Budka kontra Pereira. Sąd oddalił wniosek wiceszefa PO - zdjęcie
09.10.19, 18:29

Budka kontra Pereira. Sąd oddalił wniosek wiceszefa PO

14

Sąd Okręgowy w Gliwicach zdecydował, że szef portalu tvp.info, Samuel Pereira nie musi prostować informacji na temat tzw. "paragonu hańby" oraz ceny leku Valcyte. 

Pereira zarzucił posłowi Platformy Obywatelskiej, Borysowi Budce kłamstwo w sprawie ceny leku Valcyte. Polityk podczas zeszłotygodniowej debaty transmitowanej na antenie TVP zaprezentował tzw. "paragon hańby", mający uderzać w rząd PiS. Widniała tam horrendalnie wysoka cena leku dla pacjenta po przeszczepie. Jak się jednak okazuje, lekarstwo jest refundowane, a jego cena w refundacji wynosi 3 zł i 20 gr. Sąd oddalił wniosek Borysa Budki, który chciał, by sąd zobowiązał dziennikarza do wycofania twierdzeń, że wiceszef PO kłamał w sprawie ceny leku. Sąd uznał, że redaktor naczelny portalu TVP Info wypowiadał się jako osoba fizyczna, publicysta, który mógł dokonywać oceny jego wypowiedzi. 

Polityk wytoczył Pereirze proces w trybie wyborczym. Publicysta, który nie był obecny w sądzie, informował, że w sensie formalnoprawnym nie wie, jakie są zarzuty Budki. W ocenie Samuela Pereiry postępowanie polityka nosi znamiona ograniczania wolności słowa w okresie wyborczym. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (14):

Lublinianka2019.10.9 22:41
Oglądałam tę debatę w TVP, w której Budka pokazał ów "haniebny" paragon - i muszę przyznać, że NIESTETY pan poseł sprytnie posłużył się manipulacją przedstawiając kwestię tego dokumentu. Mianowicie zastosował nieetyczny chwyt dialektyki erystycznej, czyli jedną z metod nieuczciwego prowadzenia sporu - nazywa się ona przejście "od szczegółu do ogółu". Polegało to na tym, że rozpoczął swoją wypowiedź od zaprezentowania xerokopii paragonu, po czym zasugerował, że lek nie jest W OGÓLE refundowany dla dzieci, bo rząd PIS zamiast wprowadzić jego refundację, wolał kupić nowe samoloty dla prezydenta i rządu 😕 Zatem pan poseł Budka zachował się po prostu NIEETYCZNIE!!! Forumowiczów Frondy zainteresowanych tematyką manipulacji w dyskusji odsyłam do świetnej książki "Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów" Artura Schopenhauera - cienka książeczka, którą można przeczytać przed snem, kosztuje ok.10 zł - w której autor omawia między innymi tę zastosowaną przez Budkę metodę manipulacji w dyskusji, oraz szereg innych, równie podłych, którymi często posługują się lewaccy komentatorzy na Frondzie. Książkę tę omawialiśmy szczegółowo na wykładach z filozofii i wiedzy o mediach na studiach - czyta się ją z przyjemnością. P.S. Serdecznie pozdrawiam moich wspaniałych wykładowców filozofii i logiki z KUL w Lublinie - Pana prof. Pawła Skrzydlewskiego i Panią prof. Agnieszkę Lekką-Kowalik - zgłębianie zagadnień z zakresu filozofii, kultury łacińskiej i logiki pod Państwa przewodnictwem to był dla mnie zaszczyt i przyjemność 😊😊😊 Żałuję, że odszedł od nas wspaniały medioznawca - ś.p. ks.prof. Tadeusz Zasępa, który w niezwykle interesujący sposób na wykladach z "Wiedzy o mediach" wprowadzał nas w tematykę manipulacji medialnych 😢
Naczelny2019.10.9 21:06
Fronda pisowska
Naczelny2019.10.9 21:00
Fronda partyjna szczujnia pominęła to że Budka wygrał proces.
Kalina2019.10.9 20:23
Ale TVP musi sprostować nieprawdziwe informacje, tak głosi prawomocny wyrok sądu, zapomnieliście chyba dodać ;) Tylko prywatna osoba Pereiry została z tego wyłączona, ogólnoe to Budka proces ten wygrał ;) ech, dziennikarstwo na frądzi... ;D
Niejestemrobotem2019.10.9 20:07
A może podalibyście, że wygrał proces przeciwko TVP? I ona musi sprostować informację? Bo pisząc: "Jak się jednak okazuje, lekarstwo jest refundowane, a jego cena w refundacji wynosi 3 zł i 20 gr." sugerujecie, jakoby Pereira i TVP miały rację, a to nie jest prawdą. Merytorycznie to Budka miał rację z paragonem, co potwierdza wyrok na TVP. Pozew w sprawie Pereiry został odrzucony z przyczyn formalnych, tyle. A Wy, tania Frondo, podając tylko jeden wyrok i przemilczając resztę faktów wspinacie się na wyżyny propagandy.
Witek2019.10.10 12:28
Refundowane jest wtedy gdy komuś się ten lek należy, a nie dla każdego kto ma ochotę sobie go kupić. Lekarz decyduje o przydatności leku dla pacjenta, bo nie w każdej sytuacji jest on skuteczny. Po przeszczepie w szpitalu wszyscy go dostają za darmo.
Niejestemrobotem2019.10.10 16:28
Owszem, refundowane jest wtedy, gdy komuś się należy. Ale decyzję o tym nie podejmuje lekarz na podstawie przesłanek medycznych, tylko została podjęta przez urzędnika, który wpisał określone kryteria refundacji. Na tyle wąskie, żeby jedynie część osób się na nie "łapała", żeby nie wydać za wiele, ale móc mówić, że lek jest refundowany. P.S. Ten lek jeszcze niedawno w ogóle nie był refundowany, ale przed wyborami urzędnicy postanowili, że jednak komuś się on należy ;)
kamila2019.10.9 19:51
ide glosowac na PiS .... aby fekalia pomatolsko niemieckie nigdy wiecej nie plynely po Polsce ....niech plyna u merkelowej i timmermansa ....i rudego szwaba donka
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.10.9 20:20
Za czasów prezydenta Kaczyńskiego fekalia płynęły szerokim nurtem u nikomu to nie przeszkadzało.
katolik2019.10.9 22:14
dokładnie tak
babcia z dowodem2019.10.9 19:17
Idę głosować! Chociażby dla tych maleństw co się urodziły po 2015 i ich rodziców. Pozdrawiam Babcia z dowodem.
soki2019.10.10 4:14
Nie bądź taki pewny, wnuczek już czaj się aby zabrać ci dowód.
Polak Ateista Kretyński Gejj2019.10.9 19:14
Wnuczek Gomułki pewnie dostał zawodu nie ma Tulei i innych sędziopodobnych wyrobów
kamila2019.10.9 19:54
nie dosc ,ze przyglupi to jeszcze ugly kak rozyczka von....