30.11.15, 16:34

Cały świat usłyszy o sukcesie geotermalnym o. Rydzyka

Minister środowiska prof. Jan Szyszko mówił na antenie "Aktualności dnia" Radia Maryja o tym, co Polska przynosi ze sobą na szczyt klimatyczny rozpoczynający się dziś w Paryżu. Minister zamierza między innymi przedstawić sukces, jaki odniósł w Toruniu o. Tadeusz Rydzyk, pozyskując energię dzięki infrastrukturze geotermalnej.

Oto fragmenty jego wystąpienia na antenie "Radia Maryja". Całość można wysłuchać lub przeczytać na stronie Radia (TUTAJ). 

"Z jednej strony chodzi o to, żeby racjonalnie użytkować zasoby energetyczne i w ten sposób, korzystając z nowych technologii oraz nowych źródeł energii, doprowadzić do tego, aby emitować mniej CO2 do atmosfery. Z drugiej strony CO2 jest niezwykle potrzebne do życia, jest gazem życia. W związku z tym trzeba nim racjonalnie gospodarować, żeby regenerować gleby rolne, aby te gleby rolne miały możliwość produkcji żywności o wysokiej jakości, aby regenerować lasy, a regeneracja lasów to nie tylko ich sadzenie, ale również odtwarzanie lasów zdegradowanych po to, żeby te lasy były w ten sposób przygotowane do produkowania dobrego powietrza, żeby miały wpływ na jakość wody i chroniły bioróżnorodność. To jest typowy przykład zrównoważonego rozwoju.

To jest to, co Polska mówiła od kilkunastu lat, że za wszelką cenę trzeba uruchomić sprawy związane z pochłanianiem CO2 przez żywe zespoły przyrodnicze, takie jak lasy czy gleby. Uzyskało to dużą aprobatę i w tej chwili każda ze stron mówi o tym, że należy wykorzystać możliwość pochłaniania CO2 przez lasy, aby prawidłowo funkcjonowały. Żeby działały w tym kierunku, żeby efektem tego była lepsza woda, lepsze powietrze czy ochrona bioróżnorodności. Równocześnie,  chodzi o to, żeby te lasy tworzyły miejsca pracy.

Jestem niezwykle zadowolony z tego, że tu jesteśmy, ponieważ Polacy budowali wystrój wewnętrzny, a pani Premier spotkała się z polskimi firmami. Odbyło się podziękowanie za ciekawy, drewniany wystrój sal, terenu obrad oraz miało miejsce wspólne zdjęcie.

[...]

[koniec_strony]

spólnym porozumieniem, które rzeczywiście zmierza w tym kierunku żeby z jednej strony skorzystać z innowacyjności w zakresie nowych technologii, a z drugiej strony korzystać z innowacyjności pod względem inżynierii ekologicznej. A więc żeby wykorzystywać CO2 po to, aby regenerować układy przyrodnicze dla poprawy warunków życia człowieka na ziemi.

Polska powinna w tej kwestii odegrać tu dużą rolę, dlatego, że były to właśnie postulaty polskie. Wielokrotnie były postulowane na kolejnych konferencjach konwencji klimatycznej. Cieszę się, że te postulaty spotykają się obecnie z tak dużym zainteresowaniem.

Jutro, podczas obrad plenarnych będą miały miejsce dwie prezentacje polskie. Pierwsza prezentacja w zakresie konkretnych działań – chcemy pokazać wielki sukces geotermii toruńskiej, która jest w pewnym sensie rekordem świata pod względem możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych Polski do tego, żeby mniej emitować CO2, a równocześnie, by korzystać z tej energii cieplnej zmagazynowanej w pokładach geologicznych.

W drugiej prezentacji pokażemy wzór dla świata, który chcemy zaproponować – polskie leśne gospodarstwo węglowe, czyli w jaki sposób gospodarować lasami, po to, żeby pochłaniały one CO2, a równocześnie żeby produkowały więcej drewna – surowca produkowanego bezemisyjnie. O ile produkuje się taki materiał budowlany, jak stal, czy też cement, to wtedy trzeba emitować CO2. A produkcja węgla, która jest również surowcem i materiałem budowlanym to można produkować ten surowiec pochłaniając właśnie CO2.

Chcemy zaprezentować jutro polski unikat w tym zakresie – Polskie Lasy Państwowe, które są gotowe do tego, żeby służyć społeczeństwu, a również światu po to, żeby korzystając z dwutlenku węgla chronić bioróżnorodność i pomagać człowiekowi tworząc miejsca pracy szczególnie w terenach niezurbanizowanych. Takie prezentacje odbędą się jutro".

kad/radiomaryja.pl

Komentarze

anonim2015.11.30 16:39
No ale jak to to ?!! - Ciemnogród moherowy rozbudowuje nowoczesne technologię ?! Ciemnogród moherowy pokazał czym jest postęp ?! No tak bo przecież postępem jest dawanie dupy na każdej dyskotece i dokonywanie aborcji na rozkaz koszernej feministki Szczuki - o to jest postęp!!! Podobnie puchnąca dupa Biedronia - ooo to jest postęp. Ale wam Rydzyk pokazał "postępowa" dziurawa lalo lewacka !!!
anonim2015.11.30 17:14
Zastanawiałam sie dla czego Bog tak poteznie dziala przez ksiedza Tadeusza : ) Czemu czlowiek, co po ludzku moze czasem jaka gafe powie czy inna niezrecznosc, tak wielkie dziela ma za soba. Sam nie bedac idealnym, czyni tak wiele. I uswiadomilam sobie, i az lzy cisna sie do oczu - ze to po to by medrcow zawstydzic. To co slabe Bog upodobał sobie. To co po ludzku nie idealne. Jedno ma Ojciec Tadeusz, czego wielu nie ma - zapał. : ) Ilu ludzi moze dzieki aucycja Radia Maryja czy TRWAM modlic sie, sluchac o Bogu. Posrod tego zgielku mediow pelnych zla, nieczystosci, TRWAM lsni niczym diament. : ) Ktos spyta ale czemu wlasnie ten czlowiek, kory moze kiedys sobie w szkole nie radzil, i moze nieraz jakas niezrecznosc zrobi. Ale do serca Bog mi mowi jedno: on chce co robic, dla wiary, dla Boga, dla Polski. Chce i robi i dla tego Bog go uzywa. A czy inni tez chca? Czy latwiej im krytykowac. Az sie wzruszylam o tym myslac. Kogo Jezus wybral na apostolow: rybakow, prostych ludzi. Nie mieli pieniedzy, wyksztalcenia, moze nawet wielkiego daru przemawiania (ten z pewnoscia mieli faryzeusze, ale co dobrego zrobili?) - a mimo to upodobal sobie Jezus to co slabe. I Bog wybral sobie Mojzesza co nie mial daru mowy, aby lud Izraelski wyprowadzic z niewoli, i by caly swiat po dzis dzien czcil tego wielkiego Meza Bozego. Bo wielkosc w oczach Bozych, inaczej wyglada, niz to co my po ludzku uznajemy.. za wielkie. Z Bogiem. : )
anonim2015.11.30 17:50
To teraz wyliczenia poproszę: nakłady, zysk, rentowność. I będzie wiadomo jaki to sukces. :-D
anonim2015.11.30 18:07
Hi, hi. A ryży nie potrafił zapewnić nawet ciepłej wody w kranie
anonim2015.11.30 18:09
O innych mecyjach nie wspomnę
anonim2015.11.30 18:10
...............To teraz wyliczenia poproszę: nakłady, zysk, rentowność. I będzie wiadomo jaki to sukces. :-D............. A kogo osoba prosi o te wyliczenia ??? Pytam, bo ton postu jest wręcz rozkazujący ale nie wiem do kogo skierowany
anonim2015.11.30 20:01
@ ufam +++
anonim2015.11.30 21:47
@CaminoCanis: skoro się pisze o sukcesie, to warto przytoczyć wiarygodną i obiektywną podstawę, na której oparto to twierdzenie. Ot taki cywilizowany zwyczaj :-D
anonim2015.11.30 22:43
Lepiej byłoby dla was gdyby cały świat usłyszał o jakichś sukcesach duszpasterskich tego zakonnika!
anonim2015.11.30 22:48
[email protected]: skoro się pisze o sukcesie, to warto przytoczyć wiarygodną i obiektywną podstawę, na której oparto to twierdzenie. Ot taki cywilizowany zwyczaj :-D........................ Wejdź na stronę Radia Maryja i kliknij na odpowiedni link. Tam są archiwizowane audycje to sobie posłuchaj. Myślę, że wtedy nie będziesz zadawać takich pytań
anonim2015.11.30 22:51
..................ie udawaj glupiego...moze nie pamietasz, ale ja sporo sie nasluchalem o takich sukcesach np. ekipy gierka.................. A ja się nasłuchałem całkiem niedawno o sukcesach ekipy ryżego Pinokia i Kopary. Z tą różnicą, że za Gierka byliśmy ponoć 10 potęgą przemysłową świata zaś ekipa którą wysłaliśmy w niebyt że jesteśmy przed Szwajcarią. Pytanie, kto nas bardziej ciulał ????
anonim2015.12.1 3:46
Przybycie delegacji i pobyt na tym szczycie klimatycznym wyprodukowało tyle CO2, że głowa mała. Jeszcze więcej trucizn produkują czynne wulkany - należy je więc bezzwłocznie wygasić. A może by tak szanowne gremium zajęło się zanieczyszczeniem środowiska w Chinach i Indiach? Może zakazano by wreszcie wyrąbywania lasów Amazonii?
anonim2015.12.1 8:11
Podobnie z papierosami / zbyteczny luksus / a nikt koncernów nie zamyka !
anonim2015.12.1 9:23
I co ? Jak o. Rydzyk był opluwany przez rodzime mendia ??? A teraz im wstyd...
anonim2015.12.1 10:34
Jak słyszę "szczyt klimatyczny", to mi ciarki po grzbiecie przechodzą. Ale jeśli z czymś ma mieć do czynienia ojciec Rydzyk - wchodzę w to!:-)
anonim2015.12.1 10:36
O, muszę rzec, iż po raz pierwszy w znanej nam historii zgadzam się z panią Klarą.
anonim2015.12.1 21:30
@CaminoCanis: "Tam są archiwizowane audycje" - wolę bardziej cywilizowany sposób. Wystarczy mi bilans :-D