"Z przykrością musimy poinformować, że w powodów od nas niezależnych jesteśmy zmuszeni odwołać środowe spotkanie z liderami Ruchu Narodowego. Spotkanie odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim w późniejszym terminie. Liczymy na równie żywe zainteresowanie i równie wysoką frekwencję jak ta zadeklarowana teraz. Przy okazji postaramy się aby spotkanie odbyło się w większej sali aby wszyscy mogli uczestniczyć w nim w komfortowych warunkach" - czytamy w komunikacie Pawła Szablowskiego, przewodniczącego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Organizacji Uczelnianej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wiadomo, że debata odbędzie się w bardziej "polemicznej" formule, ponieważ pomysł na organizację spotkania tylko z narodowcami nagle przestał odpowiadać rektorowi UW. Wcześniej taki zarzut podnosiły środowiska lewicowo-liberalne, na czele z "Gazetą Wyborczą".

 

Zdaniem Krzysztofa Bosaka, jednego z liderów Ruchu Narodowego to ograniczanie swobody dyskusji. - Oceniam to jako - swego rodzaju - wyraz politycznej poprawności. Niejednokrotnie obserwowałem debaty na UW, na których był prezentowany pogląd tylko jednej strony i nikomu to nie przeszkadzało - mówi portalowi Fronda.pl Bosak.

 

Czy nie jest to jednak przesadzona opinia, tym bardziej, że rektor zaproponował inną formę spotkania? - Przypominam, że to sami studenci chcieli zorganizować spotkanie z nami w takiej formie, a nie my. Osobiście uważam, że forma debaty dwóch stron może być nawet ciekawsza. Moim zdaniem, nie jest to żaden poważny argument, ponieważ na Uniwersytecie Warszawskim, jak już wspominałem, były organizowane konferencje jednostronne, choćby z udziałem ministra Sikorskiego nt. polityki europejskiej - tłumaczy Bosak.

 

Narodowcy jednak nie składają broni i już zapowiadają, że wezmą udział w spotkaniu, bez względu na jego formę, o ile Niezależne Zrzeszenie Studentów dalej będzie chciało zapraszać ich na debatę.

 

- Jeżeli rektor chce spotkania w formule "bardziej polemicznej", to jest to nam jeszcze bardziej na rękę. Liczymy, że debata się odbędzie - puentuje Bosak.

 

Aleksander Majewski