Dramat we Francji! Seminaria są zamykane jedno po drugim - zdjęcie
04.07.19, 12:30fot. Sam Valadi, lic. CC BY-SA 2.0 via Wikipedia

Dramat we Francji! Seminaria są zamykane jedno po drugim

19

Kościół we Francji coraz dotkliwiej przekonuje się o skutkach braku powołań. W ostatnich miesiącach zamknięte zostały trzy ośrodki kształcące przyszłych francuskich kapłanów: seminaria w Lille i Bordeaux oraz Instytut Studiów Teologicznych w Brukseli. Swą działalność zawiesiło też seminarium diecezji polowej. Do zamknięcia przygotowuje się seminarium w Strasburgu. Od roku 2000 liczba neoprezbiterów diecezjalnych zmniejszyła się ze 142 do 86.

Katolicy we Francji otwarcie pytają o przyczyny kryzysu powołań. Główny tygodnik katolicki Famille Chrétienne poświęcił temu tematowi swój ostatni numer. Przypomina o spustoszeniach, jakie dokonały się w formacji seminaryjnej w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku, o przenikaniu do seminarium ideologii, które zrodziły się w 1968 r. Aby się od nich uwolnić, niektórzy alumni uciekali do seminarium francuskiego w Rzymie.

„Aby zrozumieć nagły spadek liczby powołań – mówi cytowany przez Famille Chrétienne profesor teologii w jednym z głównych seminariów we Francji – trzeba sięgnąć do prawdziwych przyczyn. We wszystkich sferach życia Kościoła, przeszliśmy w tych posoborowych latach od teocentryzmu do antropocentryzmu. W ten sposób zniszczony został ekosystem, w którym mogą się rodzić powołania”. Jak wskazuje ten sam seminaryjny formator, dziś niemal wszystkie powołania pochodzą właśnie z tych środowisk, które sprzeciwiły się temu destrukcyjnemu nurtowi i postawiły na prymat Boga. Chodzi tu zarówno o rodziny, szkoły, jak i drużyny skautów.

Z wciąż niełatwej sytuacji we francuskich seminariach zdają sobie też sprawę sami powołani. Dlatego niekoniecznie pozostają w swej diecezji, lecz wybierają seminaria o dobrej renomie – pisze Famille Chretienne. A konkretnie preferują ośrodki, gdzie akcent jest położony na intensywne życie modlitewne, a formacja intelektualna jest prawowierna. Dlatego coraz bardziej rosą w siłę seminaria w Toulonie, Paryżu oraz instytut Wspólnoty św. Marcina. „U nas seminarzyści mogą spać spokojnie, nie spotka ich tu żadna herezja” – zapewnia ks. Jean-Noël Dol, rektor seminarium w Toulonie, które ma 75 kleryków. Podkreśla, że proponowana tu formacja intelektualna jest „klasyczna, wierna Magisterium, zakorzeniona w Piśmie Świętym, Ojcach Kościoła i pismach św. Tomasza z Akwinu”. Kształcimy jednak duszpasterzy, a nie uczonych – dodaje ks. Dol, podkreślając, że z woli miejscowego biskupa Dominique’a Rey’a solidne jest również przygotowanie do pierwszego głoszenia Ewangelii. Seminarzyści poznają różne metody nowej ewangelizacji, dwukrotnie przechodzą przez Kursy Alfa, najpierw jako uczestnicy, a potem jako animatorzy.

Seminaria o największej liczbie kleryków starają się też odpowiadać na potrzeby diecezji, które powołań nie mają. Nie wysyła się jednak pojedynczych księży, lecz wspólnoty kilku kapłanów, uformowanych w jednym seminarium, którzy wspólnie podejmują tę misję, razem się modląc i wspierając się nawzajem.

bsw/Vaticannews.va - Krzysztof Bronk

Komentarze (19):

Polak2019.07.4 14:07
To nie dramat, to ewolucja społeczeństwa w stronę zdrowia i rozumu :) Zauważcie że boicie się napisać że równie szybko pustoszeją francuskie meczety, bo to by wam do propagandy nie pasowało.
jam jest młotecki i intelektualny2019.07.4 13:35
Jestem Albert i jestem idiotą i nic nie czytam. Jestem Nowak i jestem idiotą i nie wiem co to jest biblioteka. Jestem Stachu i jestem idiotą i uczę się zmiany pieluch. Jestem JPIII i handuje mydłem z ciotki Racheli. Jestem Albert, etc. i jestem oszczany. Jestem lesiu keller-krawczyk i jestem pedofilem. Pisze długie "nicki" bo jestem idiotą. Jam jest Albert, etc. jestem idiotą oszczanym, jam jest młotecki i intelektualny.
Jula2019.07.4 13:29
Naprawdę można napisać takie rzeczy jak autorzy: WielkieWymieranie... oraz JPIII ?Skrajny brak rozumu, dlaczego Admin nie reaguje?
MJ2019.07.4 13:26
JPIII 4.7.19 14:52 usuńcie ten komentarz! link Bo nie chcą wmawiać ludziom faktu, że chrystek to bydle i pedał co łajdaczył się się z 12 ped...ałami zw. apostołami. Był owocem starego pedophila zw. B.. ogiem, który zgwałcił 14-letnią dziewczynkę zw. Mar...ychą. Prawda was wyzwoli katole. Brawo fronda, nawet na coś takiego nie reagujecie. Tacy słabi jesteście wobec zakus diabła? Poprzedni wpis tego dziecka diabła jeszcze ohydniejszy.
MJ2019.07.4 13:24
JPIII 4.7.19 14:52 usuńcie ten komentarz! link Bo nie chcą wmawiać ludziom faktu, że chrystek to bydle i pedał co łajdaczył się się z 12 ped...ałami zw. apostołami. Był owocem starego pedophila zw. B.. ogiem, który zgwałcił 14-letnią dziewczynkę zw. Mar...ychą. Prawda was wyzwoli katole. Brawo fronda, nawet na coś takiego nie reagujecie. Tacy słabi jesteście wobec zakus diabła?
Młot na katolicyzm2019.07.4 13:22
No i bardzo dobrze. Kończy się pasożytnictwo na społeczeństwie. Rzymski katolicyzm zostanie wyrugowany ze społeczeństwa.
JPIII2019.07.4 12:52
Bo nie chcą wmawiać ludziom faktu, że chrystek to bydle i pedał co łajdaczył się się z 12 ped...ałami zw. apostołami. Był owocem starego pedophila zw. B.. ogiem, który zgwałcił 14-letnią dziewczynkę zw. Mar...ychą. Prawda was wyzwoli katole.
Urszula2019.07.4 14:16
Hej, trochę pohamuj bo choć jestem przeciwniczką PiS i kościoła katolickiego w ogóle to wierzę w istnienie potężnej inteligentnej siły, która kieruje wszechświatem, z myślą o żyjących na Ziemi istotach. Jedni nazywają to siłą inni Bogiem. Można krytykować Pismo Święte i Boga tam przedstawionego, ale nauki Jezusa w ewangeliach jeszcze nikomu szkody i krzywdy nie zrobiły. Nie ma tam ani jednego wersetu, który byłby szkodliwy dla człowieka. Katolicy to wyjątkowo nietolerancyjne wyznanie. Nie bierz z nich przykładu.
Ted2019.07.4 16:10
Święta polska ziemia jeszcze cię bydlaku nosi ? Niepojęte jest Miłosierdzie Boże, ale choćbyś żył i gorszył świat 100 lat, na koniec przyjdzie sprawiedliwość i zapłata za te setki bluźnierstw. " Kto krzywdzi, niech jeszcze krzywdę wyrządzi, i plugawy niech się jeszcze splugawi, a sprawiedliwy niech jeszcze wypełni sprawiedliwość, a święty niechaj się jeszcze uświęci! Oto przyjdę niebawem, a moja zapłata jest ze mną, by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca. "
Albert2019.07.4 12:51
Dramat to byłby, gdyby się te seminaria otwierały jedno po drugim.
WielkieWymieraniePodłegoGatunkuKleroPasożytów2019.07.4 12:49
Produkcja klero-pasożytów już jest polską specjalnością (co piąty klecha w Europie to Polak!), a niedługo pewnie zmonopolizujemy ten rynek. Żartowałem... W Polsce także leci na pysk frekwencja w wylęgarniach nowych kleruchów, od kiedy gwałcenie dzieci, okradanie parafian, malwersacje na nieruchomościach i pławienie się w zbytku jest nie tylko ujawniane, ale i inkryminowane. Skoro sutanna nie daje już bezkarności, to niech ją mole zeżrą.
Zerr02019.07.4 13:08
Jak na ten moment WYMIERA zateizowany plebs degeneratów-białasów. Wcale mnie nie dziwi, jak sie plebs zgodził (z entuzjazmem) żeby mu doopy i mózgi i dzieci operowali gejowszczycy, to tak sie to musi skończyc. Prawa Człowieka und Obywatela sa BEZLITOSNE - kto je uzna musi wymrzeć. Super, jak braknie ciotowatych białasów, ochrzcimy mieczem tzw Uchodźców i będzie okej. Przy was nawt ciemny chłop z gór Atlas jest bardziej dorzeczny.
robaczek 2019.07.4 12:48
HEHEHHEHE! ;] no tak miśki! KARAWANA JEDZIE DALEJ ;] hauhau ;] hau;] TERAZ POLSKA!!!! ;] uwielbiam was ;]
Zerr02019.07.4 13:00
Karawana jedzie - do piekła. Jeszcze pół wieku takiej jazdy i z Francji nie będzie co zbierać. Postaramy sie żeby Sekta LGBT zapaciła za wszystkie swoje zbrodnie. Pewnie nie będzie to w Norymberdze :D może w Płocku? Może w Świeciu?
Beno2019.07.4 12:41
No cóż, czasami trzeba przegrać, by wygrać (czytaj: by przyszło opamiętanie i oby przyszło).
Nik2019.07.4 12:40
Dwukrotnie przechodzą przez kursy alfa. Protestanckie i ANTYMARYJNE kursy. to słowa kobiety, córki zielonoświądkowców, która nawróciła się na katolicyzm. Kard Burke również przestrzega przed tymi kursami. Jeżeli tak wygląda formacja we Francji w "konserwatywnych" szkołach to jak w innych ?
tomasz2019.07.4 13:14
Nik ten stan rzeczy to pokłosie promowania liberalizmu i europejskiego komunizmu. W obu tych przypadkach kościół jest traktowany jak intruz. Promocja islamu jako głównej myśli powoduje niszczenie tego co było wcześniej normalnym rozwojem Francji. I wybór Macrona który promuje głębokie wprowadzanie islamistów nie bacząc na skutki a te już widać. Choćby zamachy bombowe i terror który ma wprowadzić islam jako główne wyznanie francuskie . I promocja aborcji czyli coraz mniej europejczyków a coraz więcej arabów. Skutek Islamska republika francuska .
edi2019.07.4 14:06
KURSY to jest METODA GŁOSZENIA - chronologia przekazywania DOBREJ NOWINY - A NIE JAKAŚ NIEKATOLICKA DOKTRYNA no chyba że tę metodę wykorzysta np. protestant, czy ktoś inny
Michał Pasierb 2019.07.4 19:12
Dokładnie to samo mnie zaniepokoiło....Pozdrawiam