Ci którzy słuchają Słowa i wypełniają je są moją matką i moimi braćmi - zdjęcie
24.09.19, 21:00

Ci którzy słuchają Słowa i wypełniają je są moją matką i moimi braćmi

15

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza (Łk 8, 19-21)

Przyszli do Jezusa Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu.

Oznajmiono Mu: «Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą».

Lecz On im odpowiedział: «Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je».


Czytanie z Księgi Ezdrasza (Ezd 6, 7-8. 12b. 14-20)

Król perski Dariusz napisał do namiestników prowincji położonej na wschód od Eufratu:

«Pozwólcie namiestnikowi Żydów i starszyźnie żydowskiej pracować nad tym domem Bożym. Niech odbudują ten dom Boży na dawnym miejscu. Wydaję rozporządzenie, jak macie się odnosić do owej starszyzny żydowskiej przy budowie tego domu Bożego, mianowicie: z dochodów królewskich, płynących z podatku Transeufratei, dokładnie i bez przerwy mają być owym mężom wypłacane koszty. Ja, Dariusz, wydałem ten rozkaz: niech będzie on dokładnie wykonany».

A starszyzna żydowska budowała z powodzeniem dzięki proroctwu Aggeusza, proroka, i Zachariasza, syna Iddo, i doprowadzili budowę do skutku, zgodnie z rozkazem Boga Izraela i z rozporządzeniem Cyrusa i Dariusza oraz Artakserksesa, króla perskiego. I dom ten był gotowy na dwudziesty trzeci dzień miesiąca Adar – był to rok szósty panowania króla Dariusza.

I Izraelici: kapłani, lewici i reszta wysiedleńców radośnie obchodzili poświęcenie tego domu Bożego. I na poświęcenie tego domu Bożego ofiarowali: sto cielców, dwieście baranów, czterysta jagniąt, a jako ofiarę przebłagalną za całego Izraela – dwanaście kozłów według liczby pokoleń izraelskich. I do służby Bożej w Jerozolimie ustanowili kapłanów według ich oddziałów, a lewitów według ich grup, zgodnie z przepisem księgi Mojżeszowej.

Czternastego dnia miesiąca pierwszego wysiedleńcy obchodzili Paschę. Lewici bowiem jak jeden mąż oczyścili się; wszyscy oni byli teraz czyści i zabili baranki na Paschę dla wszystkich wysiedleńców, dla braci swoich, kapłanów, i dla siebie.

Komentarze (15):

Marek2019.09.24 23:59
Powiem jak nie dopuscic do marszów rtvoghyt czy jak one się zwią Należy je raklamować że sąsiad pójdzie przebrany za kobietę i bedzie miał pomalowaną twarz, nalerzy powiedzieć że sąsiad który ma żoę i dzieci będzie udawał pedała,, należy powiedzieć weż aparat i zrób zdjęcia idiotą ,będziesz miał ubaw na cały tok. Poproś takich ludzi o selfi i póśc to w swoim gronie że masz takich idiotów. Może kupisz tanoi mieszkanie po wariatach. Opublikoj zdjecie takich ludzi na kladce schodowej ,,,,jezeli idą w manifestacji więc można ich upoblicznić. Ja tak zrobiłem efekt natychmiastowy. Dzieci sie pytaja tato,,,mamo to ty....
Opus Lanti2019.09.24 23:05
Więc jednak miał braci.
violencja2019.09.24 23:11
kuzynów, w Polsce też o kuzynach mówi się brat , siostra
Opus Lanti2019.09.24 23:41
Ale nie po aramejsku, gdzie jest oddzielne słowo na określenie „kuzyna” różne od „brata”.
anonim2019.09.25 7:45
Nigdy w Polsce na kuzyna nie mówiłło sie brat czy siostra. Najwyżej brat cioteczny, kuzyn itp. Nigdy w Ewangelii nie dopatrywałem sie ciekawostek ale tu jest czarno na białym - bracia. Gdyby autor czy póżniej przykładający chcieli napisać o kuzynach toby tak nie napisali.
anonim2019.09.24 22:52
W ostatnią niedzielę już się wykształciłam na mszy, bo nie chodzi o to, aby tylko słuchać, ale żeby usłyszeć!
violencja2019.09.24 22:54
ślicznie powiedziałaś
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 22:04
🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂
JS2019.09.24 21:59
A jak jest ? Sami widzimy. Ciągle nie żyjemy we wspaniałym świecie, Królestwie Niebieskim, w którym człowiek nie obawia się drugiego człowieka, trwa prawdziwy pokój, nikt nie cierpi, nie ma głodu, niedostatku (w Polsce już coraz więcej go ma), jesteśmy leczeni nie chemią ale w doskonały sposób modlitwą, każdy lubi pomagać innym, nikt nie kradnie, środowisko jest czyste, nie ma aut bo przez modlitwę możemy przemieszczać się w inne strony, dzieci słuchają się rodziców, plony zawsze są dorodne, nie ma zim (tak !). Mógłbym wymieniać jeszcze wiele. Kard. Nycz głosił powstanie Królestwa Bożego w Warszawie dzięki HGW ale królowanie w bogactwie przypadło tym co zgarnęli kamienice. A wystarczy SŁUCHAĆ JEZUSA i wziąć JEGO SŁOWA na POWAŻNIE. Jeżeli nie mamy poważnej więzi z Jezusem, Bóg też nie będzie traktował nas poważnie. Wiem, ciężko zaryzykować, bo afiszując się swoją wiarą można wpaść w pychę a potem wyjść na tzw. frajera, być uznanym za odlotowca, ekstremistę, pomyleńca religijnego. Dlatego lepiej dyskretnie stopniowo wcielać w życie to co Jezus nam powiedział dla naszego zbawienia. A ja ktoś nie dowierza, czy te słowa są prawdziwe i w ogóle postać Jezusa, niech sięgnie po tzw. objawienie prywatne z ostatnich stuleci. Polecam bł. A.K. Emmerich (całe, ale czytajcie bez długiego wstępu). Króluj nam Chryste Pozdr.
violencja2019.09.24 21:45
:)
anonim2019.09.25 8:19
Pisząc ...nikt nie cierpi, nie ma głodu, niedostatku (w Polsce już coraz więcej go ma). pomyslałem, że popełniłem błąd w miejscu - nikt nie cierpi niedostatku (w Polsce już coraz więcej go ma). Ale znając ludzką chciwość to tak jest coraz więcej ludzi cierpi niedostatek luksusowych dóbr ! Są sfrustrowani, że mają np. jakieś audi a nie infinity. Pozdr.
man.of.Stagira2019.09.24 21:40
. . kluczem są słowa 'Ci którzy słuchają Słowa i wypełniają je" Otóż cyt. "starszyzna żydowska budowała z powodzeniem dzięki proroctwu Aggeusza, proroka, i Zachariasza, syna Iddo, i doprowadzili budowę do skutku, zgodnie z rozkazem Boga Izraela" . Komentarz rodzeństwo i rodzice według ciała to NIE t o wedle d u c h a. Jezus zdaje się mówić o sobie, że nie jest osobą ale światłem które oświetla t y c h którzy słuchają i wypełniają Słowo. Oni są jego b r a ć m i. .
violencja2019.09.24 21:21
Dla mnie to jest bardzo trudne zestawienie Ewangelii z ks. Ezdrasza.Trudne powiązanie dwóch czytań. Poświęciłam trochę czasu i zrozumiałam. Ciekawa jestem Waszych interpretacji. Bluzgi i pseudointelektualne myśli nie są interesujące. Sondaże homoseksualne także nie.
Mikołaj 2019.09.26 7:47
Co w tym trudnego ? . Na tym przykładzie jest zobrazowane , że słuchającymi i wypełniającymi słowo Boże mogą być także poganie i każdy człowiek po którym byśmy się tego nie spodziewali . A Jezus nazywa ich matką i braćmi . Jest to zgodne z tym : " Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. 41 Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody." .
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 21:20
🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂 🅽🅸🅴 ś🆆🅸🆁🆄🅹 🅽🅸🅴 🅶ł🅾🆂🆄🅹 🅽🅰 🅿🅸🆂