Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży opublikowali spis rzeczy niezbędnych na Światowe Dni Młodzieży 2016 dla tych, którzy wybierają się na nocne czuwanie i Eucharystię z papieżem Franciszkiem. Postanowiliśmy zweryfikować tę listę.

 

Gdyby chcieć ubezpieczyć się na wszystkie okoliczności losu, plecak proponowany przez biuro organizacyjne ŚDM musiałby ważyć z20 kg. W przykładowym składzie jest sporo rzeczy zbędnych, które można pominąć.

 

Radzimy, aby przede wszystkim wziąć ze sobą Pismo Święte – zawsze warto porozmawiać sam na sam z Bogiem. Może być kieszonkowe wydanie, mogą być same Ewangelie, można wziąć jeden egzemplarz na kilka osób, ale to bardzo ważne, co Bóg mówi do nas w tych dniach.

 

Kolejnym niezbędnym elementem są dokumenty. Można też zaopatrzyć się w ksero lub skan dowodu osobistego lub paszportu, na wszelki wypadek. Kopie można mieć w telefonie lub na pendrivie.

 

Podstawą, gdzie zabierzemy wszystkie rzeczy, musi być duży, pojemny i lekki plecak. Może się bowiem zdarzyć, że od miejsca parkingowego do celu będziemy maszerować ponad10 kmw jedną stronę. Warto więc wziąć to pod uwagę. To powiedzmy pół dnia drogi jak podczas pielgrzymki do Częstochowy.

 

Co do plecaka? Zależy od pogody! Sprawdzaj w kilku źródłach. Najlepszym jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który prowadzi serwis www.pogodynka.pl. W zależności, czy przewidywany jest deszcz, czy upały, tak będzie wyglądał skład Twojego ekwipunku.

 

Na pewno na nogi trzeba założyć wygodne, rozchodzone buty. Tu są dwie szkoły: jedni wolą sandały, drudzy pełne buty, często górskie. Wydaje się jednak, że optymalnym rozwiązaniem są buty sportowe, z grubymi podeszwami. Na dwa dni para butów wystarczy.

 

Warto mieć czapkę z daszkiem, która osłoni nas przed słońcem. Na deszcz – wiadomo pelerynę czy choćby bluzę z kapturem. Warto też przygotować się na noc. Karimata i lekki śpiwór to optymalne rozwiązanie.

 

Co ponadto? Bidon lub butelkę na wodę, prowiant, niezbędne lekarstwa, jeśli bierzemy, telefon z radiem, albo radyjko osobno, aby słuchać transmisji i tłumaczeń. Organizatorzy proszą też, aby przypomnieć sobie swoją datę chrztu i wziąć świece. Ci, którzy mają pakiety, takowe dostaną.

 

Można darować sobie zabieranie zbędnych rzeczy takich jak powerbanki, ładowarki, tablety, latarki, wachlarze, koce, stosy ubrań czy jedzenia. W końcu to pielgrzymka, a jeśli pielgrzymujemy musimy być gotowi na pewne niewygody.

 

TT