Cela plus: Wielomilionowe straty co najmniej 150 osób. CBA zatrzymało m.in. prezesa spółki Great Private Equity - zdjęcie
21.04.21, 07:45Fot. ilustracyjne, CBA.gov.pl

Cela plus: Wielomilionowe straty co najmniej 150 osób. CBA zatrzymało m.in. prezesa spółki Great Private Equity

4

Co najmniej 152 osoby poszkodowane na przynajmniej 16 mln zł. CBA zatrzymało cztery osoby zamieszane w nieprawidłowości w zakresie doradztwa finansowego prowadzonego przez spółki między innymi z grupy Great Private Equity.

Prezes i wiceprezes spółki Great Private Equity, a także dwóch dyrektorów regionalnych z Poznania i Krakowa zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czynności przeprowadzono w Warszawie, Siemianowicach Śląskich i Krakowie. Jest to pierwsze realizacja w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Obszerny materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w tym dokumentacja, dane elektroniczne i zeznania świadków, wskazują że co najmniej 152 osoby doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 mln zł.

Postępowanie dotyczy emisji obligacji i prowadzenia inwestycji na rynku FOREX między innymi przez spółki z grupy Great Private Equity. Chodziło o inwestycje obejmujące nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie oraz produkcję filmową.

Klienci spółek lokowali oszczędności w obligacje, które w założeniu miały im przynieść od 8 do 10 procent zysku. W związku z początkową spłatą obligacji, inwestorzy otrzymywali propozycje reinwestycji, w których zysk miał być gwarantowany. Po pewnym czasie przedstawiciele firmy unikali kontaktu z inwestorami, którzy tracili wcześniej zainwestowane pieniądze. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że poszczególni inwestorzy stracili od 1 tys. zł do nawet ponad 3.5 mln zł.

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty oszustwa na szkodę osób inwestujących oraz prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Po wykonanych czynnościach procesowych prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch osób, tj. prezesa i wiceprezesa. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie uwzględniając wnioski prokuratora.

Natomiast wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Apelujemy do wszystkich osób, które powierzyły swoje pieniądze spółkom z grupy Great Private Equity o kontakt z warszawską Delegaturą CBA.

Jednocześnie przypominamy o możliwości weryfikacji instytucji, czy nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne.

CBA.gov.pl

Komentarze (4):

Anonim2021.04.21 18:44
Złodziej złodzeja złodziejem pogania od premiera poczynając !!! Kiedy ujawnią majątki żon i rodzin!!!!
Anonim2021.04.21 11:50
Gudłaje miłosnicy platformy
Cela plus. SZOK! Skok na kase!2021.04.21 9:26
nie przeprowadzono głosowania nad skokiem na kasę OFE, bo większości nie ma w PiSie
Po 11 ...2021.04.21 8:04
Dlaczego CDA profanuje polską flagę (patrz zdjęcie)??? Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, a nie kremowy i zielony. Co zrobicie dalej sprofanujecie orła malując go na tęczowo?