Dr Targalski dla Frondy: Polacy bronią własnej racji stanu, a Niemcy bronią własnej - zdjęcie
07.01.16, 13:00(grafika: narodowyszczecin.pl)

Dr Targalski dla Frondy: Polacy bronią własnej racji stanu, a Niemcy bronią własnej

6

- Węgry walczyły już przeciwko Niemcom, a teraz chodzi o stworzenie wspólnego frontu obrony przed niemiecką agresją – mówi politolog dr Jery Targalski.

PiS wielokrotnie odwoływał się do wzorców węgierskich i zapowiadał Budapeszt w Warszawie. Kiedy zaczął się konflikt na Ukrainie, relacje ochłodły. Jak wyglądają teraz?

Żeby mieć dobre relacje, trzeba mieć wspólnotę interesów. Kiedy Victor Orban starał się oprzeć na Rosji w konflikcie z Niemcami, to Prawo i Sprawiedliwość nie miało z nim tych samych interesów. Teraz wspólnota interesów się pojawiła. Chodzi po prostu o to, że Niemcy wydały wojnę Polsce. Mają tu o wiele więcej do stracenia niż na Węgrzech, więc wojna Niemiec przeciwko Polsce będzie znacznie bardziej zacięta niż wojna Niemiec przeciwko Węgrom. Poza tym Polska nie może odwołać się do Rosji, byłoby to samobójstwo. Tym bardziej, że Rosja będzie tu prowadziła politykę proniemiecką. Oparcie się na Rosji oznaczałoby, że wybieramy sobie jednego zaborcę, i to gorszego. Sytuacja Węgier jest inna niż Polski i nie możemy tu postępować tak, jak one. Natomiast zbieżność interesów polega na tym, że Węgry walczyły już przeciwko Niemcom, a teraz chodzi o stworzenie wspólnego frontu obrony przed niemiecką agresją.

Węgry cały czas trzymają z Rosją?

Oczywiście że tak. Mogłyby przeskoczyć z obozu rosyjskiego do amerykańskiego, ale do tego potrzebna jest oferta Amerykanów. A Amerykanie jak zwykle udają idiotów i nie chcą się angażować na poważnie, bo cały czas liczą na to, że się z Rosją dogadają.

W polityce wewnętrznej Orban podjął takie działania, jak wprowadzenie podatku bankowego czy reforma mediów. Czy to co robi polski rząd to jest kopia węgierskich rozwiązań?

Nie, to nie jest kopia, to jest o wiele bardziej skomplikowane. To są własne rozwiązania. Natomiast w związku z tym, że zagrożenia są te same, obrona przed tymi zagrożeniami przybiera podobny charakter. Nie jest to jednak kopia. Warto byłoby chwilę wcześniej - teraz jest właściwie pięć po dwunastej - dokładnie zbadać, jakie są doświadczenia węgierskie. Łatwo mówić o podatku, ale dobrze jest sprawdzić jakie przyniósł on skutki, żeby być na nie przygotowanym. Strona niemiecka na pewno jest już przygotowana po doświadczeniach węgierskich.

 

Rozmawiał Jakub Jałowiczor

Komentarze (6):

anonim2016.01.7 15:37
Może Targalski zakłamany hipokryta wyjaśni Polakom dlaczego wspiera narodowych socjalistów z PiS i Kaczyńskiego. Dlaczego promuje ideologię narodowo socjalistyczną? Dlaczego KK nie zajmie stanowiska w sprawie łamania konstytucji i prawa przez PiS w Polsce. Dlaczego Radio Maryja i kościół popierając narodowych socjalistów na postronku Putina zapomnieli już historię z narodowym socjalizmem? Czy chcą aby Polacy uwierzyli i poparli narodowy socjalizm Kaczyńskiego dzisiaj tak jak kiedyś Niemcy uwierzyli Hitlerowi i narodowym socjalistom? Czy polscy chrześcijanie mają powtórzyć historię chrześcijan niemieckich? Mają wierzyć w narodowo socjalistyczne hasła Kaczyńskiego tak jak kiedyś chrześcijanie niemieccy tylko że teraz wrogami nie są żydzi tylko muzułmanie i emigranci. Zakłamanie i obłuda Radia Maryja i hierarchów KK w Polsce jest porażające. Czy już wszyscy zwariowali i stracili pamięć? Nie pamiętają już słów JP II o jedności UE? Nie pamiętają co mówił o emigrantach? Wstyd i hańba dla Polski i Polaków.Tak dla przypomnienia jak Hitler przekonywał chrześcijańskich Niemców do swojej ideologii. Kaczyński, Orban i Putin mówią to samo razem z Radiem Maryja i hierarchami KK w Polsce chcą dzisiaj ratować Europę przed rozkładem. Czy w KK już całkiem zabrakło ludzi posiadających wyobraźnie i mózgi? Przypominam co mówił Hitler .„Jeżeli niemiecki naród ma powstrzymać rozkład, który zagraża Europie, nie wolno mu popełniać błędów okresu przedwojennego i pozwalać na tworzenie wrogów Boga i świata, ale musi rozpoznać najbardziej niebezpiecznych przeciwników, tak aby przeciwstawić im całą swoją skoncentrowaną siłę. ”"http://zapytaj.onet.pl/Category/036,002/2,26464696,Czy_zdajesz_sobie_sprawe_z_niezaprzeczalnego_historycznego_faktu_ze_Adolf_Hitler_byl_teista_chrzescijaninem_rzymskim_katolikiem_oraz_wrogiem_ateizmu.html
anonim2016.01.7 15:51
@MKasperowicz: spadka na lewacki portal. Nie potrzebujemy tu jojczenia.
anonim2016.01.7 15:54
@MarekTalarek: wklejanie tych samych wpisów pod wieloma artykułami nie ma sensu. Opanuj się człowieczku i jak ci tu nie pasi, to idź do swoich. GW chętnie cię przyjmie.
anonim2016.01.7 16:15
@Anaja Nic na to nie poradzę że fronda cały czas porusza te same tematy. To co ja mam się wysilać jak tekst pasuje.
anonim2016.01.8 9:33
@MarekTalarek - od kiedy masz te objawy?
anonim2016.01.10 9:52
Targalski, ty się nawróć, a my cię wtedy posłuchamy.