Cela Plus: Kolejny cios w ,,mafię paliwową''. 4 osoby w rękach CBA - zdjęcie
13.08.20, 05:55Fot. ilustracyjne CBA.gov.pl

Cela Plus: Kolejny cios w ,,mafię paliwową''. 4 osoby w rękach CBA

1

Kolejne cztery osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA w śledztwie dotyczącym działania tzw. mafii paliwowej. Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia w podatku VAT na kwotę ponad 63 mln zł.

Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy wsparciu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cztery osoby podejrzewane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Tym razem w ręce agentów Biura wpadli trzej organizatorzy procederu oraz osoba działająca w ramach grupy jako ,,słup”. Czynności przeprowadzono na terenie Mazowsza i Wielkopolski.

Prowadzone przez CBA postępowanie dotyczy funkcjonowania tzw. mafii paliwowej, która w latach 2014-2016 naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT. Ustalenia śledczych wskazują, że grupa zorganizowała szereg firm, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej miały uniemożliwić bądź znacznie utrudnić organom ścigania stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków. Firmy, dokumentując rzekomy obrót paliwami płynnymi, przyjmowały na swoje rachunki, a następnie przekazywały dalej pieniądze pochodzące z procederu. Wartość wyłudzonego w ten sposób podatku VAT mogła wynieść ponad 63 mln zł.

Jedna z zatrzymanych osób od maja 2020 roku była poszukiwana przez Policję w związku z zastosowaną wobec niej karą pozbawienia wolności za popełnione wcześniej przestępstwa.

Funkcjonariusze przeszukali 13 miejsc, zarówno mieszkania zatrzymanych, jak i siedziby prowadzonych przez nich działalność gospodarczych.

Cała czwórka usłyszała zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Wobec wszystkich sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

CBA.gov.pl

Komentarze (1):

Prawda.2020.08.13 6:37
Wreszcie cos pozytywnego w wylapywaniu i aresztowaniu zlodziei sie dzieje.Dlugo na to czekalem a przeciesz wiedzialem, ze te popaprancy z kacapskimi rodowodami, krasc musieli.Lewactwo kradlo,kradnie i dalej bedzie kradlo.Tylko ci na samym topie, jakos dobrze wszystki ukryli ale napewno sa sposoby aby ich policjanci do cel wieziennych wrzucili.