Chiny inwestują na potęgę w europejskie nieruchomości - zdjęcie
06.03.16, 19:01

Chiny inwestują na potęgę w europejskie nieruchomości

0

Według najnowszych badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman& Wakefield wskazują na szereg zmian trendów inwestycyjnych. Autorzy badań zwracają uwagę m.in. na fakt, że inwestorzy z Chin poszerzają segmenty inwestycyjne i zwiększa się ich aktywność w różnych segmentach rynku nieruchomości i kolejnych regionach. 

Mimo coraz większej niestabilności na rynku wewnętrznym oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego, Chińczycy coraz chętniej inwestują w europejskie nieruchomości komercyjne. Wartość chińskich inwestycji w porównaniu z 2014 rokiem wzrosła o 22 procent, co daje poziom 8,5 mld euro.

W 2014 roku największe obroty zanotowali chińscy inwestorzy reprezentujący kapitał państwowy i instytucjonalny. W ubiegłym roku były to najczęściej firmy prywatne i spółki giełdowe rozwijające jednocześnie działalność korporacyjną.

W 2015 roku największe zainteresowanie chińskich inwestorów zaobserwowano w sektorze nieruchomości biurowych, najwyższy wzrost zanotowano również w inwestycjach w sektorze handlowym (z 6 do 17%), Chińczycy inwestowali również m.in. w nieruchomości hotelowe. 

Prognozy na kolejne miesiące bieżącego roku wskazują na poszerzenie aktywności w Europie inwestorów z Państwa Środka.

jj