Chrystus nazwany 'diabłem' w hinduskim podręczniku     - zdjęcie
13.06.17, 17:54pixabay, domena publiczna, CC0

Chrystus nazwany 'diabłem' w hinduskim podręczniku

W jednym z podręczników dla liceów w Indiach Zachodnich Jezusa nazwano "diabłem". Podręcznik przez wiele lat wydawało wydawnictwo „Gujarat State School Board for school books”.

Publikacja spotkała się z licznymi protestami chrześcijan, dlatego też minister edukacji prowincji Gudźarat zapowiedział, że „,sformułowanie to zostanie wkrótce usunięte”.

Adwokat Subramaniam Iyer, który zauważył ten błąd, stwierdził, że jest to niedopuszczalne i powinno być natychmiast usunięte. Dodał, że jego zdaniem sformułowanie to może stworzyć nieporozumienia w społeczeństwie i może spowodować problemy związane z porządkiem i bezpieczeństwem.

Komentując ten incydent, o. Cedric Prakash SJ, działacz na rzecz obrony praw człowieka, stwierdził, że „ośmieszanie Jezusa w podręczniku, wiele mówi o tych, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie umysłu, charakteru i tworzenie przyszłości hinduskich dzieci”. Wezwał do „natychmiastowego wycofania podręcznika ze szkół i ukarania winnych, a rząd do przeproszenia wspólnoty chrześcijan”.

yenn/KAI