Bukowski:Owsiak to nie Chrystus! - zdjęcie
20.01.19, 19:15Zdj. Ralf Lotys, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Bukowski:Owsiak to nie Chrystus!

11

Owsiak to nie Chrystus

Od kogo jak od kogo, ale od doświadczonego naukowca, będącego w dodatku kierownikiem Zakładu Psychologii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli od człowieka, który powinien szczególnie umieć ważyć słowa i umiejętnie łagodzić nastroje społeczne, a nie podgrzewać je, nigdy bym się nie spodziewał poniższego sformułowania, jakiego użył w rozmowie z tygodnikiem „Wprost” profesor UJ doktor habilitowany Bartłomiej Dobroczyński:

„- Gdybym miał najdobitniej określić, jaka jest różnica między Jurkiem Owsiakiem z końca lat 90-tych, a Jerzym Owsiakiem składającym rezygnację, powiedziałbym, że to jak różnica między Jezusem Chrystusem zjednującym sobie uczniów, a Jezusem Chrystusem przed obliczem Piłata.”

Rozumiem, że jako współautor książki pt. „Orkiestra Klubu Pomocnych Serc czyli Monolog-wodospad Jurka Owsiaka” prof. Bartłomiej Dobroczyński może nie być obiektywny w ocenie szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale stopień naukowy i piastowana funkcja na czołowej polskiej uczelni chyba jednak do czegoś zobowiązują.

Jeżeli mówi on w wywiadzie dla „Wprost” na podstawie przeprowadzonych przez siebie wcześniej badań że w jego opinii niewiele osób w naszym kraju może się pochwalić taką charyzmą i umiejętnością skupiania wokół siebie ludzi z bardzo różnych środowisk, jak Owsiak oraz wypowiada inne pochwały dyrygenta WOŚP, który właśnie odwołał wcześniejszą rezygnację z kierowania nią, wszystko jest w porządku. Kiedy porównuje go do Chrystusa, budzi to zrozumiały niesmak.

Mam nadzieję, że prof. Dobroczyński szybko opamięta się i przyzna, że znacznie przebrał miarę, jaką wyznacza bycie naukowcem, a szczególnie psychologiem, który najlepiej musi rozumieć czym jest odpowiedzialność za słowo, zwłaszcza w debacie publicznej na niezwykle gorący i emocjonujący większość rodaków temat.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (11):

Jar2019.01.21 13:22
Chrystusem nie jest, ale większym chrześcijaninem niż ta cała szczujnia z Rydzykiem,Zalewskim i podobnymi typkami na czele.
PobawSięKapciem2019.01.21 11:06
Im bardziej Bukowski próbuje szarpać Owsiaka za nogawki, tym wyraźniej przypomina kundla pobudzonego zarobaczeniem.
OstatniUczciwy2019.01.20 22:41
Na szczęście Owisak jest prawdziwy, a nie mityczny. Choć nie popadałbym w gloryfikację jego osoby bo staniemy się tacy sami jak fanatyczni wyznawcy religii, a to bardzo groźne dla społeczeństwa.
Jack Em2019.01.20 21:31
Owsiak to typowy ... cwaniak Barabasz uwolniony przez cwanych Żydów tylko po to żeby zabić Prawdę , uzyskać swoje cele ... ochronić mamonę , majątki , stanowiska , wpływy , żeby nie zmienił się ich szemrany status quo. Nie rozliczą Owsiaka bo tak jak Bolek Wałęsa , być może ks. Jankowski (być może mieli na ks teczkę żeby go szantażować i takiego go postawili przy Wałęsie ale na to nie ma dowodów tylko POmówienia ale są tacy księża) itp uwikłani szantażowani ludzie ... mieli robić za autorytety i bohaterów dla interesów szemranych generałów KGB służb w Polsce (SB WSI). Tak Owsiak to Barabasz dokładnie taki jak go przedstawił Mel Gibson w "Pasji".
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.20 21:12
Owsiak to nie Chrystus? to może chociaż Owsiak to nasza Matka Teresa z Kalkuty. Oczywiście bez tych wszystkich przegięć prawdziwej Matki Teresy. Nawet podobny :)
OstatniUczciwy2019.01.20 22:44
W przeciwieństwie do matki teresy Owsiak pomaga. Ona tylko zbierała ludzi do ośrodków gdzie nie podawano im lekarstw i wciskano kit że cierpienie prowadzi do boga. Leczyli ich modlitwą. Ciekawe, że u nas ludzie najbardziej gorliwi religijnie pierwsi są w kolejce do lekarza, ciekawe, ciekawe.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.20 23:25
Jest jeszcze śmieszniej. Np. katolicy przyjmują leki powstałe z wykorzystaniem inżynierii genetycznej.
gośka2019.01.20 20:42
Brat Albert kontra Jerzy Owsiak.....pierwszy czynił dobro pod presją woli Boga...drugi czyni dobro sam od siebie...które dobro jest cenniejsze w oczach Boga?
kosa2019.01.20 21:55
Chyba sam dla siebie.... to "dobro" czyni....
Jar2019.01.21 13:24
Oczywiście Jerzego Owsiaka.Nie mam wątpliwości.
asia2019.01.20 20:19
Mogę tylko dodać , że już mamy dosyć tych autorytetów prześcigających się który wykaże się większym szokowaniem ludzi. Wygląda to jakby ktoś zorganizował konkurs z wysoką nagrodą