Cela Plus: CBŚP rozbiło mafię lekową. Wśród zatrzymanych... lekarze - zdjęcie
29.07.19, 21:22Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Cela Plus: CBŚP rozbiło mafię lekową. Wśród zatrzymanych... lekarze

7

Policjanci CBŚP zatrzymali 8 osób, rozbijając w ten sposób zorganizowaną grupę przestępczą. Z ustaleń policjantów i prokuratorów ze Szczecina wynika, że członkowie grupy pozyskiwali refundowane leki na podstawie sfałszowanych recept, a następnie sprzedawali je na rynku wtórnym w kraju oraz poza jego granicami.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzą postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie są podejrzani o przestępstwa przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów.

Z ustaleń śledztwa wynika, że wystawiano recepty na leki, które objęte były kwotą refundacji zgodnie z "Ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o refundacji leków...". Recepty wypisywane były na osoby, którym nie przysługiwały i tak naprawdę nigdy do nich nie trafiły. Następnie na podstawie tych recept wykupowano leki w aptekach na terenie całego kraju. Wprowadzano w ten sposób w błąd przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia co do zasadności i konieczności powyższych refundacji, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 10 mln zł. Leki były sprzedawane na terenie kraju oraz poza jego granicami.

Według śledczych grupa mogła działać nawet od czerwca 2015 roku. Głównym terenem działalności przestępczej były województwa śląskie i małopolskie.

Po zebraniu szczegółowych informacji policjanci CBŚP zatrzymali 8 osób i przeszukali ich miejsca zamieszkania oraz użytkowania. W efekcie czego zabezpieczono do analizy m.in. dokumentację oraz nośniki danych i komputery. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono m.in. zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd tymczasowo aresztował siedmioro podejrzanych.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Tysol.pl

Komentarze (7):

qwerty2019.07.30 9:05
Jak za PRL brakowało towaru w sklepach to też rozbijano grupy przestępcze spekulantów i paskarzy. A za brak chleba winni byli kułacy. Teraz mamy powtórkę z rozrywki komunistyczny rząd stalinowskie metody
Konfederata2019.07.30 7:52
Za mało regulacji jeszcze jest hehehe. Tyle urzędów, instytucji kontrolnych, surowych przepisów, refundacji i dalej nie ma leków? Przypomina wam to mechanizm z PRL? Słusznie. Bo żyjemy dalej w PRL, tyle że się nieco kosmetycznie zmieniło. PiS to spadkobierczyni PZPR, kontynuatorka. Gierek czuje dumę! No może nieco dysonans trochę, bo obnoszenie się na pokaz z wiarą katolicką może go drażnić, ale wielkie programy socjalne, śmiałe gospodarcze z pewnością mu się podobają.
logika?2019.07.29 23:50
nie rozumiem- skoro recepty były sfałszowane, to oznacza ni mniej ni więcej , że nie wystawiał ich lekarz. A jeśli wystawiał lekarz, to nie były sfałszowane, ale co najwyżej wystawiane niezgodnie z przepisami
Konfederata2019.07.30 8:13
Drobne niuanse, niewychwytywane przez intelektualistów pisowskich.
Zibi442019.07.29 22:17
No to Arłukowiczowi skóra cierpnie. Wreszcie może PiSiory dobiorą się temu wiecznie nabuzowanemu gościowi do tyłka. Rzuca się zawsze jak szczerbaty na suchary a doskonale wie że jak PiSiory "zacznom szukać to znajdom" bo tak spełnia się obietnice wyborcze i tak tworzy się wiarygodność. I Nadpobudliwy o tym dobrze wie, więc walczy o życie kłamiąc, podjudzając i wyśmiewając. Ale Łysy komuchu to się już kończy
Urszula2019.07.29 23:15
Dlaczego Arłukowicz miałby się bać? "Według śledczych grupa mogła działać nawet od czerwca 2015 roku.". Jesienią 2015 roku władzę przejęło PiS. Jeśli grupa miała działać nawet od czerwca 2015 roku to Arłukowicz niewiele mógł zrobić z tym fantem. Co innego Radziwiłł i jego następca. Mieli 4 lata na ukrócenie działalności mafii, o której mówiło sie cały czas. Może PiS dobierze się do tyłka swoim ministrom. Ale w to raczej wątpię. Ich ludzie mogą kraść ile wlezie i włos im z głowy nie spadnie. Jak nic - wina Tuska.
xx2019.07.29 22:15
Czyli już za parę dni wszystkie leki będą dostępne w aptekach? No brawo! :) aha .. no chyba że to jak zwykle stalinowska propaganda...