"Jeszcze robimy symulację czy tych pieniędzy starczy rzeczywiśćie na zbudowanie fundamentu finansowego pod media publiczne, żeby one były silne. Ale nie będzie to więcej niż 15 złotych. Z tym, że warto powiedzieć, że my szykujemy obniżkę abonamentu i uproszczenie systemu" - powiedział wiceminister kultury Krzysztof Czabański na antenie Polskiego Radia. W ten sposób Czabański odniósł się do sprawy abonamentu radiowo-telewizyjnego, czyli de facto nowego podatku, którym rząd obłoży niemal wszystkie gospodarstwa domowe, nawet te, w których nie ma telewizora ani radia.

 

"W tej chwili ten system jest straszenie dolegliwy. Trzeba chodzić, rejestrować te odbiorniki, to jest prawo obowiązujące [...]. To, że obywatele w większości nie przestrzegają, to jest smutne, ale niezgodne z prawem. Skandalem jest to, że obywatele nie przestrzegają prawa na wezwanie poprzedniego rządu, premiera Tuska" - powiedział Czabański. 

Czabański powiedział, że opłata za media będzie pobierana wraz z opłatą za energię elektryczną, choć nie będzie dodawana do sumy rachunku

"Wszelkie opowieści, jakoby gdy ktoś nie zapłaci całej sumy, to mu wyłączą prąd, można między bajki schować. Będą urzędy skarbowe egzekwować od osób, które nie będą chciały przy pierwszej propozycji tej składki zapłacić. To tyle, proszę nie robić takich demonicznych obrazów, że będą obywatelom wyłączać prąd" - powiedział minister.

Polityk mówił też, jakie zmiany zajdą w samych mediach. "Media publiczne będą instytucjami medialnymi. W sensie formalno-prawnym będą nazywały się państwowymi osobami prawnymi, zachowują swoją autonomię i rozdizelność, będą samodzielnymi instytucjami tak, jak są w tej chwili" - wskazał.

Pytany, co to znaczy media narodowe, Czabański odparł: "One są narodowe, one są polskie. Przyjęło się mówić, że one są publiczne, ale jaka to jest zmiana? To jest kwestia semantyczna. Jest determinanta w tym sensie, że rzeczywiście formułując cele dla tych mediów, zwracamy uwagę na coś, co było przez lata zaniedbywane niestety: na polską historię, żeby ją odkłamywać, żeby bronić polskiego imienia w świecie; żeby podkreślenie polskiej tradycji, polskich i chrześcijańskich wartościach, było w tych mediach doceniane".

bjad