Brytyjczycy po latach w końcu przyznali, że to Polacy złamali kod Enigmy podczas II wojny światowej. 

BBC, główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, uznał wkład polskich naukowców w proces złamania tajemnicy niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigmy. BBC zamieścił w internecie wywiady z uczestnikami konferencji naukowej, która jest kulminacją trwającego od przeszło pół roku programu badań „Sztafeta Enigmy”. Program badawczy „Sztafeta enigmy” został zorganizowany przez londyński Instytut Józefa Piłsudskiego.

W konferencji w Ambasadzie Polskiej w Londynie wzięli udział historycy wywiadu oraz krewni matematyków oraz kryptologów, którzy przyczynili się do złamania kodu Enigmy. Złamanie kodu, jak się ocenia, skróciło II wojnę światową o od 2 do 4 lat.

Brytyjczykom i światowej opinii publicznej dobrze znana jest postać Alana Turinga, twórcy pierwszego funkcjonującego komputera i bohatera hollywoodzkiego filmu. Tragicznie zmarłego w 1954 roku matematyka i kryptologa na konferencji reprezentował jego bratanek, Sir Dermot Turing. Uczestnikiem konferencji był również Jeremy Russell, kuzyn polskiego matematyka Henryka Zygalskiego, który łamaniem kodu Enigmy zajmował się na długo przed Alanem Turingiem.

– Wuj Jeremy'ego używał techniki papierowej, która poprzedzała to, co robił mój własny wuj stosując swoją maszynę – podkreślił Sir Dermot Turing.

Na konferencji poruszono również mało znaną sprawę wkładu francuskiego wywiadu w złamanie szyfru Enigmy. Nawet po upadku Francji w 1940 roku, w tajnych komórkach wywiadu francuskiego na Riwierze i w Afryce Północnej prowadzone były prace nad Enigmą. W tych placówkach pracowała dosyć duża grupa polskich kryptologów, którzy jako pierwsi posiedli sekret „Enigmy”. W związku ze swoją pracą w Francji, Polacy nie uczestniczyli w pracach w Bletchley Park, słynnym brytyjskim ośrodku kryptologicznym. Bletchley Park, który jest również uważany za kolebkę informatyki, pod koniec wojny zatrudniał blisko 10tys. ludzi – ekwiwalent pełnej dywizji.

za: tvp.info