Stosunki dwustronne, przyszłość Unii Europejskiej, bezpieczeństwo i relacje ze Stanami Zjednoczonymi - to główne tematy rozmów Angeli Merkel w Warszawie. Kanclerz Angela Merkel spotkała się między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu premier Beaty Szydło i Angeli Merkel padły pytania o koncepcję Europy dwóch prędkości. Angela Merkel powiedziała, że traktaty przewidują możliwość prowadzenia zintensyfikowanej współpracy. Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że jest przeciwna - jak się wyraziła - "ekskluzywnym klubom, do których inni nie mogą się dołączyć". Zauważyła, że tylko część państw jest w strefie euro oraz tylko część należy do strefy Schengen. Są różne sytuacje - mówiła.

Z kolei Beata Szydło oceniła, że zmiany w Unii Europejskiej są konieczne. Powiedziała, że dla naszego kraju bardzo ważne jest wzmocnienie roli parlamentów narodowych oraz zapewnienie równego traktowania członków Wspólnoty. "Polska jest zdania, że powinniśmy być nastawieni na rozwój Unii Europejskiej, scalanie Unii Europejskiej, ale z poszanowaniem i wzmocnieniem właśnie państw narodowych" - powiedziała polska premier.

Beata Szydło podkreśliła, że realizacja inwestycji Nord Stream 2 jest dla Polski nie do zaakceptowania. Dodała, że "Polska jest otwarta na to, żeby rozmawiać o ambitnej europejskiej polityce klimatycznej, ale z uwzględnieniem tego miksu energetycznego, który dla każdego kraju jest jak najbardziej odpowiadający".

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z niemiecką kanclerz o relacjach euroatlantyckich i o tym, jak budować współpracę ze Stanami Zjednoczonymi po wyborze nowego prezydenta tego kraju. Poinformował o tym po spotkaniu prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Politycy rozmawiali też o przyszłości Unii Europejskiej. Jak powiedział Krzysztof Szczerski, Angela Merkel wyraziła opinię, że europejską spójność budowano do tej pory w sposób zbyt formalny. Być może trzeba więc poszukać innej drogi zacieśniania więzi unijnych. Jak dodał prezydencki minister, rozmawiano też o konflikcie na Ukrainie i możliwościach złagodzenia napięcia.

Krzysztof Szczerski poinformował, że polski prezydent i niemiecka kanclerz zgodzili się, że między obydwoma krajami nie ma fundamentalnych kwestii spornych. Uznali też, że powinno częściej dochodzić do tego rodzaju spotkań dwustronnych.

Kanclerz Angela Merkel spotkała się również z przedstawicielami polskiej opozycji. Relacje polsko - niemieckie i wyzwania dla Unii Europejskiej były tematami rozmowy liderów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego z kanclerz Niemiec. Blisko godzinę Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiali z Angelą Merkel w niemieckiej ambasadzie w Warszawie.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że wśród wielu tematów poruszanych podczas tej rozmowy podjęto sprawę sytuacji w Polsce i wyborów samorządowych. Prezes PSL pytany przez dziennikarzy powiedział, że kanclerz Niemiec nic nie zaniepokoiło. "Niepokoju nie widziałem u pani kanclerz" - odpowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider PSL powiedział też, że podczas rozmowy zwrócił uwagę na prawa Polaków w Niemczech do nauki języka polskiego, a także na budowę Gazociągu Północnego 2. Prezes PSL podkreślił, że solidarność powinna być "dwukierunkowa". Jeśli Niemcy oczekują od Polski solidarności w sprawie migrantów, to Polska oczekuje solidarności w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział, że Angela Merkel dobrze orientuje się w sytuacji politycznej w Polsce.

Politycy polskiej opozycji w rozmowach poruszali między innymi sprawę Brexitu, czy problemy polskich plantatorów buraka cukrowego, którzy mają problem z kontraktowaniem w cukrowniach w Polsce należących do niemieckich firm.

Angela Merkel spotkała się także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa odbyła się w warszawskim hotelu Bristol. Po spotkaniu prezes PiS powiedział, że - jego zdaniem - wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie przyniesie dobre rezultaty.

Jarosław Kaczyński mówił, że dotyczyła ona głównie przyszłości Unii Europejskiej oraz tego, co robić po Brexicie. Powiedział również, że była to rozmowa w dobrej atmosferze, osób, które znają się już wiele lat. Prezes PiS dodał, że "będą dalsze kontakty".
Jarosławowi Kaczyńskiemu towarzyszyli europosłowie PiS profesorowie Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski.

Wieczorem w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich premier Beata Szydło podjęła Angelę Merkel uroczystym obiadem.

emde/IAR