Czy Mieszko I miał pochodzenie królewskie? Niesamowite odkrycia szwedzkich historyków - zdjęcie
30.11.21, 21:24fot. wikipedia.org, domena publiczna

Czy Mieszko I miał pochodzenie królewskie? Niesamowite odkrycia szwedzkich historyków

38

Jak wynika z odkrytych niedawno przez szwedzkich historyków dokumentów archiwalnych, bardzo możliwe jest królewskie pochodzenie Miesza I. Odkryte zbiory dotyczą jednak brata Mieszka I – Czcibora, który triumfował w bitwie pod Cedynią 24 czerwca 972 roku.

Jak się bowiem okazuje, zwycięstwo nad Niemcami pod Cedynią mogło być możliwe dzięki sojuszowi brata Mieszka I z prowadzonymi przez niego do boju Jomswikingami z Wolina. Światło na to rzuca nowoodkryt przez szwedzkich specjalistów "Kronika Wolińskiej" ("Gesta Wulinensis ecclesiae pontificum") z X wieku, której autorem był osobisty kapelan króla Danii Haralda Sinozębego, zakonnik Avico. Towarzyszył on rodzinie królewskiej Haralda od lat 50-tych X wieku, aż do śmierci Sinozębego i jego pochówku na Wolinie w 985 roku.

- Po wieloletnej analizie tekstu tej kroniki zasłużony szwedzki archeolog Sven Rosborn z Uniwersytetu w Lund przekonuje, że wymieniony w kronice bp Thietmara zwycięzca bitwy pod Cedynią "Cideburo" (niezbyt szczęśliwie spolszczony w końcu XIX wieku przez A. Brücknera na "Czcibora"), to w rzeczywistości świetnie znany w historiografii skandynawskiej królewicz Styrbjörn Mocny (920-985) - waleczny pretendent to szwedzkiego tronu – czytamy na portalu salon24.pl.

O tej bitwie w kronice możemy przeczytać:

[Margrabia Marchii Łużyckiej Hodon i graf Zygfryd von Walbeck] walczyli przeciwko niemu [Mieszkowi], początkowo wygrywając, lecz wtedy jego brat Cideburo wyciął w pień wszystkich najlepszych wojowników”.

Opisywany przez Thietmara walczący pod Cedynią „Cideburo” to prawdopodobnie słynny w Skandynawii królewicz Styrbjörn Mocny – czy jest nim Czcibor, brat Mieszka I? Odkryta ostatnio kronika „Gesta Wulinensis” nazywa królewicza Styrbjörna "Cidbiurem Mądrym", co oznacza, że jest to rzeczywiście imię (w wersji skandynawskiej i łacińskiej) "zaginionego" brata Mieszka I.

Kronika ta stała się obecnie tematem dość ożywionej debaty naukowej w Danii i Szwecji. Opisuje ona bowiem wiele nieznanych wcześniej faktów historycznych z okresu Mieszka I na Pomorzu i w Skandynawii.

 

mp/salon24.pl

Komentarze (38):

Konrad Józef Turzyński2021.12.2 12:01
Ferdinand von Schachtmeyer w książce "Die Teilung Polens in dem Jahren 1773, 1793, 1796 und 1815 nebst einen Dynastien-Tafel der Könige von Polen [...]" (Berlin 1864), <https://kpbc.umk.pl/publication/207383>, na str. XXIII/XXIV wymienia przodków Mieszka I od Piasta do Ziemomysła, a także władców z wcześniejszych rodów panujących na ziemiach polskich od połowy VI wieku n.e. Rdzennie słowiańskie imiona! Któż bardziej, niż niemiecki autor i wydawnictwo mieszczące się w Berlinie, w którym wtedy urzędował książę Otto von Bismarck, mogliby być bardziej zainteresowani w kwestionowaniu rodzimości dynastii piastowskiej, w przypisywaniu jej skandynawskiego, a więc domyślnie - germańskiego, rodowodu? A teraz mamy uwierzyć w takie nowinki już nie na podstawie długo w tym celu nadużywanego dokumentu "Dagome iudex", ale na podstawie swobodnych etymologicznych rozważań nad wyrazem "Cideburo", jakoby pochodzącym nie od słowiańskiego "Ścibór", lecz od skandynawskiego "Styrbjörn"? Wolne żarty! Niech ci szwedzcy uczeni zajmą się czymś pożytecznym, np. inwentaryzacją łupów wojennych z "potopu szwedzkiego", które należałoby wreszcie Polsce zwrócić!
LL2021.12.2 11:32
Oj tam,oj tam ,za parę lat będzie żydem :)))) jak ogłoszą wszem i wobec ,ze Polska to nie Polska, ale polin.
Eustachy2021.12.1 22:58
Nie wydaje mi się żeby Mieszko sprzymierzał się z Jomsvikingami.Margrabia Hodo dowodził Wieletami .Wieleci napadali na Polan żeby porywać niewolników .Sprzedawali im ,,eskimoskim,,kupcom na Wolinie .Wolin kontrolowali Jomswikingowie .Przyjęcie chrześcijaństwa ucięło handel niewolnikami w kraju Mieszka.Stąd ciągłe najazdy Wolinian .
A co to ma za znaczenie!2021.12.1 21:45
Polska państwowość się rozpoczęła od symbolicznego chrztu w 966 r. Nie od Marzanny, nie od Światowida czy jakiegoś voodoo rabinackiej kabały, ale od Świętego Kościoła Katolickiego
Polak2021.12.2 6:45
Sekta chrześcijańska wcisnęła się do istniejącego kraju i zaczęła od niszczenia Polskiej kultury.
T.2021.12.1 19:06
Po prostu kolejny akt dyskusji czy Piastowie byli dynastią słowiańską czy skandynawską. Akurat te analizy wspierają wikińskie pochodzenie Mieszka, który miałby mieć wtedy pierwotnie imię Dag(ome) lub jakoś podobnie. Niemniej w tej dyskusji jest sporo argumentów za jedną i drugą tezą, i jak to w historii - powoli czas pokaże czy państwo piastowskie powstało w wyniku rozwoju dynastii rodzimej, czy podboju Wikingów (jak choćby Ruś).
man.of.Stagira2021.12.1 13:34
Pomorze Zachodnie sobie najechał i PODBIŁ włączając do ziem swego panowania.// Nota bene Mieszko I władca Polski, książę.
#muremzamejzą2021.12.1 11:55
"Gdzie ty widzisz kobietę, ja widzę kawał szmaty" - to jeden z wielu komentarzy, jakie posłanka PO Marta Wcisło otrzymuje od hejterów. Polityczka przyznaje, że wiele tego typu skandalicznych wiadomości dociera do niej kiedy jest gościnią w programach TVP Info. - Szczególnie dużo było ich po moim wystąpieniu z posłem Łukaszem Mejzą, kiedy były protesty po śmierci pani Izabeli z Pszczyny. W trakcie moich wypowiedzi na wizji na moją pocztę, Facebooka, Twittera, Messengera i WhatsApp'a przychodzi fala uderzeniowa obrzydliwego hejtu. Moi pracownicy nie nadążają blokować tych najbardziej wulgarnych - wyjaśniła w rozmowie z Onet.pl Marta Wcisło.
aaa2021.12.1 12:11
Przykład trollowania przez płatnego trola.
A gdzie tam!2021.12.1 17:36
Pro bono. Starczy mi satysfakcja z wyobrażania sobie jak starym wąsaczom skacze ciśnienie.
Anonim2021.12.1 11:13
Najważniejszy problem katotalibanu - jakie pochodzenie miał jakiś facio z przed 1000 lat, a tymczasem 6 Tupolewów i inflacja 7,7%. 😁😁😁
Eustachy2021.12.1 11:06
Nimiaszkowie maja ciężki dowcip !
Grizzly2021.12.1 9:57
Mieszko I przecież miał pochodzenie germańskie jest to jasne jak słońce, dlaczego piszecie głupoty. Tak samo jak Kopernik był astronomem Niemieckim ale podległy polskiemu i uznający polskiego Króla, mówił lepiej po niemiecku a pisał tylko po niemiecku bo Polacy wtedy jeszcze to byli gęsi swojego języka nawet nie mieli
Breviarum Fidei2021.12.1 11:53
Pisma w j niemieckim do papieża, świadczą o jego kompetencji językowej . Pisał bowiem w języku ojczystym papieża, aby to co wyprawiał zakon zostało też dobrze zrozumiane. I na świętych zakonników nie można było nic złego powiedzieć. Nie mógł zrobić też byle kto. Jednak Kopernikus to Legat i mógł ze wzg. na osobisty kontakt z Rzymem tego dokonać. Nie świadczy to o jego niemieckim pochodzeniu. Są inne znaczące dokumenty, które bardziej podkreślają jego słowiańskie pochodzenie niż można to sobie wyobrazić . Wystarczy naprawdę w stopniu podstawowym, aby kilka zdań zawartych w największym dziele Mistrza zrozumieć. Zachęcam do przygody !
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2021.12.1 9:47
czy ta informacja podniesie PKB albo średnie zarobek, a może pohamuje inflacje albo poprawi sytuacje na rynku mieszkaniowym? a może zapobiegnie przynajmniej temu, by księżniczka Anna spadła z konia?
Jan Statystykiewicz2021.12.1 9:38
W sieci można wyszukać bardzo ciekawą rzecz o Piastach: zbadano genom ostatnich Piastów mazowieckich i odkryto w nich gen celtycki, a więc nie R1A1, nie skandynawski, a właśnie ten najmniej spodziewany celtycki? Skąd się wziął? Nie wiadomo.
wicek2021.12.1 9:29
Jakie to ma znaczenie?! Niejeden król mógłby Meiszkowi buty pastować
Polak2021.12.1 6:37
Nawet zakładając że faktycznie Czcibór wywalczył sobie jakiś tron królewski, co to ma wspólnego z pochodzeniem jego brata?
Gall2021.12.1 9:48
a o pisowskim dowartościowywaniu nie słyszałeś
Polak2021.12.1 10:33
Niby tak, ale z drugiej strony ani Czcibór, ani Mieszko nie należeli do ***owskiej mafii, więc to takie trochę popisywanie się przez partię swoją bezwartościowością.
Po 11 ...2021.12.1 0:40
Fronda jest jak pralka. Z tym, że pralka pożera skarpetki, a frendzel komentarze. Wam też?
CzarnozębnyJarosławKaczyńskiŚpiJakSmok2021.11.30 22:44
W IPN stoją na półkach seledynowe segregatory a w nich dokumentacja zdjęciowa i notarialnie poświadczone dokumenty, że to Jarosław Kaczyński urodził Mieszka od pierwszego do siedemnastego, Jagienkę, Zawiszę Czarnego i Stacha Wokulskiego.
TYLO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2021.11.30 23:35
WROGOM POLSKI i POLAKÓW przypomnę kim jest Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI. Ten "GOŚĆ z ŻOLIBORZA", PAN Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI jest równy wielkim WODZOM i KRÓLOM, jest jak BOLESŁAW CHROBRY, KAZIMIERZ WIELKI, WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO, STEFAN BATORY, JAN III SOBIESKI, jest jak JAREMA WIŚNIOWIECKI, JAN KAROL CHODKIEWICZ, STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI, JAN ZAMOJSKI, STANISŁAW KONIECPOLSKI, STEFAN CZARNIECKI. Jest jak TADEUSZ KOŚCIUSZKO, ROMUALD TRAUGUTT, jak JÓZEF PIŁSUDSKI, jak generałowie ANDERS, MACZEK, SOSABOWSKI, gen "BÓR"-KOMOROWSKI, gen. "NIL"-FIELDORF, "WILK”-KRZYŻANOWSKI, jak ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, "ŁUPASZKA”, "BARTEK", "ŻELAZNY", "RAJS", jak WIELKI PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA LECH KACZYŃSKI, jest jak BOHATEROWIE "SOLIDARNOŚCI", ANDRZEJ GWIAZDA, ANNA WALENTYNOWICZ, ANTONI MACIEREWICZ, KORNEL MORAWIECKI, a na koniec jest jak WYBITNY PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA gen. RYSZARD KUKLIŃSKI. Pod takim WODZEM, JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM SŁUŻYĆ, to WIELKI ZASZCZYT i HONOR.
NikczemnaKreaturaDziadaOśmieszającaPolskę2021.12.1 0:10
Żałobnie załupieżony dziadyga Kaczyński w zaszczanych przez kota trumniakach nie do pary.
Anonim2021.11.30 22:26
Oj tam, można ględzić co się chce. Nie wierzę takim "naukowcom"
katolcka deratyzacja Polski2021.12.1 0:07
Czy jestes antyszczepionkowym jelopem z Konfederacji ?
A co to ma za znaczenie!2021.11.30 22:21
Polska państwowość się rozpoczęła od symbolicznego chrztu w 966 r. Nie od Marzanny, nie od Światowida czy jakiegoś voodoo rabinackiej kabały, ale od Świętego Kościoła Katolickiego
Polak2021.12.1 6:54
Obca kulturowo Polakom sekta chrześcijańska pojawiła się na terenach Polski w państwie mającym ponad 200 lat i własne tradycje.
Eustachy2021.12.1 23:01
Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa skończył się handel niewolnikami .Stąd płacz w Kordobie i wśród handlarzy.
kosiar2021.11.30 22:07
Następców tronu lechickiego z piastunów historii ciong da lszy. Nie wszystko wydaje się takie jak nam to wpajano na zaszłych już czerwonych lekcji historii. Dla przypomnienia to nie Gniezno było stolica ówczesnego królestwa lechickiego a Szczecin-Szczyt. Gniezno było stolicą ale przedstawicieli biskupstwa watykańskiego na rejon Lechii. prawie jak PO na rejon Polski.
kolega ze Szczecina pewnie ;o)2021.11.30 22:15
bo szczerze mówiąc najbardziej prawdopodone, że Ostrów tumski w Poznaniu, a o tym Szczecinie to tak ...mniej słychać :o)
bluetooth2021.11.30 22:02
ten Sinozęby, to ten, na cześć którego nazwano technologie bluetooth. Tyle że te teorie w artykule są tak samo pewne, jak i miejsce śmierci sinozębnego... w jakiejś legendarnej mieścinie na Wolinie (której nikt nie znalazł). Sagi skandynawskie pełne są legend...tak więc o pomocy pod Cedynią...może to być kolejna z nich. (wspierał Bluetooth Słowian w walce z cesarstwem,to mógł każdego nich za brata uważać ;o) )
Anonim2021.11.30 21:59
Genetyka pokazała to juz dawno
Gal2021.11.30 22:46
Genetyka pokazuje, ze Słowianie żyli nad Wisłą od 3 tysięcy lat, a mimo to nikt nie mówi, że genetyka pokazał to już dawno. Halogrupa R1b na ziemiach duńskich to tylko 40% populacji. Na ziemiach polskich koło 15%. Tyle "od dawna" wiadomo ;o)
no nie wiem2021.11.30 21:54
Mocno naciągane te teorie historyków duńskich. Tak jak my widzimy jawne ślady wielkiego państwa Słowian sprzed 10 wieku , tak oni swych wojów widzą wszędzie ;). Trochę taka teoria jak "dagome iudex"
Anonim2021.11.30 21:52
Wykazano juz haplogrupami
nie dokładnie2021.11.30 22:13
Rzeczywiście badania zrobiono i wyszła R1B (bez możliwości poznania większych szczegółów) ale "w świetle źródeł historycznych i archeologicznych normańska teoria pochodzenia Piastów nie ma w zasadzie żadnego ugruntowania. Brak jest śladów silnych oddziaływań wikińskich w kulturze archeologicznej okresu budowy państwa polskiego. Źródła pisane nie znają tradycji obcego pochodzenia a imiennictwo dynastii jest słowiańskie. To zupełnie inna sytuacja niż na Rusi, gdzie wszystkie te skandynawskie ślady są naukowo dobrze rozpoznane." Dodam jeszcze, ze ten sam Sinozęby poślubił Tofę, słowiańską córkę Mściwoja władcy Obodrytan, z którymi się sprzymierzył, więc raczej ciężko by jego brat minął ich ziemie i zakładał własne państwo gdzieś za nimi , nieopodal ich ziem. Pomijając, ze wśród Słowian tez były osobniki z tą haplogrupą, bo prawdopodobnie mieszali się z poprzednimi mieszkańcami tych ziem.
aby?2021.11.30 22:19
R1b mają też Hiszpanie, Włosi, Francuzi...oraz część Słowian, która przejęła swe ziemie po mieszkajacych tam Germanach. To tylko jedna z wielu teorii.