05.11.19, 08:02

Burza ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Główny przeciwnik - Rosja

1. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował wczoraj w wywiadzie dla TVP Info, że „jest przygotowany na kolejne protesty ws. przekopu Mierzei Wiślanej i że do zablokowania tej inwestycji nie ma żadnych podstaw”.


Na pytanie czy spodziewa się jakiś ruchów ze strony Rosji w reakcji na rozpoczęcie budowy Przekopu Mierzei Wiślanej, odpowiedział „jestem przygotowany na to, że w dalszym ciągu będziemy mieli bardzo silne oddziaływania na Komisję Europejską, w celu zablokowania tej inwestycji”.


Dodał także, że „jest to inwestycja kluczowa, stajemy się liderem, a przede wszystkim uruchamiamy tereny, które do tej pory nie miały żadnej szansy, żeby funkcjonować gospodarczo, dzisiaj ta część staje się bardzo atrakcyjna dla inwestorów i zaczynamy konkurencyjnie wygrywać w tym obszarze”.


2. Przypomnijmy tylko, że ponad 2 tygodnie temu Urząd Morski w Gdyni, będący inwestorem przekopu Mierzei Wiślanej, przekazał plac budowy wyłonionemu w przetargu wykonawcy polsko - belgijskiemu konsorcjum składającego się z polskiej firmy NDI i belgijskiej Besix.


Wykonawca pracuje teraz nad harmonogramem prac budowlanych i dokumentami kontraktowymi, zabezpiecza także teren budowy jednak z zachowaniem ciągłości komunikacji drogowej dla mieszkańców Mierzei Wiślanej.


W okolicach placu budowy pojawiają się ekolodzy, którzy próbują organizować protesty ale na szczęście są one nieliczne, należy się jednak spodziewać, że w momencie rozpoczęcia robót, mogą się one nasilić (minister Gróbarczyk w tym wywiadzie nazwał ten rodzaj protestów -ekoterroryzmem).


3. Przypomnijmy, że inwestycja „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z zatoką Gdańską” ma strategiczny charakter, ponieważ powstały w ten sposób kanał ma zapewnić swobodną żeglugę nawet dużych statków morskich pomiędzy Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym i w ten sposób uniezależnić Polskę od Rosji w tym zakresie.


Wcześniej weszła już w życie specustawa dotycząca realizacji tej inwestycji, a przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2018-2022 za blisko 900 mln zł pochodzące z budżetu państwa, ponieważ rząd chce uniknąć nadmiernej ingerencji Komisji Europejskiej.


Kanał żeglugowy, który powstanie w wyniku realizacji tej inwestycji, będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości, co umożliwi pływanie jednostek morskich o zanurzeniu 4 m, długości do 100m i szerokości do 20 m.


Przypomnijmy także, że wybrane konsorcjum obok korzystnej oferty cenowej (922 mln zł, najdroższa oferta opiewała na 1,4 mld zł), zaproponowała także 8 miesięczne skrócenie czasu realizacji inwestycji (inwestor przewidywał 40 miesięczny okres realizacji inwestycji) co oznacza, że już w 2022 przekopanym kanałem przepłyną pierwsze statki.


4. Przyjęcie założenia, że finansowanie tej inwestycji będzie się odbywało tylko ze środków budżetowych okazało się wręcz prorocze, bo Rosja zwróciła się do Komisji Europejskiej z zastrzeżeniami o charakterze ekologicznym w związku z tym przedsięwzięciem.


Niestety także zarząd województwa pomorskiego negatywnie zaopiniował plany tej inwestycji, choć na szczęście opinia ta nie ma wiążącego charakteru dla inwestora i w związku z tym nie spowolni rozpoczęcia tej inwestycji (z kolei zarząd województwa warmińsko - mazurskiego wydał pozytywną opinię o tej inwestycji).


Gdyby w tę inwestycję były zaangażowane środki europejskie, mogłoby dojść do jej zablokowania do czasu rozstrzygnięcia czy zastrzeżenia rosyjskie mają uzasadnienie czy też raczej charakter polityczny.


5. Rząd Zjednoczonej Prawicy jest zdeterminowany w sprawie realizacji tej inwestycji, a minister Marek Gróbarczyk chce, żeby budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną zakończyła się już w 2022 roku nowym kanałem mogły popłynąć pierwsze statki.


Co więcej inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, dodatkowego impulsu dodała obecna sytuacja w cieśninie Kerczeńskiej na styku z Ukrainą, gdzie Rosja po raz kolejny pokazała, łamiąc prawo międzynarodowe, że może blokować żeglugę morską kierując się tylko swoim politycznym interesem (chodzi o zablokowanie przepływu ukraińskich statków z Morza Azowskiego na Morze Czarne i konflikt zbrojny z tym związany, dopiero niedawno rosyjskie więzienie opuścili ukraińscy marynarze aresztowani przez Rosjan po kolizji kutrów wojskowych rosyjskiego i ukraińskiego).


Dobrze więc, że resort ministra Gróbarczyka ma świadomość jakiego rodzaju zagrożenia czyhają jeszcze na realizację tej inwestycji już po jej rozpoczęciu i że głównym jej przeciwnikiem jest nasz wschodni sąsiad.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

robotnik 2019.11.5 19:04
Paskudna gęba, wyliniały szczur
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.5 16:17
Ten przekop to zbrodnia na naturze!
validol2019.11.5 14:34
Z tym przekopem to stara historia . Już Niemcy myśleli o tym . Chociaż kontrolowali Cieśninę Piławską to adm.Karl Dönitz myślał żeby w Elblągu zrobić bazę dla u-botów . Zablokował to gauleiter Koch - taki odpowiednik marszałka warmińsko-mazurskiego . Sprawa oparła się o Hitlera . On był bardzo za ekologią , wegetarianin . Powiedział - jak nie będziemy szanować przyrody to o co walczymy ? Jak spojrzymy w oczy naszych europejskich koalicjantów ?
rebeliant2019.11.5 13:23
Powiem szczerze, że tzw. Europa przypomina I Rzeczpospolitą z okresu, w którym co raz bardziej pogrążała się w tendencjach rozbiorowych. Przekop Mierzei Wiślanej jest bowiem korzystny dla Polski, która jest częścią organizmu europejskiego albo przynoszący straty. Jeżeli mamy w samym centrum zarządzającym ludzi zdolnych do rezygnacji z rozwoju własnego organizmu, to jest to dokładnie to samo co czyniła część naszej szlachty w drodze do rozbiorów, które zakończyły się miedzy innymi Rzezią Pragi i dalszym niszczeniem naszego organizmu. Ciemne siły niegdyś polazły do Rosji i tam zaszczepiły komunizm, który wypruł flaki milionom ludzi nie tylko w Rosji, a z Rosjan zrobili się jeszcze bardziej bezwzględni ludzie. Dziś te same siły uwierzywszy w internacjonalistyczną miłość popuszczają Rosji, która teraz sama się uważa za centrum władające internacjonalną miłością i tą władzą się nie podzieli jak to sobie wyobrażają jełuropejczycy. Coś z tymi ludźmi od Odry na Zachód jest nie tak, gdyż gdy zaczęli obejmować Koronę Polski (np. Sasi), to Polska zaczęła być osłabiana od wewnątrz. Dziś te same geny odzywają się UE.
Y7U52019.11.5 12:24
Kopać ! Nie oglądać się na kacapskich trolli i ich POżytecznych idiotów ! Interes Polski nie jest tożsamy z interesem kacapa .
tafi2019.11.5 12:23
Pro Frondowicze, nie macie żadnych argumentów poza obrażaniem i wyzywaniem od agentów, ruskich trolii itp. Poziom przedszkola!!!
Polak2019.11.5 12:00
Głównymi przeciwnikami są Polacy, którzy po prostu nie chcą bezsensownego wyrzucania pieniędzy na niepotrzebne idiotyzmy pisokomuny.
obca swołocz wynocha z Polski !2019.11.5 12:28
Wygrajcie zatem wybory , targowiczanie !
tafi2019.11.5 11:59
Co będzie przewożone do Elbląga? Dodam jeszcze, że Elbląg drogowo jest bardzo dobrze skomunikowany z Gdańskiem, w pozostałych kierunkach transport lądowy beznadziejny i nieopłacalny, więc się pytam jaki to ma sens? Tym bardziej, że duże jednostki i tak nie wpłyną.
Zenon2019.11.5 16:21
Guma do żucia.
dzielnicowy2019.11.5 11:40
"Ekolodzy" i wszelkiej maści swołocz, szkodząca interesom Polski, spadać na drzewo liście liczyć ! Brawo rząd ! Brawo PIS ! Na pohybel lewactwu i putlerowcom !!!
anonim2019.11.5 9:17
EKO TERRORYZM JEST W RĘKACH ROSJI OD ZAWSZE - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA
tafi2019.11.5 12:19
Nie wiem co to jest eko terroryzm, ale pewnie masz rację. Skoro Twój umysł jest tak przenikliwy a wiedza rozległa to się ujawnij i poprowadź kraj ku świetlanej i sprawiedliwej przyszłości. Och Ty Geniuszu
u2019.11.5 12:26
Spadaj kacapie !
ceramik2019.11.5 8:57
Głównym przeciwnikiem? To za mało. Głównymi przeciwnikami są; Rosja, Niemcy, ekoterroryści i terroryści, których Polska ziemia nosi.
lady chapel2019.11.5 8:52
Przekop jak i cała inwestycja będą przeprowadzone fachowo bo cała załoga PiS to ludzie fachowi - to eksperci (nie mylić z ekspertami Macierewicza - tymi z komunikatora Skype)
Ryszard Olejniczak2019.11.5 8:45
Widocznie Niemcoorsja znów szykuje się do powtórki z 1939. Wprowadzenie zielonych ludzików z dwóch kierunków, z Kaliningradu (przez Zalew Wiślany) i Białorusi, do Przesmyku Suwalskiego to tylko chwila. Tym bardziej, że jak z zamieszczonej informacji wynika V kolumna już tam jest. Stanowisko UE w tej kwestii jest zarazem testem wiarygodności sojuszników.
Konfederata2019.11.5 8:42
Kopać i na lato otwarcie a nie pieprzenie w bambus! Długo będą tak deliberować?
JONASIK2019.11.5 8:32
Zanurzenie 4 metry? Ale morskie statki handlowe zwykle mają sporo większe zanurzenie eksploatacyjne. Generalnie nie opłaca się eksploatować takich maluchów. A nowych chyba się w ogóle nie buduje. Do Elbląga z Gdańska mamy też wodną trasę rzekami. Już teraz barki 500 tonowe mogą wozić towary do/z Elbląga. Dla ruchu większych barek, powiedzmy 1000-tonowych, trzeba by poprawić zakręty i miejscami pogłębić Szkarpawę. Wymagałyby to inwestycji - na poziomie 20% kosztów samego tylko przekopu Mierzei.
Marian2019.11.5 8:48
Ty tez "ekolog"?
AAAtomek2019.11.5 8:56
Marian, już ci pisałem ze jesteś idiota, po co znowu potwierdzasz?
Marian2019.11.5 9:01
Paszol ty na bolszyj ch...
AAAtomek2019.11.5 9:04
Pisz po polsku prawicowcu. Tu jest Polska!
Marian2019.11.5 9:13
Taki polak jak ty, tylko w tym jezyku panimaju.
JONASIK2019.11.5 9:15
Конечно, мы знаем все здесь, в Москве :)
anonim2019.11.5 9:16
spadaj ruski trollu - FACHOWIEC SIĘ ZNALAZŁ !!
dzielnicowy2019.11.5 11:42
Śmierdzisz ruską onucą, pajacu.
PekaesemNaWielkieBudowyPiSocjalizmu2019.11.5 8:31
Wielkie Budowy PiSocjalizmu. Centralne, narodowe, na dwie pięciolatki planowane. Oparte na wielkich dziurach w ziemi. Można w nich zagrzebać setki miliardów. Z państwowego budżetu. Czyli pieniędzy po PiSocjalistycznemu niczyich. Z tych miliardów cząstka trafi do zupełnie prywatnych kieszeni układu partyjno-rządowo-kościelnego. Wystarczy, żeby tysiące obłowiły się do końca życia. Tysiące kryształowych sutenerów, reprezentujących interesy suwerenów. Znów zadowolonych z możliwości dojeżdżania spod kościoła w wiosce na jedną z Centralnie Wielkich Budów PiSocjalizmu.
wawa2019.11.5 10:23
Ty pogrobowcu czerwonej zarazy jak ci się nie podoba przekop to WON z Polski!!!
dzielnicowy2019.11.5 11:44
Spadaj, ruski trollu !!!
Andrzej2019.11.5 8:27
Ten kanał będzie miał kapitalne znaczenie dla żeglugi turystycznej oraz handlowej. Teraz tylko budować. plan jest kapitalny, a okoliczne miejscowości odżyją.
cbvcb2019.11.5 8:25
Budując przekop, należy wykonać przepławkę (przepust) dla ryb - przeważnie śledzi - płynących na tarło do Zalewu Wiślanego. A Ziemię z przekopu i z pogłębianego toru wodnego usypać jako groblę, od Mierzei Wiślanej do lądu stałego - na wschód od Starej Pasłęki, a więc wzdłuż granicy z Rosją. W ten sposób zalew zostanie przegrodzony groblą, uniemożliwiając np. przedostawanie się zanieczyszczeń z Kaliningradu, z bzy okrętów w Bałtijsku i utrudniając desant np. na Elbląg i dalej do Gdańska. Zalew będzie czysty i bezpieczniejszy.
AAAtomek2019.11.5 8:54
Ale po co maja robić desant z morza, skoro helikopterami i transporterami z lądu z Kaliningradu będą szybciej??? A z drugiej strony chcesz usypać groble??? Serio??? Ty chyba w życiu morza nie widziałeś!
cbvcb2019.11.5 10:10
A Ty ZALEWU
rolmops2019.11.5 12:25
Spadaj kacapie za Ural !
Ja2019.11.5 8:24
Brawo.
AAAtomek2019.11.5 8:21
Ten kanał jest potrzebny kajakarzom i sternikom jachtowym. Żaden statek nie będzie wpływał do Elbląga, Skoro ma pod nosem Gdańsk i Gdynię, a za 30-50lat zmiany klimatu spowodują że morza bałtyckie i tak będzie pod Elblągiem. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na wybudowanie elektrowni atomowej.
Marian2019.11.5 8:46
Mam nadzieje ze ABW odnotowala twoj wpis.
AAAtomek2019.11.5 8:50
Możesz osobiście donieść na mnie do ABW!!!
anonim2019.11.5 9:15
WŁAŚNIE TACY Pier..cy jak ty PIORĄ MÓZGI PSEUDO EKOLOGOM - SPADAJ RUSKI TROLLU
Endriu2019.11.5 11:05
Elektrownia atomowa miała powstać nad morzem , jeśli woda ma podnieść się to atomówka nie ma sensu . Tak więc twój wpis to głupie 'nie' przeciw wszystkiemu co nie podoba się ekosługusom Rosji.
taro2019.11.5 11:59
on myslal o ciaglym chlodzeniu woda morska, ale nie pomyslal, ze cala elektrownia atomowa moze znalezc sie pod woda.
Tadeusz2019.11.5 11:54
DUREŃ !!!!!!!!!!!!
rex2019.11.5 12:05
Tak źle Polsce życzysz, że elektrownię atomową byś chciał tu wybudować?
retro2019.11.5 13:52
naoglądałeś się Hary Potera . brednie wypisujesz kolego
Marian2019.11.5 8:13
To nie ekolodzy ale obca agentura o kryptonimie "ekolodzy".Zlikwidowac!!!
AAAtomek2019.11.5 8:22
Marian, jesteś tępym człowiekiem. Tak w skrócie.
Andrzej2019.11.5 8:29
Ty jesteś tępym zielonym
AAAtomek2019.11.5 9:02
Marian, pisz jako Marian.
Przeciw kretynom2019.11.5 10:06
Jesteś obcym agentem. Tak w skrócie.
taro2019.11.5 11:55
a ty jestes tepym atomkiem, gorzej, bez mozgownicy.
Realista2019.11.5 10:04
Mam nadzieje ze następnego pisiego ekologa szlak trafi i wyląduje w piekle