,,Die Welt’’: Warszawa zwycięża w kwestii Nord Stream 2  - zdjęcie
08.09.20, 15:08fot. Piotr Mahonin, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

,,Die Welt’’: Warszawa zwycięża w kwestii Nord Stream 2

14

Na łamach dzisiejszego wydania niemieckiego dziennika „Die Welt” ukazał się artykuł, którego autor przekonuje, że Warszawa jest niezwykle blisko zwycięstwa ws. budowy gazociągu Nord Stream 2 i zatrzymania inwestycji. Niemieccy dziennikarze podkreślają, że zablokowanie budowy będzie bardzo korzystne dla polsko-duńskiego projektu Baltic Pipe.

W Niemczech jednym z głównie dyskutowanych tematów jest dziś zablokowanie niemiecko-rosyjskiej inwestycji budowy gazociągu Nord Stream 2, co miałoby być odpowiedzią Niemiec na próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

- „Po otruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego niemieccy politycy nadzwyczaj wyraźnie żądają wycofania się ze wspólnego niemiecko-rosyjskiego projektu albo przynajmniej wstrzymana budowy gazociągu” – zauważa niemiecka gazeta.

„Die Welt” zwraca uwagę, że przeciwni budowie gazociągu od samego początku byli polscy politycy i zablokowanie inwestycji leży w polskim interesie.

- „Nikt w UE nie krytykuje niemiecko-rosyjskiego gazociągu głośniej i bardziej konsekwentnie, niż Polacy, i to już od początku budowy pierwszej rury w 2005 roku. Polscy politycy obawiają się, że Nord Stream 2 może bardziej uzależnić Europę od rosyjskiego gazu. Przez ominięcie Polski Putin może wykorzystać surowiec jako środek politycznej presji” – czytamy.

Zdaniem dziennika zablokowanie Nord Stream 2 byłoby dla Polski podwójnym zwycięstwem. Z jednej strony zapobiegłoby możliwości wywierania nacisku na Warszawę, z drugiej natomiast byłoby korzystne dla polsko-duńskiego projektu Baltic Pipe, gazociągu konkurencyjnego wobec Nord Stream 2. „Die Welt” podkreśla, że w przypadku zablokowania Nord Sream, Polska stanie się „czymś w rodzaju hubu energetycznego Europy Środkowej i Wschodniej”.

kak/ Deutsche Welle, DoRzeczy.pl

Komentarze (14):

rebeliant2020.09.8 22:40
Niemcy obecnie biorą udział w spektaklu wraz z Rosją, który ma nas przekonywać, że nie rezygnują z NS2. Ale niestety - i Rosja i Niemcy potrzebują teraz siebie jak nigdy. Niemcy wypatrują wyrwania się spod kontroli USA, potrzebują surowców, a Rosja potrzebuje maszynek, które potrafią wytwarzać Niemcy. Oba kraje dogadały się w tym teatrze, że całą zmyłkę doprawią perypetiami z Nawalnym. Tu nie ma co patrzeć na Nawalnego, ale na bilans interesów oraz dążeń. Niemcy wyczuły teraz ogromną szansę w byciu agentem Rosji, dając temu krajowi strategiczny napęd.
Mirek2020.09.8 19:52
Jeżeli Polska zablokuje Nord Strim II to Ruskie zablokują import kapusty z Polski .
JaArek2020.09.8 19:24
Ropa naftowa to efekt nagromadzenia się i przegnicia substancji organicznych. Dzięki Rafałowi Czajkoskiemu za parę tysięcy lat państwa nadbałtyckie będą miały dużo ropy naftowej.
Z ostatniej chwili2020.09.8 19:21
Gazprom stanowczo zdementował wiadomość, że Trzaskoski zostanie zatrudniony do ułożenia pozostałego odcinka Nord Stream 2. Pod wpływem tej plotki nastąpiło załamanie giełdy rosyjskiej a Rosjanie zaczęli robić zapasy na wszelki wypadek.
JanP2020.09.8 16:51
Jak zablokują budowę NS2, to ruskie zablokują budowę Baltic Pipe.
"to ruskie zablokują budowę Baltic Pipe."2020.09.8 17:04
Czym, jak? Tak jak blokują budowę kanału na mierzei. Za krótkie rączki towariszcz macie, za krótkie!
JanP2020.09.8 18:13
Gazociąg Baltic Pipe będzie przechodził pod NS1 i NS2 a zgodę na tę operację musi wydać Gazprom. Ile lat będziemy czekać na taką zgodę?
tylko w twoich marzeniach2020.09.9 1:52
ty nie bedziesz czekal na zadna zgode bo ty nie nasz
pomysłodawca2020.09.8 16:18
Niemcy powinni zatrudnić swojego ulubieńca Trzaskowskiego i niech puści ze swoimi inżynierami LGTB rury do końca. Ze skutkami jak w Warszawie.
Randka juz dzis2020.09.8 15:48
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu---- www.erooo.pl -------------------------------------------------------------------------------------------- Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
I wszystko jasne.2020.09.8 15:41
Skoro Niemcy przyznają, że Nord Stream 2 miał służyć wywieraniu nacisku na Warszawę to nic więcej nie trzeba dodawać.
sylwe2020.09.8 15:39
komu oni wciskają te kłamstwa ,porównując Nord Stream 2 do Baltic Pipe , wszak to zupełnie inna waga,Polska rura, to waga piórkowa ,która wystarczy Polsce i może trochę jeszcze da się odsprzedać, a ruskie swoją rurą ,zaleją ropą całą Europę ,niemieckie gazety zaczęły oczerniać Polskę i przedstawiać ją w złym świetle,jako przeciwnika Nord Stream 2 , byliśmy przeciwni również 1, ale kto nas wtedy słuchał
Natalja Siwiec2020.09.9 11:09
To bez znaczenia, BP będzie można wstrzymać tymi samymi argumentami, których obecnie używa się wobec NS2
Artur2020.09.8 15:39
"Zdaniem dziennika zablokowanie Nord Stream 2 byłoby dla Polski podwójnym zwycięstwem. Z jednej strony zapobiegłoby możliwości wywierania nacisku na Warszawę" - cała prawda o celu budowy nord stream2