09.12.19, 17:40Zdj. Rafał Zambrzycki, CC BY SA 2.0, Flickr

Czaputowicz za przedłużeniem sankcji wobec Rosji

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spodziewa się, że unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji za aneksję Krymu zostaną przedłużone o kolejne pół roku. O tym, że w Unii trwają przygotowania do przedłużenia restrykcji do końca lipca informowała przed kilkoma dniami brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Szef MSZ, który uczestniczył w unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli podkreślił, że Polska popiera przedłużenie sankcji. - Nie uważamy, by nastąpiły istotne zmiany w postępowaniu Rosji, które by uzasadniały zmianę polityki, więc myślę, że sankcje będą przedłużone. Uważamy, że Rosja jest tą stroną, która dokonała agresji, powinna się wycofać z rejonu Donbasu, powinna zrealizować porozumienia mińskie - powiedział.

- Wspieramy i będziemy wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe - dodał Jacek Czaputowicz.

Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze wobec Rosji w połowie 2014 roku w odpowiedzi na agresję na wschodzie Ukrainy. Od tego czasu restrykcje były co pół roku przedłużane jednomyślnie, choć niektóre kraje, na przykład Francja, Włochy, Węgry czy Grecja sugerowały już jakiś czas temu konieczność ich złagodzenia, bądź zawieszenia.

Zgodnie z restrykcjami, największe rosyjskie banki i firmy naftowe mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana jest sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych, a także sprzętu podwójnego zastosowania, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych. Cały czas obowiązuje także embargo na dostawy broni.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

MisterCzaputowiczSkoczPanDomknąćDrzwiWucetu2019.12.10 0:27
Czopkiewicz może sobie chcieć co najwyżej przedłużać trzymanie paluchów w odbycie, aż mu zmiękną paznokcie. Głosy PiSocjalistycznych ćwoków liczą się w gremiach unijnych mniej niż ziew windziarza czy siorbnięcie nosem odźwiernego w wucecie parlamentu europejskiego.
kacapy won za Don!2019.12.9 18:31
Putina i jego państewko należy zutylizować!
Pisbusters2019.12.9 18:29
Odpowiedz dla mendy blogowe-goowna kremlowskie: Czy można dziwić się zachowaniu i postępowaniu homo sowietikusa, wymagać od niego polskiej tożsamości ? Polsko języczne homo sowietikusy mieszkające w Polsce nie mają polskiej tożsamości, nie są więc Polakami. Czy u homo sowietikusa znajdziemy rozum, prawdomówność, uczciwość, roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, moralność, etykę lub choćby elementarną przyzwoitość ? Oczywiście, że nie znajdziemy. One nie mają polskiej tożsamości, są tylko tubylcami, są produktem cywilizacji turańskiej, azjatyckiej, mongolsko-rosyjsko-sowieckiej ( Lenin, cytat : „Nasz kodeks moralny jest całkowicie nowego typu, nam wszystko wolno.”). Homo sowietikusy udają demokratów, liberałów, wolnościowców, miłośników praworządności, lecz przecież można ich rozpoznać po owocach. Co innego mówią, a co innego robią. Być może w swojej głupocie rzeczywiście wierzą, że to oni najlepiej wiedzą i rozumieją, co to takiego jest, ta demokracja, wolność, sprawiedliwość czy nowoczesność.
Dam2019.12.9 18:16
Brawo Czaputowicz ! tego się spodziewaliśmy !!!
!442019.12.9 21:45
uwga warchol pisowski co chwali koryto sanacyjno/brunatne
Obiektywny2019.12.9 18:13
czy pislandia to pachołek izraela usa ??? czy mi się tylko wydaje to juz za pelo tak zle nie bylo nawet !!! i zaczynam jednak popierać P.O.
mendy blogowe-goowna kremlowskie2019.12.9 18:03
𝐓𝐚𝐤𝐢𝐞 𝐬𝐨𝐛𝐢𝐞 𝐩𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐞: 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐞𝐧𝐝𝐲 𝐛𝐥𝐨𝐠𝐨𝐰𝐞 𝐧𝐢𝐠𝐝𝐲 𝐧𝐢𝐞 𝐤𝐫𝐲𝐭𝐲𝐤𝐮𝐣𝐚 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐢 𝐣𝐞𝐠𝐨 𝐜𝐚𝐫𝐚𝐭? 𝐉𝐄𝐒𝐓 𝐓𝐎 𝐎𝐂𝐙𝐘𝐖𝐈𝐒𝐓𝐄! 𝐁𝐎 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐆𝐎 𝐆𝐎𝐎𝐖𝐍𝐀!
anonim2019.12.9 18:02
Czaputowicz coraz bardziej udowadnia odgrywanie roli czopka amerykańskiej agentury bo jakie sankcje spotkały USA za zniszczenie Libii, Iraku, Afganistanu i Syrii?
Dam2019.12.9 18:25
Ty Stalker, czy ty zdajesz sobię sprawę z tego ile internet uczynił ci złego ?! Bo wiesz, kiedy jeszcze nie było internetu, to tylko twoja rodzina wiedziala żeś debil !
!442019.12.9 21:43
klasyczny kretyn jest na forum pisuar
!442019.12.9 17:59
cepie ,gdzie lezy morze azorskie , ty nie nadajesz nawet na portiera w knajpie
Dam2019.12.9 18:17
Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
kgb2019.12.9 18:33
dlatego ciebie nie komentuję