Brytyjczyk: Polacy w 1920 r. uratowali całą Europę. Czyli: Czego nie wiedzą o Polsce ludzie za granicą - zdjęcie
05.02.18, 11:22zdj. screen Youtube

Brytyjczyk: Polacy w 1920 r. uratowali całą Europę. Czyli: Czego nie wiedzą o Polsce ludzie za granicą

Patrick Ney jest Brytyjczykiem, który od ośmiu lat mieszka w Polsce. Prowadzi kanał na Youtube, na którym dzieli się swoimi doświadczeniami. 

Od Brytyjczyka dowiemy się między innymi o 10 powodach, dla których kocha Polskę, jak Ney postrzega dzisiejszą Polskę, co Polacy myślą o Wielkiej Brytanii i Brytyjczykach oraz czy prawdą jest, że Brytyjczycy nienawidzą Polaków i jak postrzegają naszych rodaków, którzy mieszkają i pracują na Wyspach. Na Youtube Brytyjczyk zamieszcza również porady dla obcokrajowców przyjeżdżających do naszego kraju. Ney pokazuje m.in., jak nauczyć się języka polskiego.

W opublikowanym ostatnio filmie Patrick Ney tłumaczy, dlaczego zdecydował się zamieszkać w Polsce, skoro jest- jak mówili jego znajomi, którzy nie do końca rozumieli jego decyzję- "szara i biedna".

"Coś w Polsce przyciągnęło mnie, coś było wspaniałego w tym kraju, zawsze chciałem odkryć, kim są Polacy"- tłumaczy Brytyjczyk mieszkający w Polsce od 2010 roku. 

Czego nie wiedzą o Polsce ludzie za granicą? 

"Ludzie nie wiedzą np, że Polacy pokonali Sowietów w 1920 roku i nie wiedzą, że dzięki temu uratowali całą Europę. Ludzie nie wiedzą, jakim krajem Polska była między wojnami, jak dużo właściwie osiągnięto w tamtych latach. No i oczywiście okupacja niemiecka. Nie wiedzą np. że Armia Krajowa była największym ruchem oporu w całej Europie, nie wiedzą, co się stało w Polsce po II wojnie światowej"-wylicza Ney.

"Przez bardzo długi czas myślałem: tu jest mój dom na stałe, tu chciałbym umrzeć. To jest kraj, który przeżył tak przykre wydarzenia, tak niesamowite rzeczy zrobił- nie tylko dla siebie, ale dla nas wszystkich"-tłumaczy. 

"Jak dowiedziałem się o polskiej historii i o wszystkim, co Polacy przeżyli przez te ostatnie sto lat, naprawdę byłem w szoku"-podkreślił Ney. Zobaczcie zresztą sami.