Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie - zdjęcie
04.02.13, 18:13

Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

5

W Jerozolimie i Nazarecie wyznawcy Chrystusa stanowią 2 proc. mieszkańców. Najwięcej chrześcijan na tym terenie żyje w Libanie, gdzie stanowią 1/3 społeczeństwa. „Świat islamu coraz radykalniej walczy z tą potęgą światową, którą definiuje jako Zachód. A ten z kolei utożsamiany jest z chrześcijaństwem, stąd rosnące trudności” – podkreśla islamolog i znawca tematyki bliskowschodniej, o. Samir Khalil Samir SJ.

 

„Im więcej chrześcijan opuszcza dany kraj, im bardziej stają się oni mniejszością, tym bardziej zagrożone są pewne zasady, takie jak choćby prawa człowieka – powiedział Radiu Watykańskiemu egipski jezuita. – Wraz z kurczeniem się elementów chrześcijańskich cofamy się nie tylko w gospodarce i polityce, ale przede wszystkim w tym, co wiąże się z prawami człowieka: w sytuacji kobiet, wolności religijnej i wolności w ogóle, rozwoju społecznym, prawach ludzi najuboższych i najsłabszych. Także z tego powodu często słyszymy od muzułmanów, intelektualistów, ale nie tylko, od polityków i ludzi kultury: Prosimy, nie wyjeżdżajcie! Zostańcie. Żyliśmy razem przez wieki. Te słowa często słyszę”.
 
 

O. Samir podkreśla, że aby różne religie i kultury mogły żyć razem na danym terenie, muszą się traktować jako wzajemnie ubogacenie, a nie jako element zagrożenia. Kolejnym warunkiem jest także przestrzeganie zasady równości i wprowadzanie prawa, które by nikogo w danym kraju nie dyskryminowało.
 
 

JW/Radio Watykańskie

Komentarze (5):

anonim2013.02.4 19:29
Są to konsekwencje świętego gniewu.
anonim2013.02.4 22:04
"tam się pałuje katolików, tutaj homoseksualistów" Trudno o bardziej dobitny wyraz lewackiego fundamentalizmu, zakłamania i lewackiej manipulacji.
anonim2013.02.4 22:28
Muzułmanie są u siebie i mają prawo rządzić się jak chcą. Należy prędzej ich właśnie podziwiać, za to jak radzą sobie z ochroną swojej wiary i kultury, nietolerując degeneracji, bezchołowia i innowierców. U nich nie byłoby miejsca dla palikotów i tusków.
anonim2013.02.5 2:14
my tez cymbale Denispwocz bedzemy sie rzadzic jak chcemy a nie jak chca zydzi(czyli komunisci, socjalisci, ateisci, demoralizatorzy, oszusci, lichwiarzem genderysci, homofilcy i inne badziewie). I nie bedziemy sie nikogo pytac. Zaczniemy od wieszania zdrajcow i prostytutek politycznych.
anonim2013.02.26 10:34
@Denisowicz A nie lepiej rozstrzelać w imię miłosierdzia bożego?