Czym tak naprawdę jest przebaczenie i co zrobić, aby móc przebaczyć? - zdjęcie
18.01.20, 10:45Fot. via Pixabay

Czym tak naprawdę jest przebaczenie i co zrobić, aby móc przebaczyć?

12

Przebaczenie nie oznacza zapomnienia. Przecież gdybyśmy potrafili po prostu wymazać z głowy wspomnienie krzywdy, to przebaczenie nie byłoby konieczne” - przypomina Justyna Nowicka.

W swoim tekście opublikowanym na portalu misyjne.pl autorka podkreśla, że przebaczyć możemy tylko dlatego, że o czymś pamiętamy. Dodaje, że nie jest niczym dobrym próbowanie żyć tak, jakbyśmy nie posiadali owych trudnych emocji wiążących się ze zranieniem.

Bo emocje, nawet te najtrudniejsze, są dla nas takimi informatorami, które pokazują nam, co się wydarzyło”

- dodaje.

Podkreśla tu, że nie powinniśmy wypychać niczego ze świadomości, ponieważ to poskutkuje najpewniej w przyszłości wybuchem nagromadzonych emocji w najmniej odpowiednim momencie.

Autorka zaznacza, że niejednokrotnie trudno jest nam samemu zdobyć się na decyzję o przebaczeniu i wtedy warto oprzeć się na Chrystusie i wybaczyć „w Imię Jezusa”. To pozwala wkroczyć w ten proces Bogu. Emocje zaś mogą trwać jeszcze przez jakiśczas.

Justyna Nowicka w swoim tekście wskazuje też na konieczność rozróżnienia dwóch rodzajów przebaczenia, z których jedno to decyzja, drugie zaś – przebaczenie psychologiczne. O ile pierwszy rodzaj dokonać się może od razu, o tyle dojście do pogodzenia się ze stratą odczuwane jako ulga zajmie nieco czasu. Musimy dać sobie ten czas, aby przeżyć owe trudne emocje.

Autorka podkreśla też, że przebaczenie nie oznacza, że nie powinniśmy domagać się sprawiedliwości. Jest to wręcz konieczne:

Jeśli ktoś nadużył naszego zaufania, skrzywdził czy popełnił przestępstwo, to musi ponieść stosowne do tego konsekwencje. Przebaczenie nie zamyka do tego drogi”.

Podkreśliła także, że nawet ostateczne przebaczenie wcale nie musi oznaczać, że jesteśmy zobowiązani do pojednania się z naszym krzywdzicielem, ponieważ mamy prawo, a wręcz obowiązek chronić siebie przed osobami, które nas krzywdzą.

Na koniec Justyna Nowicka podkreśla, że zrozumienie tego, czym jest przebaczenie w rzeczywistości jest kluczem do tego, aby przestać je traktować jako ideał, którego nigdy nie będziemy w stanie spełnić.

dam/misyjne.pl,Fronda.pl

Komentarze (12):

Saki Faki2020.01.19 8:59
Przebaczenie kończy się na Passacie sąsiada.
darek2020.01.18 22:41
Pan Bóg przebacz i zapomina. To tak jakbyś nigdy nie popełnili danego grzechu. No ale to Bóg.
janstan2020.01.19 13:03
Za wszystkie swe przewiny przejdziemy przez CZyściec, a by uzyskać, konieczną do wejścia w bramy Królestwa Boga,czystość duszy/świętość/ , wg Boskiego procesu technologicznego, wypalenie pamięci trwałej złych nawyków. Czy w kompie można wyczyścić do absolutnego zera historie używania ?
leszczyna2020.01.18 20:45
Odnośnie kary za zły czyn, która mimo przebaczenia ma spotkać winnego wg p. Justyny Nowickiej, to przypomnę przypowieść o synu marnotrawnym: ojciec wracającemu synowi nie wymierzył kary, ale wydał na jego cześć ucztę i przyjął go za syna. Jeśli wierzyciel daruje dług dłużnikowi, ten nie spłaca już reszty należności i nie idzie do więzienia za niespłacony dług. Czy chrześcijanin może powiedzieć winowajcy: przebaczam ci, ale teraz niech spotka cię kara? Dlatego wg mnie absurdalne jest wieloletnie ściganie Romana Polańskiego za czyn, który został mu przez osobę nim dotkniętą przebaczony. To jest właśnie wartość przebaczenia, która nie dotarła to wymierzających sprawiedliwość, których dokonana przez sprawcę niesprawiedliwość nie dotknęła. Jednym słowem trzeba trzymać się słów Modlitwy Pańskiej: "Odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom."
Paweł2020.01.18 12:42
Widać Pani Nowicka nie jest chrześcijanką, bo Jezus mówi że nie 7 ale 77 razy masz przebaczyć bliźniemu swemu że o nadstawieniu 2 go policzka i Przykazaniu Miłości już nie wspomnę. Poglądy Pani Justyny zbliżone są do Islamu Pokój i dobro niech będą z Tobą
jula2020.01.18 11:06
Bardzo ważne słowa .
Polak2020.01.18 11:05
6 «Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 7 Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie2. 8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu
Polski Polak2020.01.18 12:32
No i??? Dekalog zawiera 10 przykazań.
Mikołaj 2020.01.18 13:17
Ty " Polaku" , co to będziesz się przyglądał , gdy twoją siostrę lub matkę gwałcą , ojca zabijają a braci wyganiają - zamilknij ślepa kreaturo sekciarska ! To samo dotyczy matki ojczyzny . " Nie ma większej miłości od tej , gdy ktoś swoje życie oddaje za przyjaciół swoich " . Ty ślepcze nie oddasz broni ze strachu przed Bogiem , który jest dawca miłości , nie weźmiesz . A diabeł i szatan piszesz z dużej litery , natomiast Duch Święty z małej . Ze strachu przed Bogiem wydłubałeś sobie oboje oczu , tak że nie zauważyłeś że w tym przykazaniu jest zakaz względem tego , " co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej (nie poniżej jehowito , tylko "pod ziemi")ziemi"- to nie jest Bóg i w żadnym kościele nie jest to czczone !. Boga natomiast trzeba telnetami które pochodzą od Niego , czcić i to o nie Bóg jest zazdrosny, aby człowiek nie używał ich dla czci Bożków lecz dla niego . Choć pójdziesz stąd jak zmyty , tak sekta wyprała ci mózg , że będziesz nawijał swoje pod innym nickiem lub za ciebie przyjdzie tutaj następny sekciarz dowodzić swoje brednie ! .
Mikołaj 2020.01.18 13:30
Tak się na niego wkurzyłem ,że aż posłałem nieoprawiony tekst ! . Ja z nimi walczę kilkanaście lat na forach , gdzie opluwają kościół , co to obrali za metodę werbunkową do sekty. Najpierw osobom nieobeznanym w piśmie wciskają ciemnotę ze swego szmatławca który niesłusznie nazywają Biblią (tzw. wyd Nowy Świat) . To pismo pozbawione jest niemal wszystkich kluczy poznania i napisane pod potrzeby sekty , przez ignorantów .Potem takie zdezorientowane " owieczki " na ulicy zaczepia para tuptusiów (według nich głosicieli)lub nachodzi w domu , zaprowadzają do swojej wilczej nory (tzw. sala królestwa ) i tam " zamiłowują" ich na śmierć . Nie przesada ,że na śmierć -bowiem czyni a ich dwakroć bardziej winnym piekła niż są sami (słowa Jezusa ). To życie w permanentnym grzechu przeciw Duchowi Świętemu.
Mikołaj 2020.01.18 13:54
Aby nie być gołosłowny , to te słowa Jezusa ; " Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę7. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami." . Ten sam " kwas faryzeuszy " o którym mówił Jezus , jest w tych sekciarzach .
man.of.Stagira2020.01.18 11:03
A Nazareńczyk został sam bez alternatywy ze stromą ścieżką krwi Zbigniew Herbert