Cela Plus: Twórcy piramidy finansowej w rękach CBA. Oszukali tysiąc osób na miliony złotych! - zdjęcie
16.07.20, 09:35Fot. ilustracyjne via CBA.gov.pl

Cela Plus: Twórcy piramidy finansowej w rękach CBA. Oszukali tysiąc osób na miliony złotych!

3

Dwie osoby podejrzewane o stworzenie piramidy finansowej zatrzymane przez agentów CBA. W wyniku ich działania, według wstępnych szacunków, blisko 1000 osób miało stracić około 250 mln zł.

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Poznaniu śledztwo dotyczące zbudowania i zarządzania tzw. piramidą finansową w latach 2018-2020. Czynności w tej sprawie prowadził także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, którego ustalenia były wsparciem dla organów ścigania.

W związku z tą sprawą agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwie osoby, prezesów zarządu jednej ze stołecznych spółek odpowiedzialnych za powstanie i zarządzanie piramidą finansową. Jest to pierwsza realizacja Biura w tej sprawie.

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA śledztwo ujawniło, że spółka oferowała klientom inwestycje na rynku nieruchomości w formie obligacji oraz sprzedaż udziałów w spółkach. Na podstawie uzyskanych informacji ustalono, że do końca 2019 roku wyemitowano w ramach wskazanych spółek obligacje na kwotę nie mniejszą niż 531 milionów złotych. Na podstawie ustaleń funkcjonariuszy CBA stwierdzono, że znaczna część środków finansowych została przeznaczona na inne cele niż te, które zostały wskazane w warunkach emisji obligacji.

Mimo dynamicznie pogarszającej się sytuacji finansowej spółek celowych, osoby odpowiedzialne za prowadzenie spraw spółek kontynuowały zbywanie udziałów i obligacji klientom, mając świadomość ryzyka braku możliwości wypłaty zainwestowanego przez obligatariuszy i udziałowców kapitału oraz wynikających z niego odsetek. Ustalono także, że osoby uprawnione do reprezentacji spółek dokonywały nielegalnych transferów środków pieniężnych, uniemożliwiając spółkom zaspokojenie roszczeń wierzycieli i doprowadzając je do niewypłacalności.

Agenci CBA przeszukali także miejsca zamieszkania zatrzymanych, prowadzenia działalności gospodarczych, celem zabezpieczenia dokumentacji, przedmiotów mogących stanowić dowód w sprawie oraz składników majątkowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

CBA.gov.pl

Komentarze (3):

JP2020.07.16 12:09
Zapomnieliście dodać, że oszuści są z PiS i prezydent Duda prawdopodobnie ich ułaskawi?
Anonim2020.07.16 12:29
Skoro oszuści są z PiS, to dlaczego ich aresztują? To Schetyna i PO chcą likwidacji CBA. JP inteligentny z dużego miasta?
robaczek 3.02020.07.16 10:30
a SKOKI???? a ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. tam tylko kilka MLD ale to nasi kradli!! ŁONI PATRIOTYCZNIE! i za pozwoleniem sluzb ;] no finansowanie partii trzeba bylo zorganizoawac wszak!!