Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zabrała głos w Parlamencie Europejskim, gdzie odniosła się m.in. do trwającego kryzysu na granicy. Wyraziła poparcie dla Polski i Litwy oraz zaapelowała do eurodeputowanych o stanowcze działania wobec białoruskiego reżimu.

Swiatłana Cichanouska zaapelowała do Parlamentu Europejskiego o solidarność z więźniami politycznymi na Białorusi. Wskazała, że obecnie reżim Łukaszenki więzi z powodów politycznych 882 osoby. Przypomniała też o opozycjonistach zamordowanych przez siły reżimu.

Opozycjonistka odniosła się również do kryzysu migracyjnego podkreślając, że został on sztucznie stworzony przez Aleksandra Łukaszenkę.

- „Nie pozwólmy, aby reżim manipulował migrantami. Białorusini i migranci to w tej chwili zakładnicy reżimu”

- apelowała.

- „Zakładając, że te nadużycia wobec migrantów zostaną jakoś powstrzymane, czy naprawdę sądzicie, że na tym skończą się nadużycia i zagrożenia reżimu poza jego granicami?”

- pytała.

Wyraziła przy tym wsparcie dla Polski i Litwy.

- „Polsko,Litwo bądźcie silni! Wiemy, że płacicie olbrzymią cenę za bycie prawdziwymi przyjaciółmi białoruskiego narodu”

- podkreśliła.

Do Unii Europejskiej apelowała natomiast o zdecydowane działania.

- „Czy UE będzie miała odwagę, aby podjąć zdecydowane działania wobec reżimu w Mińsku, czy też Białorusini mają czekać kolejny rok? Nie mamy już kolejnego roku, ani nie ma go Białoruś, ani nie ma go Europa. Możemy zrobić o wiele więcej niż tylko czekać”

- wskazała.

W czasie swojego wystąpienia Cichanouska skrytykowała też europejskie media, które białoruskiego dyktatora nazywają prezydentem.

- „On nim nie jest. Jest kimś, kto bezprawnie uzurpuje władzę, którą zdobył przemocą. Wzywamy Europę, aby nie uznawać go za prezydenta”

- powiedziała.

Zaznaczyła, że „ubolewania i wyrazy głębokiego zaniepokojenia” ze strony Unii Europejskiej nie pomogą białoruskiemu społeczeństwu.

- „Europa musi być bardziej pro-aktywna, czekanie i przyglądanie się to niedobra strategia”

- zaznaczyła.

kak/europarl.europa.eu, DoRzeczy.pl