Wyrok przeciwko byłemu biskupowi Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, Brytyjczykowi Richardowi Wiliamsonowi, jest prawomocny. Jak poinformował sąd z Norymbergi, jego apelacja została odrzucona. Ze względu na kwestionowanie ustalonej przez historyków liczby ofiar Holokaustu Wiliamson musi zapłacić karę w wysokości 1800 euro.

Obrońcy byłego biskupa zapowiedzieli, że będą odwoływać się od wyroku. Wiliamson ma jeszcze cztery tygodnie by zdecydować, czy złoży skargę do trybunału konstytucyjnego.

Wiliamson w 2013 roku próbował kilkukrotnie odwoływać się od wyroku. Wszystkie sądy podtrzymały jednak pierwotną decyzję.

Według szwedzkich mediów Wiliamson miał zaprzeczać liczbie osób zamordowanych podczas Holokaustu. Jego zdaniem naziści zabili najwyżej 300 tysięcy Żydów. Wiliamson przeczył też istnieniu komór gazowych. Po ujawnieniu wywiadu, w którym dopuścił się tzw. kłamstwa oświecimskiego, został wykluczony z szeregów Bractwa.

Ujawnienie wywiadu w 2009 roku miało najprawdopodobniej na celu uderzenie w Benedykta XVI, który w tym właśnie okresie zdjął ekskomunikę z Wiliamsona oraz z trzech innych biskupów Bractwa.

pac/kath.net