Chiny coraz większym zagrożeniem według czeskiego kontrwywiadu - zdjęcie
15.12.20, 16:03fot. wikipedia.org/domena publiczna

Chiny coraz większym zagrożeniem według czeskiego kontrwywiadu

41

Pod koniec listopada br. został opublikowany raport czeskiej Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS), będący sprawozdaniem z zakresu zagrożeń dla bezpieczeństwa Republiki Czeskiej. Wskazano, że aktywność chińskiego wywiadu jest coraz bardziej widoczna w Czechach, oraz że prowadzi się ją na wielu różnych polach.

Jak napisano w raporcie, intensywność i wpływ chińskich działań wywiadowczych nie ustępują rosyjskim, uznawanym dotychczas za główne zagrożenie tego typu dla kraju. Jest między nimi jednak ważna różnica: podczas gdy Rosja próbuje destabilizować i pokonywać swoich rywali, Chińska Republika Ludowa (ChRL) chce stworzyć globalną, sinocentryczną społeczność, aby inne kraje uznały słuszność interesów Pekinu oraz „szanowały” działalność ChRL na arenie światowej.

Raport podaje również, że Republika Czeska była celem działań cybernetycznych ze strony grup powiązanych z Chinami, np. APT15. Wskazano także, że we wrześniu 2019 roku do BIS dotarła informacja, że prawdopodobnie chińska grupa cyberszpiegowska spenetrowała na wysokim poziomie infrastrukturę czeskiej firmy Avast, która zajmuje się bezpieczeństwem w sieci internetowej.

Chińscy oficerowie wywiadu korzystali z tradycyjnych przykrywek, podając się za dyplomatów, dziennikarzy czy naukowców. Do swojej pracy używali także np. mediów społecznościowych. Chińskie służby wywiadowcze skupiły się na wielu domenach i wykorzystały fakt, że czeskie firmy zapraszają chińskich inwestorów. Obszar ich zainteresowań obejmował technologię, sektor wojskowy, projekty infrastrukturalne, opiekę zdrowotną, gospodarkę, środowisko oraz politykę zagraniczną i krajową.

Chińscy agenci starali się znaleźć sposoby wpływania na opinię publiczną, szerzenia propagandy i prezentowania pozytywnego wizerunku ChRL, wykorzystując zarówno jawne, jak i ukryte sposoby wpływania na media. Pozytywne artykuły o ChRL miały budować prochińskie środowisko i stwarzać nowe możliwości chińskiej ekspansji. Część była przedrukowywana do prasy chińskiej, przedstawiając je jako opinię czeskich mediów głównego nurtu, a nawet jako opinię całej Republiki Czeskiej. W ten sposób czeskie media stały się narzędziem chińskich służb wywiadowczych, jak twierdzi BIS.

Służby wywiadowcze ChRL wykazywały również duże zainteresowanie czeskim środowiskiem akademickim. Rosnąca współpraca między chińskimi i czeskimi uniwersytetami obejmowała nowe programy wymiany studentów i naukowców w celu uruchomienia wspólnych ośrodków badawczych i współpracy naukowej. Czescy naukowcy otrzymywali liczne zaproszenia na seminaria, konferencje i spotkania w ChRL, które zostały opłacone przez Chińczyków. Takie okazje stanowią doskonały moment na werbowanie osób, które mogłyby przekazywać w przyszłości wrażliwe informacje dla Państwa Środka. Służbom nierzadko trudno jest też odróżnić, kto jest po prostu chińskim naukowcem, a kto oficerem wywiadu. W raporcie wskazano, że ci drudzy wykazują zazwyczaj zainteresowanie i zbierają informacje o polityce wewnętrznej i zagranicznej, siłach zbrojnych, technologii, przemyśle, projektach infrastrukturalnych, energetyce, itp.

Czechy, jak i inne państwa regionu, czy nawet szerzej UE i NATO, bacznie obserwują wzrost Chin oraz ich globalne ambicje i działania. W Europie zagrożenie wywiadowcze ChRL coraz częściej porównywane jest do tego ze strony Federacji Rosyjskiej. Podobnie było to przedstawione również w powyższym raporcie. Oficerowie wywiadu chińskiego zbierają dane na temat wrażliwych dla bezpieczeństwa sektorów, dezinformują społeczeństwo oraz werbują nowych współpracowników. Z raportu wynika także wiele lekcji dla Polski. Na podstawie czeskich doświadczeń możemy szukać i weryfikować chińską działalność wywiadowczą w naszym kraju, ponieważ należy przypuszczać, że podobne techniki są stosowane również tutaj.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (41):

Jazzz2020.12.15 23:25
To państwo komunistyczne, totalitarne. Z obozami koncentracyjnymi, obozami pracy [to klucz do sukcesu gospodarczego]. Z cenzurą mediów i internetu. To CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA. Ta nazwa w moim pokoleniu budzi grozę.
Amalija2020.12.15 22:17
Byłam w Chinach, bardzo lubię ten kraj, ale naszą wycieczkę uprzedzono, że np. każdy lokalny przewodnik ma obowiązek zdać pisemny raport z kontaktu z zagraniczniakami.O co np. pytali itp. Tak jak za komuny. Dlatego mnie rozśmieszył ten raport bo podobnie jak z Rosji, tym bardziej z Chin ktokolwiek przybędzie to będzie na prośbę odnośnych władz uprawiał wywiad gospodarczy i każdy inny.To normalne. A jak mają wywindować się na pierwszego hegemona? A Niemcy, USA i Izrael nie robią wywiadów? My tylko naiwni jesteśmy i dajemy się okradać z naszej wiedzy - bezkarnie.
Alojzy Cedzidło2020.12.15 23:43
Pisząc " MY " to kogo ma Pani ,pani Amalijo " na myśli Bo Polska nie Ameryka , Niemcy , Francja itd . Nas robią w konia z kilku względów . Geopolityki , sąsiadów , i czasem tego naszego honoru , patriotyzmu . Wrednego położenia i jego dla nas konsekwencji tłumaczyć nie muszę " Sąsiedzi .Któremu z nich możemy wierzyć , Hitlerowi czy Stalinowi. ? No i ten honor Polaka . Hitler namawiał nas podobno do współpracy w zniszczeniu CCCP . Honor nam na to nie pozwolił . No tośmy ' zarobili " Katyń " kibitki na Syberię , Auschwitz , i kilka innych " sanatoriów" O utracie elity polskiej i jej "odbudowie " nie wspomnę . To dziś widać . To całe czerwone bagno i ten orzeł bez korony dziś prawie tryumfuje . A my fluchcimy na PiS . bo za 5 lat rządów nie zrobił porządku w Polsce . Ja się Chinczyków mniej boję niż tych naszych rodzimych "Polaków " dla których patriotyzm to przeżytek. U nas " szpiegi " nie potrzebni , Sami na siebie donosimy . Na razie wiadomo ,że do Brukseli . A ,może i gdzie indziej ? Stara kadra TW pozostała . Co będzie z nami po wygranej tego demokraty z ( podobno ) parkinsonem , ,Pieron wie W każdym razie w przypadku kłopotow , jest na kogo winę zwalić . Nie na PiS . na Kaczyńskiego i Macierewicza . No i ewentualnie na Kościół .
Hanys2020.12.16 14:17
Panie Cedzidło naucz się Pan historii. Owszem Adolf nas namawiał do przystąpienia do paktu antykominternowskiego z a cenę jednostronnego zerwania porozumienia o nieagresji z Rosją Sowiecką. Na takie rozwiązanie nie mógł pójść żaden polski rząd. To było, równoznaczne z oddaniem polskiej suwerenności Berlinowi. Niemcy nie zaproponowali nam dozbrojenia Wojska Polskiego w ramach istniejących wtedy porozumień i nieagresji z Nemcami i Rosją. To miała być aneksja Polski środkami dyplomatycznymi, a nie budowa sojuszniczego porozumienia pomiędzy dwoma równymi sobie partnerami. Za tę arogancję przyszło Niemcom bardzo słono zapłacić. Na to co wtedy proponował Hitler nie mógł pójść żaden polski rząd poza komunistami, których wtedy Stalin posłał do piachu. Jak coś piszesz niajpierw sprawdź co o tym piszą w podręcznikach.
Anonim2020.12.15 22:11
Chińczycy mają ogromny potencjał umysłowy . Będąc cesarstwem zamkniętym na wpływy innych kultur wykształcili w sobie niezwykłą kreatywność . Poza tym zachowali pewien tradycjonalizm . Nie podpatrując innych sami musieli wszystko wymyślać . Stąd ten potencjał . Przypuszczam , że technologicznie znacznie wyprzedziły USA . Już trwa ich wojna z resztą świata . Zalali swymi towarami cały świat . To walka ekonomiczna . Budują tamy na Mekongu ograniczając dopływ wody szeregu państwom w dolnym biegu rzeki . Manipulują pogodą w Tybecie . Widziałam kiedyś w reportażu jak potrafią zrobić jajko z czystej chemii . Zalewają świat swoją trucizną . Jest ona w żywności sprowadzanej stamtąd , w odzieży , zabawkach , we wszystkim . Dlatego ja nie kupuję od kilkudziesięciu lat żadnej chińszczyzny .
Zawi2020.12.15 21:29
Wygląda na to, że Autor najpierw wymyśla tytuł a później szuka czegoś na temat. Takie "dziennikarstwo zaangażowane". Jak ktoś przeczytał art. to zobaczy, że słowo "zagrożenie" znaczy tyle, co wszechstronne próby budowania pozytywnego wizerunku Chin.
Anonim2020.12.15 21:21
W latach 60--uw . w czasie rządów Mao Zedonga wielu Chińczyków studiowało w Polsce . Pewna mała Chineczka powiedziała mi , że w/g ich starej przepowiedni Chińczycy zaleją cały świat . Powiedziała mi też , że ja mam się nie obawiać . Nie zginę gdyż mnie lubi .Ja nadal żyję a ona ? Nie wiem .
ceramik2020.12.15 20:12
Napisane, że kitajce zaatakują Rosję, a siła agresji i okrucieństwa będą ogromne.
gumowa kaczka2020.12.15 18:46
a według słowackiego?
idiocie ad rem :2020.12.15 17:26
fdf czyli POżyteczny idiota ?
fdf2020.12.15 17:22
Reźim pisowski
da da towariszcz jewrej z leningrada2020.12.15 17:10
Wegierski i polski wywiad jest wiarygodny - obydwa parchate
da da towariszcz jewrej z leningrada2020.12.15 17:14
A u was to polskowo alfabieta NIET?
da da towariszcz jewrej z leningrada2020.12.15 17:17
Inna charakterystyka Żyda, reliktu bolszewickiego. Żyd nienawidzi lepiej od niego urodzonych, tj. szlachtę, magnaterię, tych z herbami, tytułami, zamkami, pałacami, tych którzy tworzyli prawdziwą kulturę i naukę, innymi słowy stworzyli cywilizacje.
da da tovarishch jewrej iz leningrada2020.12.15 17:18
Z "katolskim sadyzmem" przyglądam się desperacji parcha. Keller-Krawczyk próbuje na siebie zwrócić uwagę: kretynizacja, JPIII, oficer LWP, Polak (parch Polakiem - a to dobre!), itp., itd. - Jaki on jest bezsilny, zdesperowany aż mnie pod jajami coś mile łaskocze jakbym miał masaż robiony przez gejsze, a miałem nie jeden raz, jako kawaler (with happy ending!). . . . . W Niemczech chciał być "Niemcem", ale go wyśmiano i wypierrdolono, do USA chciał emigrować, ale brudasa żydowskiego nie wpuszczono, podobnie do Kanady... No parch jest wściekły, bezsilny i zdycha w samotności.
I LOVE IT!2020.12.15 17:28
KEEP GOING!
Polonia Semper Fidelis2020.12.15 17:51
TU JEST POLSKA!!! Tolerancyjna, wielokulturowa i wielonarodowościowa!!! TU SIĘ MÓWI PO POLSKU!!!! Angielski to język eurokołchozu!!!!!
TU JEST POLSKA!!!2020.12.15 20:22
Tolerancyjna, ale NIE - wielokulturowa i NIE-wielonarodowościowa!!! W POLSCE jest CYWILIZACJA POLSKA! Żadne multi! NIE PODOBA SIĘ ? Spierrdalaj na Wzgórza Golan!
Haha2020.12.15 17:06
Chiny coraz większym zagrożeniem według czeskiego kontrwywiadu- jak donoszą Rumcajs z Cypiskiem💂
Natalja Siwiec2020.12.16 10:10
Nie Rumcajs tylko asy wywiadu: Pat i Mat
Podrygi parcha2020.12.15 16:50
Inna charakterystyka Żyda, reliktu bolszewickiego. Żyd nienawidzi lepiej od niego urodzonych, tj. szlachtę, magnaterię, tych z herbami, tytułami, zamkami, pałacami, tych którzy tworzyli prawdziwą kulturę i naukę, innymi słowy stworzyli cywilizacje.
Anonim2020.12.15 17:02
I TYLKO TYM WYMIENIONYM PRZEZ CIEBIE ZYLO SIE DOBRZE - ZWYKLYM LUIDZIOM W POLSCE ZAWSZE ZYLO SIE ZLE - JEDYNIE UPRZYWILEJOWANYM DOBRZE.
da da towariszcz jewrej z leningrada2020.12.15 17:15
A u was to polskowo alfabieta NIET?
I trochę radości2020.12.15 16:43
Jaka jest różnica pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a żydowskiego Chanuka? Tak wygląda choinka w NYC. https://www.rockefellercenter.com/holidays/#christmas-at-rockefeller-center
A tak wygląda2020.12.15 16:44
żydowska Menorah (a raczej manure) w NYC. https://www1.nyc.gov/events/lighting-of-the-worlds-largest-menorah-manhattan/83355/1
Anonim2020.12.15 17:00
U katolikow swiecidelka, zyczenie, swiateczna kolacja a pozniej - WOJNA
da da towariszcz jewrej z leningrada2020.12.15 17:03
A u was ciągle NIET polskowo alfabieta? Co na to towariszcz pałkownik Putin?
Podrygi parcha2020.12.15 16:41
Kraj ten zaiste jest krajem potomków chłopskich oraz żydów, bo pełna Polska ich była. Moja matka na ten przykład... O ojcu - tym idiocie zajadającym cebulę nie wspomnę. Ja jeden skończyłem zawodówkę, szewcem jestem - i wyszedłem na ludzi. Od reszty się odcinam
fdf2020.12.15 16:40
A zagrożeniem w Polsce, Zomo i pały jako obrońcy reźimu pisowskiego.
Kiki2020.12.15 16:37
To, czego nalezy sie najbardziej bac, jest tzw. "Wieczor par malzenskich". To takie koscielne mzonki. Przypominaja, jak to bylo - jesli sie zapomnialo. Prosze nie mylic z tancem odbijancem na spotkanach rocznikowych. Tego nalezy sie bac - informacja pochodzi od osob doswiadczonych.
Podrygi parcha2020.12.15 16:36
Z "katolskim sadyzmem" przyglądam się desperacji parcha. Keller-Krawczyk próbuje na siebie zwrócić uwagę: kretynizacja, JPIII, oficer LWP, Polak (parch Polakiem - a to dobre!), itp., itd. - Jaki on jest bezsilny, zdesperowany aż mnie pod jajami coś mile łaskocze jakbym miał masaż robiony przez gejsze, a miałem nie jeden raz, jako kawaler (with happy ending!). . . . . W Niemczech chciał być "Niemcem", ale go wyśmiano i wypierrdolono, do USA chciał emigrować, ale brudasa żydowskiego nie wpuszczono, podobnie do Kanady... No parch jest wściekły, bezsilny i zdycha w samotności.
Anonim2020.12.15 16:43
A ty - biedny domowniku pod pantoflem - na bezrobotnym ... nieudacznik...
Anonim2020.12.15 16:30
Wiecie dlaczego Chiny mogą zwyciężyć świat zachodni? Bo tam faceci to prawdziwi mężczyźni a nie takie zniewieściałe pedryle i cioty jak na zachodzie w Europie i USA. To wystarczy aby ich atak się powiódł. Tak właśnie ginęły cywilizacje gdzie następowała zgniła dekadencja. My właśnie jesteśmy taką cywilizacją stojącą u progu rozniesienia nas przez dzisiejszych "barbarzyńców".
Wiking2020.12.15 16:38
Tak, tak. Jedz ryż to bedziesz chłopisko jak Chińczyk...
Alojzy Cedzidło2020.12.15 17:38
Pisząc " My " to o kim myślisz . Bo na terenie Polski mieszkają różni ludzie . Są tacy co wczoraj z drzew zeszli . Są Pełowcy . Są Pisowcy Są ludowcy , trafi się im czasem rolnik. Są czerwoni , co to ich Bolek uratował . Są Wiosenne " dziewice z penisami . Sa Razem . Osobno itd itd , każdy ma swoje plany jak powinna Polska wyglądać . W tej sytuacji może się zdarzyć ,że ktoś obcy pokaże swoje plany . Wtedy będziemy razem . Nie mylić z "RAZEM "
Polonia Semper Fidelis2020.12.15 16:30
Rosjanie po raz kolejny pokazują namiastkę tego, jak wyglądałby kres ludzkiej cywilizacji. Z zanurzonego atomowego okrętu podwodnego wystrzelili salwę czterech rakiet balistycznych. Pierwszy raz na Pacyfiku i dopiero drugi raz od końca zimnej wojny.Polska - jako flanka wschodnia - przedmurze chrześcijaństwa - nie taką broń ma. A ma, bo mieć musi jako flanka wschodnia i przedmurze chrześcijaństwa Nie możemy się chwalić, bo w razie ataku nie byłoby zaskoczenia. Залповый пуск четырех баллистических ракет «Булава» с борта РПКСН «Владимир Мономах» https://youtu.be/8rs6MUCmjGs
Grizzly2020.12.15 16:31
Fakt...
Grizzly2020.12.15 17:02
Won od mojego nicka!
A teraz leć wycierać doopy Polskim Panom2020.12.15 16:38
Bo wylecisz na zbity białoruski pysk i żaden krasnoarmiejec ci nie pomoże.
Kogo NIE lubi matis89-KONFIEDIERACJA?2020.12.15 16:26
Watykanu - to heretycy i masoni, PIS - to lewacy i masoni, PO - to masoni i lewacy, Merkel - to lewaczka i mason, Macron - to mason i lewak, Biden - to mason i lewak, ale za to ... matis89-Konfiedieracja LUBI ... Putina. Za petro-kopiejki.
matis892020.12.15 16:22
Niemcy, Francja, lewactwo i UE podpisały nowy pakt ribbentrop-mołotow z Rosją i Chinami. Ich celem jest inwazja Chin i Rosji na Europę. Tą inwazję przepowiedział Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie. Tak jak Izrael został podbity przez Babilon za pogaństwo tak UE walcząca z Panem Jezusem zostanie podbita przez Chiny i Rosję, czerwony komunizm bo UE jest komunistyczna.