Rząd Chin uzupełnił listę najważniejszych zabytków i dość nieoczekiwanie zapisane na niej zostało 17 budynków katolickich kościołów, co sygnalizuje oficjalne potwierdzenie ich „historycznego znaczenia”. Kościoły, w większości wybudowane między 1890 i 1930 r. przez zagranicznych misjonarzy w stylu neo-gotyckim i romańskim, podlegają obecnie ochronie. Od teraz nie mogą być zdemontowane, a prace naprawcze w nich mają podlegać zatwierdzeniu przez stosowne urzędy.

Przykładem może być neogotycki kościół  p.w Matki Bożej Cudownego Medalika w Jiaxing, w prowincji Zhejiang, który jest obecnie w ruinie, chociaż nieźle zachowana jest jego „zachodnia” część , z dwiema masywnymi neogotyckimi wieżami.  Natomiast budynek seminarium w Kaifeng, w prowincji Henan, jest jednym z nielicznych budynków katolickich w Chinach, który łączy cechy architektury chińskiej i europejskiej.

Budowle te zostały zniszczone podczas 10-letniego okresu Rewolucji Kulturalnej, który zakończył się w 1976 roku. Wówczas żadna z religii nie miała prawa prowadzić w Chinach działalności, a duchownych wysłano do obozów pracy. Po 1976 roku pozwolono na działalność niektórych wyznań, jednak do dzisiaj działają pod ścisłym nadzorem władz.  Wraz z zakończeniem rewolucji kulturalnej, nie nadeszły jednak lepsze czasy dla budynków kościelnych, które zostały przerobione na fabryki, spichlerze itd. Podlegały szczególnie zaciekłej nienawiści jako przejaw wpływów zachodu.

Proboszcz kościoła, ksiądz Peter Xu Guigen, ma nadzieję, że rząd będzie teraz finansować odbudowę słynnego symbolu katolicyzmu jakim jest katedra gotycka w Zhejiang. Obecnie odprawia on niedzielną mszę dla około 200 parafian, w małej kaplicy w pobliżu ruin. Lecz jak te budowle niegdyś wyglądały? Historyczne plany i zdjęcia kościołów są niezwykle trudne do uzyskania. W Chinach brakuje również profesjonalistów, konserwatorskich. Dlatego przewiduje się współpracę ze specjalistami z zachodu.

-----------------

Wszystko pięknie, ale warto się zastanowić, kto dostanie te budynki. Czy będą po remontach należeć do Kościoła i to którego? Tego wiernego Papieżowi, czy do uzurpatorów? Staną się muzeami, czy będą używane zgodnie z ich przeznaczeniem?

MP/ucanews.com