Lokalne media podały informację, że lwowskie organizacje społeczne planują usunięcie Szczerbca Chrobrego z Cmentarza Orląt. Argumentują, że miecz jest oznaką „polskiej okupacyjnej symboliki wojskowej” we Lwowie. Według informacji Pogoni Lwów, która protestuje przeciwko usuwaniu Szczerbca, sprawą mieli się już zająć radni z partii Swoboda, która ma większość w lwowskiej radzie. Radni postanowili powołać tymczasową komisję, która zbada obiekty polskiego dziedzictwa historycznego we Lwowie, w tym na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie znajduje się Cmentarz Orląt. 

Kibice Pogoni Lwów wystosowali w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym protestują przeciwko usuwaniu Szczerbca. „W imieniu młodzieży biorącej czynny udział w tworzeniu polskiej kultury we Lwowie zwracamy się do autorów listu o zaprzestanie prowokacji wymierzonych w polską kulturę i dziedzictwo narodowe. Pragniemy zaznaczyć, że Cmentarz Orląt nazywany jest przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo) co w zupełności odzwierciedla wartość jaką stanowi dla Polaków. W imię dobrych relacji polsko-ukraińskich domagamy się pozostawienia Szczerbca w miejscu w którym się znajduje, a autorów wzywamy o zaniechanie dalszych prowokacji które nie służą dobrze dla obu stron” - czytamy w stanowisku podpisanym przez Marcina Siembidę, członka zarządu LKS Pogoń Lwów. Na Facebooku powstała także strona, na której można wyrazić swój sprzeciw wobec planów radnych Swobody.

Pod stanowiskiem stowarzyszenia sympatyków Pogoni podpisali się m.in. Robert Winnicki i Artur Zawisza z Ruchu Narodowego, Stanisław Michalkiewicz, senator Czesław Ryszka i prof. Ryszard Bender. 

Jak przypomina Stowarzyszenie Sympatyków Pogoni Lwów, „Szczerbiec znajduje się na mogile „Pięciu Nieznanych” tuż przed Pomnikiem Chwały. Kryje ona zwłoki pięciu nieznanych żołnierzy, którzy w obronie Lwowa zginęli na Persenkówce. Na górnej jej powierzchni wyobrażony jest miecz, oraz daty „1918–1920″, wykonane z brązu. Czoło płyty opatrzone jest napisem: „Nieznanym bohaterom, poległym w obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich”. Płytę projektował Stanisław Konieczny”.

eMBe