Dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej obnaża kłamstwa, których dopuszczają się środowiska żydowskie w sprawie Holocaustu i oskarżania Polaków. W rozmowie z ,,Polskim Radiem'' tłumaczy też, dlaczego nie można mówić o odpowiedzialności państwa polskiego.

,,Oczywiście, że nie można mówić w kategoriach odpowiedzialności państwa i narodu, wtedy, kiedy tego państwa nie ma. Ono zostało zniszczone przez Niemców, a naród znalazł się pod okupacją. Można mówić jedynie o postawach indywidualnych, różnych osób, grup społecznych, mieszkańców poszczególnych regionów, wsi, czy poszczególnych miejscowości'' - powiedział Gontarczyk.

,,To były postawy indywidualne, zróżnicowane, na które składało się często wiele elementów. Natomiast nie możemy mówić o zbiorowości, o narodzie jako takim. Z tego punktu widzenia przypisywanie Polakom, jako narodowi, czy Polsce odpowiedzialności za niegodne czyny poszczególnych grup, osób, jest po prostu nadużyciem'' - dodał.

Historyk stwierdził, że wśród Żydów rozpowszechnione są bardzo dziwaczne interpretacje Holocaustu, które częściowo po prostu służą określonym intereom.

,,Jest taka wizja wielu środowisk żydowskich, że generalnie II wojna światowa polegała na tym, że Niemcy hitlerowscy zabijali Żydów, a wszystkie inne państwa i nacje były jakby rozstawione wokół tego konfliktu, najczęściej jako chrześcijanie nienawidzący Żydów. To taka wizja religijno-mistyczna bardziej, niż coś związanego z faktami, ale to jest bardzo silne. Jest wielu konkretnych publicystów, naukowców, którzy myślą w tym duchu i po prostu bezceremonialnie naginają historię'' - powiedział historyk.

,,Po pierwsze Holokaust stał się czymś w rodzaju religii z jednej strony, a sposobem na załatwianie politycznych interesów z drugiej. Jest też sporo uprzedzeń wobec innych nacji, jest i wyraźna niechęć do kościoła katolickiego. Wiele osób zajmujących się tym tematem ma jasno określone poglądy, do których poszukuje potwierdzenia w badaniach historii. Są i placówki naukowe, których twórczość tego rodzaju nie spełnia często elementarnych kryteriów badań naukowych'' -kontynuował.

mod/Polskie Radio