Brawo! Wielka muzułmańska uczelnia potępia Państwo Islamskie - zdjęcie
06.12.14, 14:59Brawo! Wielka muzułmańska uczelnia potępia ISIS (fot. YouTube)

Brawo! Wielka muzułmańska uczelnia potępia Państwo Islamskie

2

Stolica Apostolska, w tym sam Wikariusz Chrystusa, od dawna wzywają świat muzułmański do jednoznacznego potępienia zbrodniczego Państwa Islamskiego. Możliwe, że wezwania te znalazły właśnie istotny odzew. Dżihadystów potępił mianowicie uniwersytet Al-Ahzar z egipskiego Kairu. Uczelnia ta odgrywa ogromnie istotną rolę dla sunnickiego islamu, swoimi wpływami sięgając w różnym stopniu do całego niemal muzułmańskiego świata.

Al-Ahzar zorganizował konferencję, w której udział wzięło aż 700 uczestników: wszyscy potępili wspólnie Państwo Islamskie.

Warto podkreślić, że Al-Ahzar dopiero w tym roku ponowił współpracę z Watykanem na różnych polach, po dłuższej przerwie wywołanej kontrowersjami wokół wypowiedzi Benedykta XVI.

„Potępiamy przymusowe wygnanie chrześcijan i innych grup religijnych oraz etnicznych” – czytamy w oświadczeniu z konferencji. „Wzywamy chrześcijan do pozostania zakorzenionymi w swoich ojczyznach i do przetrwania tej falki terroryzmu, z której powodu wszyscy cierpimy” – oświadczono.

Konferencję jako „epokowe” wydarzenie ocenił katolicki biskup koptyjski Antonios Aziz Mina z Gizy. „To pierwszy raz, gdy tak wpływowa islamska instytucja otwarcie deklaruje, że teorie wykorzystywane przez terrorystów i ekstremistów do usprawiedliwienia poprzez Koran aktów przemocy są perwersją prawdziwego islamu” – powiedział biskup. „Jak dotąd islamskie instytucje i akademie były niemal zawsze ostrożne w potępianiu takich tendencji” – dodał.

Z tego właśnie powodu stanowisko zaprezentowane przez uniwersytet Al-Ahzar ma ogromną wagę. Jest po pierwsze znaczącym krokiem na drodze katolicko-muzułmańskiego dialogu. Po drugie może odwieść niektórych przynajmniej muzułmanów od pochopnego popierania tych, którzy próbują uzasadniać przemoc i agresję słowami przypisywanymi Bogu.

pac/catholic culture

Komentarze (2):

anonim2014.12.6 16:43
A, ile jest uczelni w świecie muzułmańskim ?
anonim2014.12.6 18:54
@ enrque111 Islam nie ma jednorodnej struktury - nie ma tam autorytetu, któremu byliby podporządkowani wszyscy sunnici czy szyici (dlatego z podziwem patrzą na katolicyzm, gdzie wystarczy, że papież przemówi i sprawa załatwiona). W tym względzie islam bardziej przypomina protestantyzm niż katolicyzm. A 3 najważniejsze uczelnie sunnickie znajdują się w Egipcie (wspomniany Al-Ahzar), Arabii Saudyjskiej i Pakistanie. Są jeszcze uczelnie o zasięgu bardziej lokalnym.