09.12.18, 16:00fot. screen youtube.com

Czas na sprawiedliwość! Natychmiast odebrać ordery Jaruzelskiemu!

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wystosowało list do prezydenta Andrzeja Dudy. Działacze apelują w nim o natychmiastowe odebranie stopnia generalskiego Wojecichowi Jaruzelskiemu.

"Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych od 4 lutego 2010 roku konsekwentnie, lecz niestety bezskutecznie, zabiega u kolejnych głów państwa o podjęcie tej ważnej decyzji, która stanowiłaby czytelne i sugestywne rozliczenie epoki PRL. Znając Pańską zdecydowanie negatywną ocenę tego okresu historycznego żywimy nadzieję, że może ona jednak wreszcie zapadnie" - czytamy w liście.

Apel związany jest ze zbliżającą się kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Porozumienie przypomina, iż wszystkie ordery i stopnie wojskowe zostały nadane Jaruzelskiemu przez sowietów.

"Gen. Jaruzelski powinien utracić zarówno stopień wojskowy, jak i order Virtutti Militari. Jedno i drugie zostało mu nadane, nie za służbę Polsce, tylko za zdradę polskiej racji stanu, za wysługiwanie się sowieckiemu mocarstwu i za bycie namiestnikiem Kremla w Warszawie" - tłumaczy rzecznik dr Jerzy Bukowski.

Kombatanci podkreślają, że Jaruzelski nie doczekał się sprawiedliwego osądzenia za życia, nadszedł jednak czas na symboliczny sąd i odebranie tytułów.

"Skoro tak, to niech teraz pośmiertnie ta sprawiedliwość zostanie mu wyznaczona. Nie może być tak, cytując byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, że w Polsce jednocześnie generałami są: Jan Karski i Ryszard Kukliński oraz Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Nam nie chodzi o masową degradację, nam chodzi o pewne postacie symboliczne" - wskazują przedstawiciele Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

mor/RadioMaryja.pl/Fronda.pl