Biskup Michel Santier oświadczył, że z pozytywnie zakończyła się procedura badania niedającego się wyjaśnić naukowo uleczenia śmiertelnie chorego na białaczkę za wstawiennictwem polskiego męczennika, bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Diecezja Creteil pod Paryżem powołała specjalną komisję, która ogłosiła pozytywny efekt procedury badawczej cudu. Jak ustaliła komisja, doszło do "niewytłumaczalnego i zadziwiającego uzdrowienia".

Ksiądz Jerzy Popiełuszko zmarł śmiercią męczeńską w 1984 r. Jako męczennik został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku.

Dzisiaj ma być celebrowana msza w kościele katedralnym w Creteil, podczas której bp Santier ogłosi zakończenie badania cudownego uzdrowienia chorego. Cudowne uzdrowienie jest decydujące w procesie kanonizacyjnym.

W 2012 roku doszło do cudownego uzdrowienia w Creteil, wówczas nad 56 – letnim Francois Andelą, który chorował na rzadki rodzaj białaczki, nie mógł już samodzielnie chodzić i nie przyjmował pokarmów – pomodlił się ksiądz, prosząc o wstawiennictwo ks. Jerzego Popiełuszki, którego grób odwiedził wcześniej podczas pobytu w Polsce.

Wszyscy obecni przy tym zdarzeniu, po modlitwie – chory wstał z łóżka całkowicie uzdrowiony!

Szczególną okoliczność stanowi to, że cudowne uzdrowienie francuskiego pacjenta nastąpiło w dniu 14 września, a więc w dniu urodzenia ks. Jerzego Popiełuszki.

Wnioski Komisji złożonej z dwóch notariuszy - Francuza i Polaka - i przedstawiciela diecezji Creteil wydelegowanego do sprawy kanonizacji bł. Jerzego Popiełuszki oraz specjalisty w dziedzinie prawa kanonicznego, która przesłuchała personel medyczny szpitala i wszystkich świadków, zostaną przesłane Kongregacji do spraw świętych w Rzymie. Następnie papież Franciszek podejmie decyzję o kanonizacji.

KZ/Wp.pl