28.03.19, 09:10

Dr Jerzy Bukowski: Pomnik AK w Krakowie trzeba zbudować - to poza dyskusją!

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się z prośbą do wojewody małopolskiego o uchylenie przyjętych wczoraj przez Radę Miasta Krakowa uchwał w sprawie zorganizowania kolejnych konsultacji społecznych na temat lokalizacji pomnika Armii Krajowej „Wstęga Pamięci” na bulwarze Czerwieńskim i unieważnienia wcześniejszych, na mocy których miał być wzniesiony ów monument.

Jesteśmy oburzeni haniebną postawą tych radnych, którzy konsekwentnie starają się nie dopuścić do uczczenia w prestiżowym miejscu, między Wawelem a Skałką, sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Przypominamy, że tę lokalizację dawno zatwierdziła RMK przeprowadzając wcześniej sondaż, w którym mogli się wypowiedzieć wszyscy zainteresowani obywatele podwawelskiego grodu.

Oburza nas ponowna próba niedopuszczenia do budowy „Wstęgi Pamięci”, jak również nagły tryb, w którym przyjęła ją wczoraj Rada nie zapraszając na swoje posiedzenie przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK - pomysłodawcy takiej formy upamiętnienia żołnierzy Polski Podziemnej.

Dalsze przedłużanie dyskusji w tej sprawie traktujemy jako działanie jawnie wrogie wobec dożywających swych dni kombatantów Armii Krajowej, ideałów jakim byli oni zawsze wierni oraz narodowych imponderabiliów.

Dziękując radnym Prawa i Sprawiedliwości, którzy usiłowali nie dopuścić do przyjęcia skandalicznych uchwał i zgłosili votum seperatum, apelujemy do wojewody Piotra Ćwika, aby uchylił je, podobnie jak tę z 30 stycznia o panelu obywatelskim.

Kraków, 28 marca 2019

W imieniu Rady POKiN - dr Jerzy Bukowski

Komentarze

Andrzej Malik2019.03.28 13:32
Ale pomnik AK już jest- w miejscu ataku na Koppego. Po cholerę drugi pomnik, w odległości 500 metrów od tego pierwszego? W dodatku koszmarnie brzydki. Przy okazji jest tez Muzeum AK. Kolejnego pomnika nie trzeba budować- to poza dyskusją. I kolejnego koszmaru na placu Inwalidów też nam nie potrzeba.
katolstwo won!2019.03.28 11:53
MNIEJ POMNIKÓW I KOŚCIOŁÓW! WIĘCEJ SZKÓŁ, SZPITALI I SZALETÓW!
lolek kremowka2019.03.28 11:24
Jakie to polsko katolickie... Uwielbiamy pomniki. JP2, Kaczyński, Smoleńsk - czciciele Baala - czy nie lepiej edukować zamiast pomnikować Polskę jak PZPR?
PozadyskusyjnyOszołomJątrzyNachalnie2019.03.28 10:27
Pomnikomaniak akowski Bukowski odmawia mieszkańcom i radnym Krakowa prawa do decydowania o wyglądzie przestrzeni publicznej. Niech sobie tę wydumaną wstęgą opasze własny komin i pustołbie.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.28 9:44
Mam wrażenie, że narodziła się w Polsce nowa mentalność, taka narodowo-pomnikowa. Budowanie pomników stało się jakimś fetyszem. Zastanawiam się tylko jaki popęd, jakie potrzeby, zaspokaja taki fetysz? Nie neguję oczywiście wartości czynu AK, ale to ciągłe budowanie pomników jest jakieś niezdrowe. Ta choroba zaczęła się chyba od wysypu "pomników" JPII...
katolstwo won!2019.03.28 11:54
Na szczęście lud odpowiedział cenzopapą xD JP2GMD