Co z publikacją orzeczenia TK? Głos zabrał Krzysztof Szczerski - zdjęcie
10.11.20, 19:39Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Co z publikacją orzeczenia TK? Głos zabrał Krzysztof Szczerski

13

Szef gabinetu prezydenta prof. Krzysztof Szczerski przekonuje, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22. października ws. aborcji eugenicznej powinno zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wyraża też nadzieje, że Sejm rozpocznie prace nad prezydenckim projektem dot. aborcji.

- „Nie ma powodu, żeby wyrok TK w sprawie aborcji nie był publikowany” – stwierdził prof. Krzysztof Szczerski.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodne z konstytucją uznał przepisy pozwalające na aborcję w przypadku ciężkiej choroby bądź wady dziecka, wywołała lawinę protestów w Polsce. Wobec społecznego niepokoju prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy, która miałaby wprowadzić nową przesłankę aborcyjną, dopuszczającą aborcję w przypadku wystąpienie u dziecka tzw. wad letalnych.

- „Projekt prezydencki ma tylko wtedy sens, kiedy jest rozpatrywany łącznie z orzeczeniem TK. On jest konsekwencją tego orzeczenia, w związku z powyższym te dwie rzeczy się ze sobą wiążą. Chciałbym, żeby te dwie rzeczy ostatecznie znalazły miejsce w pracach parlamentarnych, w tym projekt prezydencki” – mówił szef gabinetu prezydenta.

Jak wyjaśnił, projekt prezydenta ma jednocześnie „ochronić maksymalnie dużo istnień ludzkich”, jednocześnie odpowiadając na obawy i opinie środowisk protestujących przeciwko orzeczeniu TK.

kak/PAP

Komentarze (13):

Marek2020.11.10 21:18
Jakim trzeba być człowiekiem by prawnie zmuszać kobiety do urodzenia dziecka z rozszczepem kręgosłupa, obłudnie nazywając to człowieczeństwem .
Fiona2020.11.10 22:16
A jakim trzeba być człowiekiem by mordować bezbronne dziecko tylko dlatego, że jest chore?
Dam2020.11.11 4:51
Psa uśpisz, żeby się nie męczył, ale człowiekowi będziesz kazała konać niewyobrażalnym cierpieniu i jeszcze będziesz tego dumna. Jak to jest być wielbicielką cierpienia?
Retro2020.11.11 7:06
Dzieci z rozszczepem nie "konają w męczarniach" tylko normalnie żyją. Co to za jakaś chora filozofia że jak dziecko się "nie udało" to trzeba je skasować i zrobić nowe? A jak dziecko spadnie z balkony w wieku 3 lat i zostanie kaleką to trzeba je zabić? Przecież to taka sama sytuacja. Poza tym pies poczuje tylko ukłucie. Poczytaj jak wygląda aborcja -np sztucznie wywołany przedwczesny poród i dziecko dusi się bo jego płuca są jeszcze niedojrzałe. To prawdziwe PIEKŁO KOBIET.
Dam2020.11.12 20:51
Czytałem. I w ten sposób co opisujesz, to aborcje wykonywał (wg was masowy morderca) dr. Chazan, co nie przeszkadza mu być uwielbianym na frondzie. Obecnie jeżeli istnieje cień podejrzenia, że mógł się już wykształcić chociaż zalążek układu nerwowego, podaje się do płodu silne środki przeciwbólowe po to, aby cierpienia nie było. I ciekaw jestem, czy dzieci bez czaszki też sobie normalnie żyją (np. te co je "uratował" dr. Chazan). Chcecie cierpienia, to sobie cierpcie, ale nie zmuszajcie do tego innych.
Jahu🐟2020.11.11 10:11
Taak, ta wasza nowomowa, czy pies po zastrzyku śpi? Jak to jest być wielbicielem mordowania niewinnych?
fecb2020.11.11 13:27
Dlaczego weterynarz może uśpić psa, ale potem nie umie go obudzić?
Agnieszka2020.11.10 20:46
Wyrok nie jest opublikowany. Dzieci giną a premier, który jest za to odpowiedzialny na Mszy smoleńskiej wyciąga ręce po Komunię, choć jako odpowiedzialny za śmierć tych dzieci, które zginęły przez tą zwłokę, więc jest w ekskomunice. Teraz do ekskomuniki pcha się prezydent
Glaudiusman2020.11.10 20:09
Projekt prezydencki nadaje się tylko i wyłącznie do kosza. Jak może katolik zaproponowac coś tak ohydnego. Tfuuuuu
Agnieszka2020.11.10 20:43
Chce córuni przygotować możliwość eutanazji, żeby się nie męczyła jak będzie śmiertelnie chory
Jahu🐟2020.11.10 20:06
Nie tylko, że nie ma powodu, aby nie publikować orzeczenia, ale nie ma też żadnego powodu aby zajmować się projektem prezydenta. Kim jest prezydent, żeby mógł decydować, że jedno życie jest warte ochrony a inne już nie.. Wczoraj człowiek z zespołem Downa ukończył Ironmana. Który z was odbierających tym ludziom prawo do życia jest w stanie dokonać takiego wyczynu? Kto dał wam prawo decydować o tym,że ktoś może żyć a ktoś inny nie?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.10 19:58
PiS nie publikuje wyroku bo chce jeszcze zabić kilkaset dzieci nienarodzonych!
matis892020.11.10 19:58
Duda zrobił ukłon w stronę lewactwa w sprawie aborcyjnego zabijania dzieci, a PISior doradca Szczerski to popiera. Lewacki PIS zaś popiera lewacką aborcję i odwleka orzeczenie TK. Dla katolików już nie ma żadnej różnicy między PIS a PO, SLD, Wiosna, ani Duda czy Komorowski. Jedno i to samo.