- W całym kraju w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych organizowane są inicjatywy, które mają być odpowiedzią na okultystyczny Halloween. - informuje Radio Maryja.

Jak czytamy na portalu radiomaryja.pl, organizowane są Bale Wszystkich Świętych. Po raz drugi taki bal odbędzie się w salce przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej we Wrocławiu. Rozpocznie się o godz. 16.00, a zakończy o 19.00. Spotkanie jest adresowane do dzieci do lat 9-ciu, które przebiorą się za świętych lub anioły.

Jak mówi Monika Mosior, współorganizator balu, głównym celem spotkania jest promocja kultury chrześcijańskiej i przeciwdziałanie okultystycznemu Halloween.

– Narasta to zjawisko i na naszym osiedlu też widzieliśmy coraz więcej dzieci, które chodzą poprzebierane w różne maszkary, a to jest wieczór przed dniem Wszystkich Świętych. Mieliśmy poczucie, że ten dzień należy jakoś świętować, żeby pokazać dzieciom, o co chodzi w tym święcie. Chcieliśmy pokazać, że jest to święto radosne i chrześcijańskie. Nie chcieliśmy tego robić poprzez zakazy, przez negatywne podejście, tylko zaproponować coś dobrego. Pokazać, że chrześcijaństwo jest radosne i piękne i nie trzeba być smutasem, i zakazywać różnych rzeczy, tylko świętować po swojemu, czyli w sposób dobry – mówi Monika Mosior.

Na taki Bal możemy wybrać się także w Poznaniu czy Włocławku. Oprócz Balów Wszystkich Świętych ulicami około 30 miast przejdą dziś także marsze oraz korowody wszystkich świętych.

- To wydarzenie, przede wszystkim podkreśla radosny charakter uroczystości, podczas której wspomina się tych wszystkich, którzy osiągnęli już niebo. – wyjaśnia Paweł Łączkowski, jeden z organizatorów poznańskiego Korowodu Świętych.

– Korowód Świętych ma trzy główne idee. Po pierwsze – przywrócić radość ze Zbawienia. Przy okazji listopadowych świąt, my się skupiamy na Dniu Zadusznym. Skupiamy się na tajemnicy śmierci, ale nie dostrzegamy tego, że śmierć zgodnie z naszą wiarą, to nie jest koniec, tylko właśnie początek. Dlatego bardzo nam zależało, żeby właśnie w wigilię Wszystkich Świętych pokazać radość ze Zbawienia. Druga kwestia – nawiązanie kontaktu ze świętymi. Wierzymy, że jest coś takiego jak świętych obcowanie, tylko dostrzegamy, że często jest tak, iż wynosimy świętych na ołtarze i oni tam zostają, a przecież świętym zależy, żeby być tuż obok nas, by nas wspierać i nam pomagać. I trzeci element – rozwijanie lokalnych wspólnot, by wspólnoty mogły się angażować w takie inicjatywy – podkreśla Paweł Łączkowski.

Uczestnicy Korowodu Wszystkich Świętych przebrani za postacie świętych i błogosławionych przejdą naszymi miastami. Apogeum korowodów rozpoczęło się dziś o godz. 16.00 Szczegółowe informacje są na stronie internetowej www.korowodswietych.pl

kz/radiomaryja.pl