Co daje Bóg, tego nie da żadna psychoterapia! - zdjęcie
20.01.15, 19:44

Co daje Bóg, tego nie da żadna psychoterapia!

12

Czy chcesz być wolny?

Naturalnie nie neguję psychologii czy powołania psychoterapeuty, które wzbudził Bóg, aby nieść profesjonalną pomoc ludziom potrzebującym pomocy przy przezwyciężaniu trudności z samym sobą. Terapia jest bardzo pomocna przy rozwiązywaniu problemów emocjonalnych czy zrozumieniu mechanizmów, które kierują naszymi zachowaniami. Można stać się niewolnikiem emocji i funkcjonować na zasadzie automatu. Takie nawyki utrudniają kontakt z innymi ludźmi, a co dopiero z Bogiem.

Niemniej pomoc terapeutyczna ogranicza się przeważnie do wyrażenia swoich skrywanych emocji. Ich uwolnienie ma wyzwolić delikwenta. Dobrze, ale co dalej? Chrześcijaństwo idzie krok naprzód. Chcesz uzdrowić swoje relacje z drugą osobą? Wybacz jej. Wybaczenie to decyzja woli. Decyzja o zerwaniu niszczącej więzi. Bardzo ryzykowna. Wybaczając decydujemy się odciąć od przeszłości i odtąd żyć jako osoba wolna. Bez żadnej taryfy ulgowej.

Wielu ludzi wcale nie chce być wolnymi i przyjmować konsekwencje swoich działań. Wygodniej funkcjonować jako osoba chora, skrzywdzona, wiecznie użalająca się nad sobą. Manipulująca otoczeniem, oczekująca bycia w centrum uwagi i ciągłego pobłażania.

Bóg szaleje za Tobą!

Tymczasem Bóg przygotował dla człowieka dwie najcenniejsze rzeczy: miłość i wolność. Osiągając poczucie, że jest się dzieckiem Bożym, można doświadczyć, że Bóg Cię kocha. Bezwarunkowo. W każdym momencie. Zawsze. Znał Twoje imię jeszcze przed założeniem świata, który stworzył specjalnie dla Ciebie.

Bez względu na wszystko Bóg kocha Cię do szaleństwa i szuka Cię przy każdej okazji. Skoro Bóg kocha Cię doskonałą miłością, cóż może zrobić Ci człowiek? Nikt i nic nie uwłacza Twojej bezcennej wartości. Nikt nie może jej pomniejszyć. Żaden konflikt, kłótnia, niesprawiedliwa ocena. Dlatego, że kocha Cię sam Bóg!

To nie wszystko. Skoro Bóg kocha Cię miłością bezwzględną, wszystko, co wydarzyło się w Twoim życiu było dla Twojego dobra. Dlatego z powyższego wynika jeszcze jeden fakt. Akceptacji swojego życia. Takiego jakie było i jakie jest. Pogodzenie się z samym sobą jest immanentnym elementem procesu ozdrowienia. Jeśli ktoś jest pogodzony ze swoim życiem, może poddawać się woli Boga.

Wiara daje prawdziwą wolność

Jeśli ktoś wie, że Bóg go kocha i akceptuje swoje życie, akceptuje też innych oraz otaczający go świat. Może więc w tym kontekście podejmować świadomie decyzje. Jest więc człowiekiem wolnym, a nie istotą emocjonalną, robiącą tylko to, co przyjemne, unikającą cierpienia, czy usprawiedliwiającą się kłamstwem.

A jak żyć? Czym kieruje się współczesny człowiek? Światło na życie daje Słowo Boże. Jeśli żyjesz w świetle Słowa Bożego nie stąpasz po omacku. Wiesz dokąd iść i rozumiesz, co dzieje się w Twoim życiu. Jeśli żyjesz tym, co podsuwa Ci świat – media, cudze opinie, jeśli Twoimi katechistami są telewizja i koledzy z pracy, to jesteś jak ślepiec, który zmierza ku przepaści.

Nie miejmy więc wątpliwości: prawdziwą wolność może dać tylko Bóg, a nie psychoterapeuta. Lekarz leczy, ale nie gwarantuje szczęścia. Szczęście daje wiara, stawiająca chrześcijanina w znacznie szerszej perspektywie niż ulotne problemy doczesności.

Tomasz Teluk

Komentarze (12):

anonim2015.01.20 21:44
Generalnie prawdę gada Teluk...ale tam też było coś o psychoterapii w tytule...a w zasadzie ten tekst się do tego tematu nie odnosi...a szkoda liczyłem na więcej, na pokazanie granic psychologii, jej maksymalnego zasięgu. A jest sporo ciekawych opracowań które tą sprawą się zajmują. Na własny użytek stworzyłem sobie taki oto obraz; Załóżmy że człowiek to samochód, psycholog jest wtedy mechanikiem, który może powiększyć twoją wiedzę o pojeździe, może też go naprawić, ale nie zawsze może sprawić że pojazd ruszy....nie jest bowiem właścicielem stacji paliw ( duchowości ) a bez paliwa żaden pojazd,,,nawet sprawny nie pojedzie. Paliwo...ta energia w nas, czy to duchowa czy psychiczna to Miłości w różnych jej przejawach ( ona jest paliwem życia) a tą ma tylko Bóg w bezmiarze, czy zdrowa rodzina w mniejszej lub większej cysternie. Wiedza o sobie jest konieczna...czy zdobyta przez własną obserwację, czy to przy pomocy przyjaciela lub psychologa, ale energię do życia możemy czerpać jedynie od naszego Ojca ze świadomością że przy przekazywaniu tego daru pośredniczy w sposób niezwykle istotny kochająca się rodzina, szkoła czy przyjaciele ale też dobra kultura.
anonim2015.01.20 21:58
@Hitch Też mam czasami ten problem (myślenie o Bogu i piekle w podobny jak ty sposób)....ale na szczęście po jakimś czasie sobie uświadamiam, że to kłamliwa teza bo zakłada, że Bóg złośliwie stworzył takie miejsca i z niejaką satysfakcją co poniektórych tam strąca. Jednak powstanie piekła było konsekwencją buntu Aniołów....zdecydowali, że nie chcą dalej z Bogiem przestawać, Bóg nie ma w zwyczaju więzić kogokolwiek przy sobie jeżeli ten ktoś sobie tego nie życzy....musiał więc dla tych zbuntowanych bytów stworzyć miejsce gdzie nie byli by już zmuszeni obcować z Bogiem twarzą w twarz....tego by bowiem nie znieśli. Dał więc im Bóg miejsce gdzie będą mogli w wolności obcować bez Niego, przykrą tego konsekwencją jest to że jeżeli bez Boga to i bez Miłości Światła i Dobra....no ale jak wiemy...nic na siłę. I podobnie jest z buntem człowieka,,, jeżeli nie życzy sobie Bożej obecności, to jedynym miejscem bez Boga jest własnie piekło.
anonim2015.01.20 23:52
@Hitch ...kontynuując twoją metaforę...Co zrobi rodzić kiedy dziecko w wieku 18 lat mu mówi że poznało fajnych ludzi którzy żyją wspólnie jak w komunie, wierzą w nowego lepszego boga, i mają swojego mistrza, powie: "tato mistrz mówi, że ty jesteś złym człowiekiem....i ja mu wierzę i dlatego cię opuszczam....a ty nie możesz mnie zatrzymać ponieważ jestem już dorosły....odtąd mój mistrz zastąpi mi ciebie...tato. Pa...nigdy sie już nie zobaczymy"... Jeżeli to dziecko do końca uwierzy tej ...powiedzmy sekcie...to ojciec może nigdy już go nie zobaczyć, nawet gdyby sobie żyły wypruł. To cena wolności...a bez wolności nie ma miłości.
anonim2015.01.21 0:21
Psychologia to oszustwo. Po drugiej stronie biurka siedzi człowiek, który zadaje ci pytania, ale wcale nie odpowiada na twoje. Wygadać można się komukolwiek. Psychologia nie informuje ani o przyczynach chorób, bo ich nie zna, ani nie daje lekarstwa, bo też go nie zna. Dochodzi do tego, że utwierdzasz się w twoich błędach. Na końcu proponują ci tabletkę która cie rozwala. Psycholog nie daje ci rozgrzeszenia, co jest kluczowym lekarstwem. Psychologia to ideologia nie medycyna.
anonim2015.01.21 4:04
Hitch miłość bezwarunkowa Boga nie zakłada braku odpowiedzialności za dokonane przez człowieka wybory. Poza tym Bóg nie będzie na siłę przebaczał człowiekowi który tego zwyczajnie w świecie nie chce (choć zawsze człowiek może zmienić zdanie, wtedy Bóg zawsze przebaczy). To kwestia wolnej woli. Bóg nie chce, żebyśmy byli marionetkami, tylko czynili pewne rzeczy z przekonaniem.
anonim2015.01.21 5:36
"Chrześcijaństwo idzie krok naprzód. Chcesz uzdrowić swoje relacje z drugą osobą? Wybacz jej. Wybaczenie to decyzja woli. Decyzja o zerwaniu niszczącej więzi. Bardzo ryzykowna. Wybaczając decydujemy się odciąć od przeszłości i odtąd żyć jako osoba wolna. Bez żadnej taryfy ulgowej." - tomasz teluk Papież Franciszek: „Gdy przyjaciel mówi coś złego o mojej matce, powinien oczekiwać ciosu pięścią” - czyli wybacz, ale jeśli cię obrazi - wal pięścią, czyli nowy wymiar chrześcijaństwa... wyborne :-)
anonim2015.01.21 5:39
@AirWolf Proktologia to ciało nie dusza. O, poczytaj sobie; http://wolnemedia.net/zdrowie/psychiatria-%E2%80%93-oszustwo-za-parawanem-uzdrawiania/
anonim2015.01.21 7:08
Bóg może i dawałby więcej niż psychoterapia - gdyby istniał i zajmował się ludźmi. Tymczasem na Ziemi mamy do czynienia tylko z wyobrażeniami o Nim i ludźmi, którzy twierdzą, że w różny sposób pośredniczą w kontaktach z Nim. To jest bardzo istotna różnica. Żeby było gorzej, są tych ludzi tłumy, podzielone na różne religie, wyznania, kościoły, a każdy mówi co innego. Pójdziesz do jednego z nich, pozostali uznają, że zadajesz się z szatanem albo co najmniej heretykiem (zresztą terminologie są różne).
anonim2015.01.21 7:21
«Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.
anonim2015.01.21 8:38
@willy Amen, w temacie piekła. "Pozwólcie im rosnąć razem aż do żniw. A w czasie zniw powiem żniwiarzom: Zbierzcie najpierw chwast, zwiążcie go w snopy i spalcie. Pszenicę natomiast zanieście do mego spichlerza."
anonim2015.01.21 9:09
@Hitch Nie odnosisz się do argumentów które ci przedstawiłem. Bóg tak samo jak opuszczony ojciec nie przestaje kochać, bo jak mówisz miłość jest bezwarunkowa, nawet jeżeli dziecko z własnej woli - a taką każdy ma - opuści cię na zawsze. Piekło jest miejscem które się WYBIERA jeżeli nie chce się być z Bogiem, nie jest Gułagiem....bo gułagu nikt nie wybiera. Bóg do ostatniego momentu zabiega o to żeby człowiek się nie potępił...ale jest jedna przeszkoda której nie może pokonać....wolna wola, jak powiesz Bogu kategoryczne "NIE"....On twojej wolności złamać nie może....Taka jest zasada Miłości; bezwolny mechanizm nie może kochać, Ceną miłości jest ryzyko bycia odrzuconym w wolności...także odrzuconym na wieczność.
anonim2015.01.21 11:03
@AirWolf Psychologia należy do nauk humanistycznych, nie medycznych.