Cela plus! Wyłudzenia VAT i fikcyjne faktury na ponad 4 mln zł - zdjęcie
28.05.21, 20:07fot. cba.gov.pl

Cela plus! Wyłudzenia VAT i fikcyjne faktury na ponad 4 mln zł

3

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie kontynuują czynności w śledztwie dotyczącym wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Tym razem wśród zatrzymanych osób znalazło się siedmiu polskich i ukraińskich przedsiębiorców z Janowa Lubelskiego, Warszawy i okolic.

Wszyscy usłyszeli w prokuraturze zarzuty wystawienia nierzetelnych faktur i poświadczania nieprawdy co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publiczno-prawnej lub jej zwrotu. Zatrzymane osoby uczestniczyły w procederze wystawiania 154 fikcyjnych faktur m.in. na usługi konsultingowe i doradcze -  na łączną kwotę ponad 4 mln zł.  Wobec 4 osób sąd zastosował na wniosek prokuratora środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostali podejrzani objęci zostali środkami wolnościowymi.

Tylko w tym roku funkcjonariusze CBA przeprowadzili trzy realizacje, w trakcie których zatrzymano łącznie 17 osób. Łącznie w postępowaniu występuje ponad dwudziestu podejrzanych. Dotychczas prokurator postawił zarzuty związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na kwotę ponad 52 mln zł.

W wyniku czynności podejmowanych przez Delegaturę CBA w Warszawie w niniejszym śledztwie część przedsiębiorców dobrowolnie zgłosiła się do Urzędów Skarbowych w celu uregulowania dokonanego uszczuplenia w związku z wykorzystywaniem w prowadzonej działalności nierzetelnych faktur VAT. 

Sprawa jest rozwojowa.

 

mp/cba.gov.pl

Komentarze (3):

Władeczek2021.05.31 8:37
Sasin oszukał Polskę na 70mln i nic mu nie zrobili, a tu marne 4mln i afera?
Filip2021.05.29 10:58
W Ministerstwie Finansów działała mafia VAT-wska i aktualnie toczy się rozprawa sądowa. Jednak oskarżeni są powiązani z PiS-em, dlatego postępowanie sądowe odbywa się w sposób tajny. Rządzący nie chcą, żeby fakty dla nich nie korzystne, dostały się do mediów i miały wpływ na wyniki przyszłych wyborów. Pragnę przypomnieć, że Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu.
Trzeba jeszcze,2021.05.28 21:01
by elektrycy umieli podpiąć właściwe kabelki do właściwych liczników i właściwych płatników. A jak wiadomo, ich głowy są gdzieś