Czy najwspanialszy kościół bizantyński „Hagia Sophia” zostanie meczetem? - zdjęcie
20.06.13, 13:30Hagia Sophia (Fot. MorgueFile)

Czy najwspanialszy kościół bizantyński „Hagia Sophia” zostanie meczetem?

14

„Hagia Sophia” -  (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya), kościół "Mądrości Bożej" - to jeden z najważniejszych kościołów w historii chrześcijaństwa. Wybudowana w 537 roku w Konstantynopolu, w sercu imperium chrześcijańskiego, jest symbolem Chrystusowej tożsamości tych ziem. Jest to też światowy symbol potęgi chrześcijaństwa, gdyż przez wiele set lat był to największy kościół na świecie. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku, działania związane z tym miejscem miały również znaczenie symboliczne. Jego krzyże i ikony zostały zbezczeszczone i zniszczone, a „Hagia Sophia” - jak tysiące innych kościołów - natychmiast została przekształcona w meczet, na znak czego dobudowano wokół niej cztery wysokie islamskie minarety.

Następnie, po rozpadzie Imperium Osmańskiego, w ramach szeregu reform uwspółcześniających funkcjonowanie państwa, świecka władza w 1934 roku przekształciła „Hagia Sophia” w "neutralne" muzeum, a w ramach prac konserwatorskich w niektórych miejscach poodkrywano pokryte tynkiem motywy chrześcijańskie. W muzeum eksponowano też bardzo ważne dla chrześcijaństwa relikwie.

Według Hurriyet Daily News "komisja parlamentarna rozważa wniosek złożony obywateli, aby uczynić Hagia Sophia w Stambule znowu meczetem .... do wniosku została dołączona ankieta przeprowadzona  na 401 osobach, w której ponad 97 procent respondentów zwróciło się z wnioskiem o przekształcenie dawnego budynku w meczet, a następnie wnosi o ponowne otwarcie go dla muzułmańskiego kultu. "

Nie byłby to niestety precedens. Kościół, również pod wezwaniem „Hagia Sophia” - w miejscowości Trabzon, również ze względów na "wielkie znaczenie historyczne i kulturowe" dla chrześcijan, w epoce świeckiej Turcji, został przekształcony w muzeum i jego chrześcijańskie freski zostały przywrócone.  Niemniej obecnie, władze lokalne wydały dekret, że jego freski mają być ponownie zamalowane i kościół jest już meczetem. Podobnie, meczetem najprawdopodobniej stanie się klasztor Studios, z V wieku, niegdyś poświęcony kultowi św. Jana Chrzciciela.

Procesowi temu mają podlegać nie tylko muzea, ale także jak najbardziej aktywne i działające ośrodki chrześcijaństwa, jak np. Klasztor św. Gabriela w którym żyje kilkudziesięciu mnichów modlących się w starożytnym języku aramejskim, którego używał Jezus. To miejsce jest zagrożone z powodu oskarżenia mnichów, przez żyjących w sąsiedztwie muzułmanów o "anty-tureckie działania”.

---------------------------------------

Dodajmy, że dzieje się to nie z powodu niedostatecznej ilości  meczetów w Stambule, czy też z niemożności zbudowania nowych, nawet wygodniejszych dla wiernych i bardziej dostosowanych do islamskiego kultu …

Na podstawia artykułu Raymonda Ibrahima, pjmedia.com

Maria Patynowska

Komentarze (14):

anonim2013.06.20 13:36
U Daenikena mozemy przeczytać , że sam kościól to wyobrażenie statku kosmicznego a cztery wieże obok to rakiety .
anonim2013.06.20 15:06
Nostra: "Kościołem owa budowla nie jest już od bardzo, bardzo dawna" Do nocy przed zdobyciem Konstantynopola w 1453 roku, czyli ponad pół tysiąclecia. Ale przedtem przez tysiąclecie była używana jako kościół i nikt tej budowli nie "zwolnił" ze swej roli. Była zbudowana "na pochwałę Bożą do powtórnego przyjścia Chrystusa ". A o ile wiem, to wydarzenie jeszcze się nie odbyło. . Gestem dobrej woli Turków pretendujących do Unii Europejskiej byłoby oddanie świątyni chrześcijanom. Robienie z niej ponownie meczetu, to krok wstecz. . Pozdrawiam !
anonim2013.06.20 15:28
@Nostra napisał(a):Cze 20, 2013, 3:17 po południu "The building was a mosque from 29 May 1453 until 1931. It was then secularized and opened as a museum on 1 February 1935." SO WHAT?
anonim2013.06.20 16:30
,,działają według własnego prawa naturalnego" - pozwól Marqs, że miłosiernie nie będę tego komentował-)))))))))
anonim2013.06.20 16:36
A debile chca rytualnego uboju! Pewnie, niech sie bronek przypodoba nowym przyszlym obywatelom Polski. Islam zagosci, a zgoda na skladanie ofiar juz bedzie czekac.
anonim2013.06.20 17:22
Właśnie, co znaczy "secularised"? Sowieci wykorzystywali cerkwie jako składy mebli albo nawozów sztucznych. Czy przez to przestają być świątyniami? . Hagia Sophia to JEST kościół. Tak został zbudowany, architektura tu ściśle łączy się z teologią. Kopuła jest wyrazem Łask Ducha Świętego spływających z Nieba na Lud Boży. Do tego to jest kościół "omodlony", czterdzieści pokoleń chrześcijan przychodziło tu ze swoimi modlitwami, ze Służbą Bożą, która nie miała sobie równych w historii świata. Piękno i niebiański przepych tej świątyni skłonił nie jednego władcę ówczesnego świata do zainteresowania adresatem tego piękna, do przyjęcia chrześcijaństwa. To właśnie przeżycie Boskiej Liturgii w Hagia Sophia skłoniło Św. Włodzimierza do zaniesienia chrześcijaństwa na Ruś.
anonim2013.06.20 18:16
Geofrey +++ W pełni się zgadzam to JEST kościół i to jeden z najwspanialszych kościołów całego chrześcijaństwa.
anonim2013.06.20 19:13
Hagia Sophia jest kościołem sprofanowanym , ale jest. A meczetem jest na tyle na ile jest deanikienowskim statkiem kosmicznym.
anonim2013.06.20 19:29
@ Marqs Nic nie rozumiesz ,porównujesz jedno z najświętszych miejsc Chrześcijaństwa z pogańskimi kultami. Nie oczekuj ode mnie żebym cieszył się z tego co tam urządzono . A nie jestem na tyle naiwny żeby sądzić ,że Turcy nam to oddadzą.
anonim2013.06.20 20:50
W latach 20 -tych była szansa na swoistą grecką rekonkwistę . W latach 1920-22 toczyli oni wojnę z Turkami , Kemala Paszy i początkowo odnosili sukcesy wspierani przez Anglię i Francję. Później mocarstwa wycofały się z pomocy i Grecy dostali niezłe lanie. Szansa jednak była.
anonim2013.06.20 21:45
No, proponuję wymianę: muzułmanie oddają chrześcijanom Hagia Sophia, a chrześcijanie oddają muzułmanom Mezquitę w Kordobie.
anonim2013.06.20 22:31
Jeśli chcemy żeby była Kościołem to nawracajmy Turków! Głupie jest wymaganie, zęby dbali o świątynię tych, którzy wyznają relgię sprzeczną z ich religią. W imię czego? Nowej religii równośći wyznań?
anonim2013.06.20 22:33
"neutralne muzeum" ... sami sobie zaprzeczają. Święty Paweł, mówił coś, zęgdyby tak gorliwie nie zwalczał chrześcijan, to by później e nie s tał siętak gorliwym apostołem Chrystusa. Zimnym albo gorącym trza być.
anonim2013.06.21 0:12
a Fronda dalej niech reklamuje ubój rytualny. I dalej zwalczajcie protest z okazji zjazdu muzułmanów w Puławach. ... to nikt się za 300 lat nie zdziwi, jak z Częstochowy zrobi się kolejny wielki meczet...