Broniący Mariupola żołnierze zostali ewakuowani z zakładów Azowstal i mają zostać uwolnieni w ramach wymiany jeńców. Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną wskazują, że Kreml zgodził się na porozumienie w tej sprawie, ponieważ pilnie potrzebuje sukcesu, jakim jest pełne opanowanie Mariupola.

Analitycy OSW przekonują, że Moskwa mogła zgodzić się na porozumienie z Ukrainą ws. ewakuacji z uwagi na rosnącą w Rosji krytykę. Armia Władimira Putina przez ponad dwa miesiąca nie była w stanie opanować Mariupola. Kreml bardzo potrzebował choć namiastki sukcesu.

Wciąż nie wiadomo jednak jaka będzie przyszłość obrońców Mariupola.

- „Obrońcy Mariupola, uwięzieni w zakładach Azowstal, prawdopodobnie poddali się po wynegocjowaniu przez Kijów warunków ich ewakuacji. Mimo to Kreml w obliczu niezadowolenia części rosyjskich elit i społeczeństwa, oczekujących całkowitej kapitulacji miasta, może odmówić wymiany ukraińskich żołnierzy z Azowstalu na rosyjskich jeńców wojennych”

- wyjaśniają eksperci.

Agencja AP donosi, że rezolucję mającą zablokować wymianę jeńców planował przyjąć rosyjski parlament. Agencja TASS natomiast informuje, że żołnierze z Mariupola mają zostać przesłuchani przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w ramach śledztwa dot. zbrodni wojennych rzekomo popełnianych przez ukraińską armię.

kak/tvp.info.pl