Do więzienia za cytowanie Biblii? Włoscy katolicy sprzeciwiają się planowanej ustawie - zdjęcie
08.08.13, 12:37Fot. jclk8888/MorgueFile

Do więzienia za cytowanie Biblii? Włoscy katolicy sprzeciwiają się planowanej ustawie

12

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, publiczne cytowanie tych ustępów Pisma Świętego, które opisują aktywny homoseksualizm jako grzech, będzie przestępstwem. Pod paragraf podpadnie także mówienie o katolickim nauczaniu w sprawie homoseksualizmu, zwłaszcza stwierdzenia o „wewnętrznym nieuporządkowaniu” homoseksualizmu oraz o niezgodności z prawem naturalnym.

Gianfranco Amato, przewodiczący organizacji Prawnicy dla Życia (Giuristi per la Vita) napisał w liście do parlamentu, że planowana ustawa jest źle sformułowana. Jego zdaniem, w świetle tego, co dzieje się w innych krajach Europy, za „homofobiczne” zachowanie zostanie uznane, na przykład, publiczne wsparcie dla inicjatyw starających się nie dopuścić do legalizacji „małżeństw” homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Przestępstwem będzie też cytowanie passusów Biblii, które krytykują homoseksualizm.

Ustawa jest popierana przez wielkie światowe organizacje. Tydzień temu Amnesty Internetional wystosowała pismo do parlamentu Włoch, wskazując, że powinni „zapewnić, by orientacja seksualna i tożsamość płciowa” były chronione przed dyskryminacją.

W nocy z 5. na 6. lipca deputowani mieli pozostać na obradach, by omówić ustawę; jej akceptacja miała skierować ją następnie do senatu. Jednak na obradach pozostało zbyt niewielu parlamentarzystów i los ustawy przeciw homofobii pozostaje nierozstrzygnięty.

W obecnym kształcie, ustawa wprowadza karę od 6 miesięcy do 4 lat pozbawienia wolności dla każdego, „kto w jakikolwiek sposób namawia ludzi do popełnienia aktów przemocy albo do prowokowania przemocy”  motywowanej „homofobią albo transfobią”.

„Organizacje, stowarzyszenia, ruchy i grupy, które namawiają do dyskryminacji lub przemocy z powodu (…) homofobii lub transfobii” będą nielegalne.Członkowie takich organizacji mogą trafić do więzienia nawet na 4 lata; ci zaś, którzy takie organizacje założyli lub im przewodniczą, mogą pójść za kratki nawet n a 6 lat.

PCh/LSN

Komentarze (12):

anonim2013.08.8 14:13
Doprawdy zabawne... Świat coraz bardziej pogrąża się w skrajnościach... Dla wielu granice są ledwo dostrzegalne , niektórzy takowych w ogóle nie widzą... Wystrzegajmy się skrajności !!! W działaniu potrzebna jest równowaga i określona stabilizacja... Pozdrawiam , Przyjaciele :)
anonim2013.08.8 14:27
@Tonucci: homoseksualne czyny są obrzydliwe w oczach Boga - Biblii nikt na życzenie tęczowych zmieniał nie będzie, podobnie jak niezmienne pozostanie wynikające z niej nauczanie Kościoła. Definicję grzechu zmieniać? Czyli że niby co? Że to co Bóg uznał za zło ma się nagle stać dobrem? Kpisz człowieku czy o drogę pytasz? Poza tym to co piszesz jest absurdalne jeszcze z innego powodu: seks homo zawsze będzie pozamałżeński bo Kościół nigdy nie uzna czegoś takiego jak jednopłciowe małżeństwo. I tyle. A taka gadka jak Twoja to klasyczny przykład mącenia i politycznej poprawności. Tak - tak, nie - nie. I kropka. A jak grzesznik się obraża kiedy mu się wytyka grzech - to jest tylko i wyłącznie jego problem.
anonim2013.08.8 15:06
@Tonucci: idealnym dla Kościoła rozwiązaniem jest to zawarte w Biblii. Tyle. Kościoły chrześcijańskie akceptujące homo przestały być chrześcijańskie, bo rozminęły się z nauką Chrystusa. I to by było na tyle. Swoją drogą już widzę policję na Sycylii czy w Palermo aresztującą księdza za homofobiczne kazanie. Kurcze, naprawdę chciałbym to zobaczyć.
anonim2013.08.8 15:24
@Tonucci Ty podałeś idealne rozwiązanie dla siebie, nie dla Kościoła. Idiotyczne postulaty. Kościół powinien się dostosować do czyjejś grzeszności? Przecież to absurd.
anonim2013.08.8 15:25
Tonucci, idealne to może być dla tych neoplatoników, którzy jak Platon nie znają Boga żywego i swoje poglądy będą opierać na mitach o oświeceniu i szczęściu, czyli na własnym, idealnym urojeniu. Twoja propozycja może być atrakcyjna jedynie dla tych, którzy nie znają Boga żywego, chociaż mogą twierdzić inaczej. Z Kościołem katolickim natomiast jest tak, że w Nim prawda jest zawsze obecna i ze względu na tę obecność Twoje ideały lub idealne rozwiązanie będą wyłącznie Twoje, na pewno nie nasze.
anonim2013.08.8 16:47
Kim są pederaści że są pod ochroną?? a gdzie wolność słowa ?Kościół ma obowiązek nazywanie złem zło co to jest homofobia ?? Jeśli obrzydzenie na myśl o penetracją odbytu to ja i 95% zdrowych facetów jest homofobami ,wzywam aby szanowano nasze prawo do wyrażania dezaprobaty do tych praktyk seksualnych które są wbrew naturze bo nie sprowadzają życia na świat
anonim2013.08.8 16:54
Rozwala mnie jak dyletanci lub ateiści zabierają głos w sprawie doktryn wiary Kościoła Katolickiego Dla człowieka wierzącego prawo Boże na którego straży stoi Kościół jest świętą sprawą Jeśli pederaści i ateiści maja inne zdanie niech stworzą swoją wiarę
anonim2013.08.8 17:04
Co za czasy ? Chyba czasy końca tak jak w pierwszej wersji przetłumaczono słowa papieża po wybraniu. A może tak muzułmanom powiecie co mogą robić co nie ? Widać szatan ma coraz większe pole działania i tu nasza rola : modlitewniki i różańce w dłoń !
anonim2013.08.8 17:26
No i do tego to wszystko zmierza. W Biblii homoseksualizm to grzech, no ale teraz chyba wg lewków trzeba byłoby wykreślić wszystkie te słowa mówiące o tym, bo przecież to homofobia. Ten świat się kiedys tak zagubi w tej poprawności politycznej, że w końcu ludzie powiedzą "dość temu", bo to jest jakieś szaleństwo.
anonim2013.08.8 18:13
Od kiedy to nie godzenie się z czyimś postępowaniem, jest namawianiem do nienawiści. Jest to nadinterpretacja i celowa manipulacja homo ideologów. To parlamentarzyści łamią prawo wobec własnych obywateli. Nie godzenie się z cudzą obyczajowością można zastosować np; do alkoholików czy prostytutek. Wypowiadasz się negatywnie o alkoholikach, prostytutkach, politykach, zachęcasz do nienawiści. Organizujesz manifestację nie godząc się z czyimś postępowaniem, też niby masz zachęcać do nienawiści, Zauważacie bezsens wymyślonych pretensji i oskarżeń. To ludzie, którzy takie prawo wprowadzają są niebezpieczni. Należy ich ujawnić i napiętnować publicznie. Są to ludzie, którzy wprowadzają nowe definicje do struktur państwowych łamią jednocześnie demokrację. Pomyślcie jak daleko można interpretować takie prawo. Plotkujesz na sąsiadkę zachęcasz do nienawiści.
anonim2013.08.8 19:19
wierzacy123 napisał: "@Dejgetr: Kościół katolicki oddaje bałwochwalcze modły do obrazów i rzeźb, które są potępiane w Biblii. To oznacza, że dawno rozminął się z nauką Jezusa?" Ale żeś się zbulwersował. To idź do cerkwi prawosławnej i zapytaj tamtejszego kapłana, czemu służy ikonostas. Zdziwisz się :-) Kościół katolicki w pełni uwielbia Boga żywego, posiadając rzeczy święte. Nawet Mojżesz uświęcał krwią zwierząt rzeczy i one stawały się święte i godne poszanowania - pewnie to przeczy z nauką Boga żywego, co nie?
anonim2013.08.9 7:56
Jeśli chcą chronić homoseksualistów przed "nienawiścią" powinni chronić także: chrześcijan, otyłych, niskich, blondynki, rowerzystów itp. Dlaczego niby homosie mają być uprzywilejowani? W ten sposób dojdą do absurdu, że będzie można gadać tylko o pogodzie. Nawet rozmowa o piłce będzie zakazana, bo rozmówca może być kibicem innej drużyny. I nawet niechcący można go obrazić "mową nienawiści". Tak swoją drogą widzę, że faszyzm we Włoszech się odradza. Powinni jeszcze wprowadzić Urząd ds. Kazań. Każdy ksiądz przed mszą musi dostać zezwolenie na wygłoszenie danego kazania. Ustawę poparła AI. Ciekawe czy poparłaby ustawę o obrazie uczuć religijnych. Ja sam jestem przeciwny obydwu rozwiązaniom. Tylko, że chrześcijanie powinni mieć taką samą ochronę przed zniesławieniem jak żydzi. Skoro można podrzeć Biblię to również można podrzeć Torę. Skoro można mówić "brzuchaci biskupi" o hierarchii kościelnej to też można mówić "garbate nosy" o żydach.