Caracale- zapłata za poparcie kandydatury Tuska na szefa RE? - zdjęcie
17.12.17, 12:22Zdj. European People's Party CC BY SA 2.0, via Flickr

Caracale- zapłata za poparcie kandydatury Tuska na szefa RE?

Jednym z tematów programu "Woronicza 17" była sytuacja z Caracalami. Zaproszeni politycy dyskutowali o tym, czy to dobrze, że rząd PO chciał je kupić. 

Dlaczego rząd PiS był tak atakowany, kiedy doszło do zerwania negocjacji z Francuzami w sprawie śmigłowców? Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał historię przetargu. Polityk zwrócił uwagę, że pierwotnie była mowa o zakupie 25 śmigłowców, następnie- 70, w toku negocjacji natomiast okazało się, że Polska kupi ich mniej, zapłaci natomiast więcej, podczas gdy Turcja za tę kwotę kupiła 110 śmigłowców.. 

"To, co dzieje się we Francji, to pokazuje, że dobrze, że nie kupiliśmy tego sprzętu. Wszyscy mówili, że ten zakup ma podtekst polityczny"- stwierdził poseł. Jak dodał, Caracale mogły być "formą zapłaty" za poparcie Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. 

W ocenie dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, szefowej resortu obrony Francji należy się szacunek, ponieważ o sprawie śmigłowców powiedziała otwarcie, podczas gdy ten raport można było utajnić. Socjolog dostrzega tu "pewną zmianę w Europie". 

"Ale jest też drugi element. Ten przetarg między Francją a Polską stworzył pewien konflikt interesów. Premier Morawiecki miał spotkać się z prezydentem Macronem, a w tym czasie dowiadujemy się, że problem przetargu nie jest już takim problemem. Dobrze, żeby sprzeczności interesów było jak najmniej"- oceniła. 

"W momencie, kiedy rząd wycofał się z przetargu, nastąpił gwałtowny atak Francji na Polskę. Macron zapomina, że jest UE, Polska stała się symbolem wszelkiego zła. Teraz, jak powąchał trochę nadziei, to Macron zaczyna nieco łagodzić stanowisko. Jestem oburzony postępowaniem Francji. Powinniśmy rozpatrywać to z punktu widzenia interesów Polski a nie Francji"- ocenił z kolei poseł Kukiz'15, Grzegorz Długi, którego zdaniem fakt, że PO chciała kupić Caracale, nie znaczy, że są one dobre. 

"Gdzie są śmigłowce? Gdzie są Black Hawki? Gdzie jest Berczyński, który uwalił przetarg?"-Atakował Andrzej Halicki z PO. Polityk był pytany, czy to dobrze, że jego partia chciała kupić Caracale. Uchylał się od odpowiedzi. 

yenn//TVP, Fronda.pl