Cela plus: Prowadzili nielegalne gry hazardowe. Grupa przestępcza rozbita przez policję - zatrzymano 17 osób - zdjęcie
21.06.21, 06:20Fot. via Pixabay - arembowski

Cela plus: Prowadzili nielegalne gry hazardowe. Grupa przestępcza rozbita przez policję - zatrzymano 17 osób

1

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 17 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej nielegalne gry hazardowe Wśród zatrzymanych jest czterech funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej podejrzanych o korupcję, których pierwotnym zadaniem było zwalczanie przestępczości hazardowej. W trakcie czynności przeprowadzono blisko 50 przeszukań. Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Na wniosek prokuratora 15 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk, popełnienia przestępstw skarbowych. Ponadto zatrzymani funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej usłyszeli zarzuty niedopełniania obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz ujawniania informacji stanowiących tajemnice służbową oraz płatnej protekcji kwalifikowane z art. 231 par. 2 kk, art. 266 par. 2 kk oraz 228 par. 3 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wobec 15 podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zabezpieczano 1,7 miliona złotych w gotówce

W trakcie czynności zlikwidowano 38 punktów z nielegalnymi maszynami hazardowymi zlokalizowanymi m.in. na terenie Częstochowy, Zawiercia, Będzina, Dąbrowy Górniczej. Zabezpieczono 209 automatów o wartości ok. 6 tysięcy złotych każdy oraz gotówkę w łącznej kwocie przekraczającej 1 mln złotych. W miejscach zamieszkania czterech zatrzymanych funkcjonariuszy służby celnej ujawniono ukrytą w różnych miejscach gotówkę w kwocie ok. 700 tysięcy złotych.

Istotna „pomoc” funkcjonariuszy celnych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że struktury grup były bardzo dobrze zorganizowane i zhierarchizowane. W każdej istniał stały podział zadań i ról pomiędzy poszczególnych członków. Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali, instruowali jak ci mają się zachować aby uniknąć zajmowania maszyn i likwidacji lokali, nadto o sposobach unikania odpowiedzialności karnej. Osoby te od dłuższego czasu pozostawały w zainteresowaniu Biuru Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, komórki organizacyjnej Ministerstwa Finansów powołanej i wyspecjalizowanej do walki z przestępstwami korupcyjnymi których mogli dopuścić się funkcjonariusze i urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

PK.gov.pl

Komentarze (1):

Po 11 ...2021.06.21 6:56
A jak inna grupa wyłudza pieniądze obiecując "zbawienie" (ha, ha nie ma zbawienia poza tą grupą) ... to spoko, to policja się nie interesuje.