oni ani do Platformy ani do wydmuszki Kukiza nie pójdą. Oni pójdą właśnie do Prawa i Sprawiedliwości i zmienią najpierw kształt tej partii a potem kształt całej Polski! Naprawdę tego nie widzisz? Ludzie w Polsce budzą się powoli ale budzą się coraz bardziej i coraz bardziej widzą jak ich robiono w konia przez ostatnie 30 lat! Czas temu położyć kres i wziąć odpowiedzialność za siebie i za kraj we własne ręce! Polskojęzycznym folksdojczom czas powiedzieć: wynocha!
anonim2015.05.14 11:01
@Gandalf Duda nie tylko mnie nie przekonuje, robi rzeczy które go dla mnie dyskwalifikują (jak choćby wspomniane kumanie się z drugim Dudą; co do zaplecza Dudy, to nie pójdą za nim w ogień, zrobią to co zwykle, czyli posłuchają Kaczyńskiego) Druga sprawa, nie liczę że jakikolwiek prezydent, przy obecnych uprawnieniach, znacząco wpłynie na kraj. Po trzecie, PiS u sterów jeszcze pamiętam, drugą kadencją PO też się skreśliło dla mnie. W 2 turze idę oddać nieważny głos, w wyborach do sejmu oddam głos na prawie każdego byle nie PO/PiS.
anonim2015.05.14 11:03
@Gandalf "Przecież działacze Pisu dokonale widzą, że czas Kaczyńskiego, Kempy i Macierewicza minął." - oby tak było, ale jakoś tego nie widzę.
anonim2015.05.14 11:05
@Gandalf - prawo powinno być zrozumiałe dla każdego człowieka po podstawówce potrafiącego czytać i pisać. A co to znaczy "mikroprzedsiębiorstw do 15 proc. w przypadku, gdy firma zatrudnia co najmniej trzy osoby" albo "odliczane w długoterminowej amortyzacji" jak nie kontynuację dobrego fartu dla tysięcy doradców podatkowych? To ma być proste jak budowa cepa i każdy podmiot powinien płacić państwu równo, a nie tylko polski, a zagraniczne sklepy zwyczajnie wyprowadzają miliardy złotych do swoich państw, co zresztą bodaj w ub. roku wyniuchała tutaj Fronda pisząc, iż przez cały któryś rok jedynie Biedronka wpłaciła ponad 200 mln do budżetu, a któryś (nie pamiętam już który) zagraniczny supermarket wręcz dostał kilkadziesiąt milionów złotych zwrotu (!). Z tym się zgodzę. Natomiast nie wiem skąd pewność, że pan Duda jest wiarygodny, bo fakt, iż ten skądinąd sympatyczny facet w ogóle istnieje na tym bożym świecie jest mi znany dopiero od kilku miesięcy:-)
anonim2015.05.14 11:05
Przecinak Mimo wszystko Zyta Gilowska coś tam w miarę możliwości obniżała, nawet SLD za swoich rządów obniżył CIT jeśli mnie pamięć nie myli:) Natomiast tzw. liberalne PO tylko podwyższyło podatki.
anonim2015.05.14 11:12
@ Jack_Holborn Tak z ciekawości- w jakim kraju prawo jest zrozumiałe dla każdego człowieka po podstawówce potrafiącego czytać i pisać?
anonim2015.05.14 11:21
@Bubu64 Pani Zyta Gilowska jest chwalona niezależnie od miejsca na scenie politycznej, ale to bardzo nieznacznie poprawia wizerunek całego PiSu, dla mnie zdecydowanie za mało.
anonim2015.05.14 11:24
Jack Dobra, to głosuj na Baruna i Chrystusa Króla! Powodzenia! Piszesz, tak jakbyś nie miał bladego pojęcia na czym polega na~jpoważniejszy spór III Rzeczypospolitej. Tu nie chodzi o to czy rządzi Tusk czy Kaczyński ani o to czy rządzi Komorwski czy Duda. Tu chodzi o to czy Polacy zrozumieją wreszcie na czym polega ich rzeczywisty interes i czy potrafią wyłonić z siebie takich polityków, którzy tego interesu będą bronić. Do tej pory wmawiano Polakom że w ich interesie leży wyjazd za granicę i zarabianie 2000 euro w Niemczech, Anglii, Francji czy Irlandii zamiast zarabainia 2000 złotych w Polsce. I Polacy wybierali na swoich przywódców takich ludzi, którzy im taki "interes" sprawnie "załatwiali". Teraz ktoś mówi Polakom: a czemu nie możemy zarabiać 3000 euro w Polsce i to płatne w naszej narodowej walucie? Jesteśmy głupi? Leniwi? Mało zaradni? Mało przedsiębiorczy? Otóż nie jesteśmy! Wystarczy tylko jasno zdefiniować swój własny interes i twardo bronić go w negocjacjach z Niemcami, Anglikami czy Francuzami! Tak negocjował św. pamięci Lech Kaczyński. Nie lubili go ale szanowali! A co wynegocjował Donald Tusk? Kasiorkę i stanowisko dla siebie! I kwotę 2000 zł.pensji dla Polaków w Polsce. Zaiste wspaniały mąż stanu! Dał nam przykład Tusk Donaldzik jak stąd spieprzać mamy! Dość takich polityków! My mamy swój rozum i swoją godność. Nam dotacje unijne, które w 120 procentach "wracają" do niemieckich inwestorów naprawdę nie są do niczego potrzebne! Nam jest potrzebny polski przemysł, polska gospodarka i polska polityka! I na tym polega istotny problem a nie na tym czy to będzie Duda czy Komorowski! Na razie pod tym względem Duda bije Komorowskiego 10:0. Dlatego właśnie ja będę głosował na Dudę a nie na Brauna od Chrystusa Króla! Kropka!
anonim2015.05.14 11:31
@Gandalf - Pendolino, Stadion/Basen Narodowy, najdroższe autostrady w Europie i wiele innych to zewnętrzne oznaki działalności zorganizowanej grupy przestępczej na wielką skalę podszywającej się pod legalną partię polityczną o nazwie Platforma Obywatelska. Ich się nie da w sposób demokratyczny usunąć, bo są częścią okrągłostołowego układu im podobnej całej jurysdykcji oraz biznesmenów-mafiozów, a całość kontrolują postkomunistyczne służby tajne. Komorowski jest bezwolną i tępą w gruncie rzeczy marionetką w tym układzie mającą autorytetem prezydenta Rzeczypospolitej legitymizować to całe monstrualne szachrajstwo. Jednak mimo wszystko pan Duda niczego w Polsce nie zmieni poza tym, że z pewnością nie będzie się tyle kradło państwowej kasy. To jednak, drogi Gandalfie za mało, aby w dłuższej perspektywie szarym Polakom żyło się lepiej, a młodzi, bystrzy, inteligentni i energiczni Polacy wypchnięci za granicę (jako niebezpieczni dla układu) masowo wracali do Ojczyzny.
anonim2015.05.14 11:43
@Gandalf - rządzić ma rząd, a prezydent ma godnie reprezentować nasze państwo i naród . Grzegorz Braun jest niezwykle wyważony, elokwentny, z ogromną lekkością mówi niespotykanie kunsztowną, wysmakowaną polszczyzną i ma wielką klasę, a przy tym nigdy nie zapomina o katolickim charakterze naszego narodu. Doprawdy nie rozumiem, co w nim może się akurat Tobie nie podobać, bo o ile znam Twoje poglądy już od paru lat, Ty także stałeś zawsze na straży dokładnie tych samych wartości, za co Cię zresztą lubię i szanuję. Co do broni atomowej to ma rację - oczywiście, gdyby Polska była państwem suwerennym. Co do Chrystusa Króla to też się zastanawiam, czy Pan Jezus chciałby firmować Swoim imieniem taki burdel;-)
anonim2015.05.14 12:21
@ajawoledyskutowac - nie wiem w jakim kraju. Twoje pytanie przypomina mi trochę argumentację medialnych autorytetów od wszystkiego, którzy konieczność utrzymania "abonamentu" RTV tłumaczą: bo z Europie Zachodniej też on jest! Nie patrzmy, w którym państwie nie ma "abonamentu", tylko go zlikwidujmy, Polacy nie gęsi. Nie patrzmy na to, czy w ogóle istnieje państwo mające proste prawo, tylko sami to zróbmy, dajmy przykład innym! Czy Polak musi się kojarzyć tylko z papugą powielającą mądre, ale głównie niemądre pomysły obcych byle byli oni z Zachodu?
anonim2015.05.14 12:50
AirWolf Cały Twój cynizm wynika z Twojej niewiary w mozliwość zmiany czegoś na lepsze, dlatego właśnie przez całe życie, byłeś, aktualnie jesteś i na zawsze pozostaniesz parszywym ścierwojadem, który napełnią swoje trzewia radością z upadku wszystkiego co mogłoby by piękne, dobre i wartościowe, gdyby tacy ludzie jak Ty zamiast tępo wyć do księżyca, zechcieli by w coś wartościowego uwierzyć i nad czymś wartościowym popracować. Jack, Własciwie to sam sobie odpowiedziałeś. Andrzej Duda dysponując elokwencją, obyciem, kompetencjami i sprawnie działającym aparatem politycznym nic oczywiście nie zmieni. Natomiast pan Braun dysponując piękną polszczyzną oraz Chrystusem Królem dokona nowego cudu nad Wisłą! Przecież Ty sam w to nie wierzysz.
anonim2015.05.14 12:53
@ Jack_Holborn Nie da się stworzyć systemu prawnego zrozumiałego dla każdego przeciętnego Kowalskiego po podstawówce. I nie wynika to ze złośliwości rządzących tylko z istoty samego systemu prawnego regulującego niezliczone ilości sytuacji i zależności.
anonim2015.05.14 18:05
@Gandalf - A.Duda ma w dwóch kwestiach przewagę nad G.Braunem: posiada potężne środki z budżetu na swoją kampanię oraz nie mówi rzeczy politycznie niepoprawnych, np. nigdy by się nie zająknął o roszczeniach żydowskich, które na przykład ja uważam za sprawę bardzo istotną. @AirWolf - no i?
anonim2015.05.14 18:14
@Gandalf - podoba mi się, że wszyscy (więc pewno i sztab A.Dudy) zaczynają na każdym kroku gnębić B.Komorowskiego nie dając mu złapać tchu. Na przykład doszukali się złamania przez niego prawa rozdając ulotki w metrze:-) Mam nadzieję, że tym "osikowym kołkiem" psychicznie go wykończą i już się więcej za politykę nie weźmie.
anonim2015.05.14 18:54
AirWolf Tani kretynku i nędzny ścierwojadzie, Twoje pytanka są tyle warte ile Twój kretynizm. Jeszcze nie zrozumiałeś że nikt rozumny Twoich kretyńskich pytanek nie będzie traktował poważnie? Ale wyć sobie zawsze możesz. Tyle tylko, że teraz raczej z głodu i wściekłości niż z radości. Ale taki jest już Twój los kretyński ścierwojadzie. Sam sobie taki zgotowałeś, nędzna kreaturo ...
anonim2015.05.14 19:02
@AirWolf - kup sobie okulary, albo zmień szkła, bo nie pisałem, że się z tego cieszę, tylko że ma finansową, a co za tym idzie medialną przewagę.
anonim2015.05.16 23:18
Fuj, ile tu trolli. Nie idę na wybory, bo nie ma w czym wybierać. Niech to gówno runie.