CBA: Śledztwo ws. przetargu. Trzy osoby w rękach CBA - zdjęcie
25.05.21, 09:40Fot. via CBA.gov.pl

CBA: Śledztwo ws. przetargu. Trzy osoby w rękach CBA

1

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku wspierani przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Gdańsku i Poznaniu zatrzymali trzy osoby. Czynności przeprowadzono na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego.

Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach projektu pn. „E-administracja warunkiem rozwoju Polski. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych modeli referencyjnych procesów administracji publicznej”. Projekt był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Wskazane zamówienie dotyczyło dostarczenia na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Koszt dostarczonego oprogramowania jak ustalono przewyższał znacząco, o ponad 1,3 mln złotych, jego realną wartość.

Do ukrycia przed odbiorcą końcowym tego faktu, jako rzekomego wytwórcę oprogramowania wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze. Owa spółka została celowo założona przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji, przy czym jak ustalono została ona założona już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania.

Zatrzymane osoby usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa. Wczoraj tożsame zarzuty usłyszała czwarta osoba, która stawiła się na wezwanie prokuratury.

Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze wobec wszystkich podejrzanych.

Wszczęcie śledztwa w tej sprawie zostało poprzedzone kontrolą przeprowadzoną przez funkcjonariuszy Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Białymstoku. Postępowanie kontrolne trwało od 2018 r. do 2019 r. w zakresie procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w związku z realizacją projektu w latach 2009-2012. W związku z wynikami kontroli CBA założyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

CBA.gov.pl

Komentarze (1):

Anonim2021.05.25 9:54
A ten co przeje.bał 1 500 000 000 (1,5 miliarda) złotówek na rozbieraną własnie elektrownie w Ostrołęce tez juz siedzi? Ależ skąd, został szefem doradców prezydenta!😁😁😁