Cela plus. Jest akt oskarżenia dla 33 osób wyłudzających VAT - zdjęcie
23.07.20, 09:13Fot. via: gov.pl

Cela plus. Jest akt oskarżenia dla 33 osób wyłudzających VAT

5

Komunikat Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych:

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 33 osobom, które wchodziły w skład grupy przestępczej odpowiedzialnej za wyłudzenie co najmniej 4 mln zł. Postępowanie w tej sprawie prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Akt oskarżania został skierowany do sądu 30 czerwca 2020 r. w wyniku postepowania ABW, które dotyczyło działania grupy skupionej wokół osoby udziałowca i prezesa dwóch firm. Jedna handlowała nieruchomościami, druga zajmowała się m.in. wydawnictwem, poligrafią, budową. W postępowaniu zarzuty przedstawiono ponad 70 osobom.

Przestępczy proceder zakładał wystawianie nierzetelnych faktur VAT stanowiących podstawę do transferu środków pieniężnych i wyprowadzania w ten sposób majątku podmiotów gospodarczych. Przed właściwymi urzędami skarbowymi dokumentowano także w rozliczeniach skarbowych fikcyjne koszty uzyskania przychodów, zaniżając przez to należności publicznoprawne. W ten sam sposób wykazywano podstawę do uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Prokuratura zleciła kontrole skarbowe wobec podmiotów, które były objęte postępowaniem, dzięki czemu większość z nich skorygowała wysokość należnego podatku VAT.

Śledztwo w sprawie grupy prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Komentarze (5):

antoni.s2020.07.23 21:20
Od ilu lat to słyszę?,więc dlaczego nikt jeszcze nie siedzi?,lep czyjej propagandy jest tu czynny?,tak tylko pytam.
KASTA2020.07.23 18:08
To nie było wyłudzenie tylko ROZTARGNIENIE
user2020.07.24 19:30
roztargnienie? :D HAHA Chyba kpisz ! Biblia mówi: "Kto dotąd kradł, niech już przestanie kraść, lecz raczej niech pracuje uczciwie własnymi rękami, by miał z czego udzielać potrzebującemu." Lis do Efezjan 4:28 Biblia Tysiąclecia A PO zamiast myśleć o potrzebujących kradli i pozwalali gangsterom kraść!
6 lat wyłudzali VAT2020.07.23 9:40
i dopiero teraz ich złapaliście?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.23 9:22
a szumowina z instruktorem nadal na wolności!