Człowiek zawierzenia Bożej Opatrzności − Ojciec Stanisław Papczyński − 5 czerwca 2016 roku zostanie wyniesiony na ołtarze.

Ojciec Stanisław Papczyński jest uznawany za patrona obrońców życia. Dzięki Jego wstawiennictwu kobieta chora na sepsę odzyskała zdrowie oraz zostało wskrzeszone dziecko, które obumarło w łonie matki. Obydwa cuda za wstawiennictwem Błogosławionego miały miejsce w latach 2001−2008 na terenie parafii NMP Królowej Apostołów w Ełku.

Pierwszy cud uznany przez Kongregację Spraw Świętych jako dokonany przez Boga za przyczyną Ojca Papczyńskiego wydarzył się w 2001 roku. Dotyczył nieoczekiwanego ożywienia dziecka w pierwszym trymestrze ciąży po tzw. poronieniu wewnętrznym.

Kobieta rok wcześniej utraciła dziecko z powodu poronienia samoistnego, ale zaszła ponownie w ciążę. W dniu 22 marca 2001 roku wskutek komplikacji i zagrożenia utraty ciąży została przyjęta do szpitala w Ełku. Trzy badania USG, ostatnie z datą 30 marca świadczyły o normalnym stanie płodu − pęcherzyk płodowy mierzył 32 mm, serce dziecka biło. Po wypisaniu ze szpitala ponownie trafiła do szpitala w dniu 1 kwietnia. Niestety wynik badania USG był niekorzystny: pęcherzyk płodowy zmniejszył się z 32 do 28 mm,  ustała akcja serca płodu. Zmniejszenie pęcherzyka płodowego wobec wielkości w poprzednich dniach sugerowało obumarcie płodu. Zapadła diagnoza poronienia wewnętrznego. Lekarze zalecili pacjentce odstawienie leków podtrzymujących ciążę oraz przygotowanie się do samoistnego poronienia. Kontrolne badania USG potwierdzały obumarcie płodu. Zaplanowano zabieg usunięcia martwej ciąży, gdyby nie zaszło samoistne poronienie.

Rodzina pacjentki oraz przyjaciele rozpoczęli 28 marca nowennę za wstawiennictwem Ojca Stanisława Papczyńskiego o uratowanie dziecka. Kontrolne badanie USG w dniu 4 kwietnia wykazało, że płód ma 42 mm i odzyskał akcję serca. Wykonano badanie innym aparatem, ale wynik się potwierdził – dziecko ożyło. W dniu 17 października przyszedł na świat zdrowy chłopiec. Kobieta urodziła w późniejszym czasie jeszcze drugie dziecko po ciąży bez żadnych powikłań. Nastąpiło zatem ożywienie płodu oraz uzdrowienie matki.

Proces diecezjalny badający to wydarzenie odbył się w latach 2003−2004, Konsulta Lekarzy w Rzymie 12 maja 2005 roku, a Konsulta Teologów dnia 20 września 2006 roku. Cud został uznany przez Kongregację Spraw Świętych za upoważnieniem Ojca Świętego Benedykta XVI 16 grudnia 2006 roku. Uroczystej beatyfikacji Ojca Stanisława, która odbyła się 16 września 2007 roku w Licheniu, przewodniczył Sekretarz Stanu Jego Eminencja Kardynał Tarcisio Bertone.

Drugi cud uznany przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych jako dokonany przez Boga za przyczyną Ojca Papczyńskiego wydarzył się w 2001 roku. Dotyczył on uzdrowienia śmiertelnie chorej młodej kobiety.

Dwudziestoletnia kobieta zachorowała na niewinne zdaniem lekarzy przeziębienie, które jednak przybierało na sile. Nic nie wskazywało na nagłe pogorszenie zdrowia tuż przed ślubem, do którego zostało kilka miesięcy. Przed dziewczyną otwierała się szczęśliwa przyszłość u boku kochającego męża. Narzeczony zaniósł na rękach słaniającą się kobietę do szpitala. Została przyjęta w ciężkim stanie na oddział płucny. Wkrótce przeniesiono ją na OIOM, gdzie spędziła aż 35 dni. Rozpoznano u chorej pozaszpitalne zapalenie płuc i zakażenie Streptococcus pneumoniae. Ciężkie stadium ostrej niewydolności oddechowej ARDS, przechodzące w niewydolność wielonarządową oraz wstrząs septyczny spowodowały konieczność zaintubowania i podłączenia do respiratora umierającej kobiety. Zapadła decyzja o wprowadzeniu jej w stan śpiączki farmakologicznej. Po upływie 20 dni walki zespołu lekarskiego o życie chorej, jej stan gwałtownie się pogorszył. Znalazła się na granicy życia i śmierci. Lekarz prowadzący poinformował matkę o stanie beznadziejnym.

W obliczu tragedii rodzina i cała wspólnota parafialna rozpoczęły żarliwą modlitwę. Rok wcześniej wspólnie przeżywali beatyfikację, dlatego działanie Ojca Stanisława było im bliskie i żywe. Rozpoczęli nowennę za wstawiennictwem Błogosławionego Ojca Stanisława Papczyńskiego w Wielką Środę. Po upływie 9 dni odmawiania modlitwy stan chorej niespodziewanie poprawił się. Ostatni dzień Nowenny przyniósł niespodziewane samodzielne wybudzenie się kobiety. Lekarze ekstubowali ją. Całkowicie ustąpiła niewydolność oddechowa i krążeniowa. Na kontrolnym RTG klatki piersiowej nie znaleziono żadnych objawów zapalnych, widocznych zwykle po przebyciu zapalenia płuc i ARDS. Obraz RTG wskazywał czyste płuca jak u noworodka, bez żadnych zwapnień i zwłóknień. Chora przed tragicznymi wydarzeniami paliła, porzuciła nałóg po wyjściu ze szpitala. Uzdrowienie kobiety na łożu śmierci nastąpiło w czasie odmawiania nowenny za wstawiennictwem Ojca Paczyńskiego. Leczenie odbyło się zgodnie z procedurami medycznymi i według specjalistów powrót do zdrowia był niemożliwy.

17 września 2015 roku Konsulta Lekarska w Rzymie uznała niewytłumaczalność z punktu widzenia medycznego oraz cudowność tego zdarzenia. Konsulta Teologów w Rzymie 10 listopada 2015 roku ogłosiła cud dokonany przez Boga za wstawiennictwem Bł. Ojca Papczyńskiego. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych 22 stycznia 2016 roku upoważniona przez Ojca Świętego Franciszka promulgowała dekret o cudzie za przyczyną Błogosławionego...

Uroczystości kanonizacyjnej Ojca Stanisława Papczyńskiego na Placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:30 będzie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Ogólnoświatowe uroczystości dziękczynne po kanonizacji odbędą się w Rzymie w bazylice Santa Maria in Trastevere 6 czerwca o godz. 17:30. Koncelebrę poprowadzi Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystości dziękczynne w Polsce będą trwały od 11 czerwca do 13 listopada 2016 roku na terenie kilku diecezji, m.in.: w Rzepiskach, Stoczku Klasztornym, Podegrodziu (miejscu urodzenia Ojca Stanisława Papczyńskiego), Licheniu Starym, Puszczy Mariańskiej, Ełku i Warszawie.

Anna Kryszczuk

Źródła: materiały KAI,  Konferencja prasowa z dnia 07.04.2016 roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną. Udział wzięli m.in. rzecznik polskich marianów ks. Adam Stankiewicz MIC oraz ks. Jerzy Owsianka proboszcz parafii NMP Królowej Apostołów w Ełku.

 

Ojciec Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński pochodził z rodziny chłopskiej. Urodził się 18.05.1631 roku w Podegrodziu niedaleko Starego Sącza. Założył w 1673 roku pierwszy męski zakon w Rzeczpospolitej Obojga Narodów − Zgromadzenie Księży Marianów MIC. Zakon zreformował w latach 1909−1910 błogosławiony Ojciec Jerzy Matulewicz. Obecnie to najstarszy zakon męski powstały w Polsce.

Życie i posługa zakonna Ojca Papczyńskiego noszą znamiona świętości, heroizmu i prostoty ducha. Jego losy naznaczone były cierpieniem, dlatego często przedstawiano go z krzyżem na piersiach. Zaangażowany duszpasterz, wychowawca, profesor retoryki i wybitny mistrz życia duchowego. Ojciec Stanisław Papczyński zmarł w opinii świętości 17 września 1701 roku w Górze Kalwarii jako przełożony generalny marianów. Jest patronem rodzin pragnących potomstwa i dzieci nienarodzonych.

 

<<< KUP W BARDZO DOBREJ CENIE NIESAMOWITĄ KSIĄŻKĘ O PRAWDZIWEJ POLSKIEJ HISTORII. BĄDŹ DUMNY Z TEGO, ŻE JESTEŚ POLAKIEM! >>>