"Panie Pośle, minister nie heretyk i nie mason a prosty, skromny wyrobnik winnicy Pańskiej…"-pisze na Facebooku szef resortu kultury, wicepremier Piotr Gliński. 

Polityk zwraca się do posła Konfederacji, Grzegorza Brauna, który zaatakował prof. Glińskiego za portret Stanisława Kostki Potockiego w gabinecie nad biurkiem. 

"Pan Poseł Grzegorz Braun oznajmić był raczył w trakcie debaty nad exposé Prezesa Rady Ministrów, czyniąc z tego zarzut, że nad biurkiem ministra kultury wisi portret Stanisława Kostki Potockiego (1755-1821). To fakt. Powiesił go tam któryś z moich poprzedników, pewnie w uznaniu jego zasług dla polskiej kultury (był przecież Kostka Potocki pierwszym polskim „ministrem kultury”)."-czytamy na facebookowym profilu Glińskiego. 

"Ale kontrfaktyczne jest już twierdzenie na tej podstawie przez Wielce Szanownego Pan Posła, że masoneria stanowi dla mnie „najlepszy wzorzec”. Skąd taki pomysł? Cóż, tak się złożyło, że minister kultury to konserwatysta, musiałby mieć dobry powód do zmiany wystroju gabinetu"-ironizuje wicepremier. 

"A portret niezły (choć kopia tylko - niestety - obrazu Józefa Grassi) i kulturą się Kostka jak najbardziej zajmował, a masoneria z tamtych, pradawnych, lat to - zdaje się -towarzystwo zupełnie inne niż ta działająca później. Jak pamiętam, chociażby z „Popiołów”, chyba trochę niepodległościowe, nawet patriotyczne…"-pisze dalej prof. Piotr Gliński. Minister kultury tłumaczy, że oprócz portretu Kostki Potockiego ma nad biurkiem w gabinecie także krzyż, "zrobiony z drewna dębowego, z grodu Przemysława pochodzący, który w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski otrzymałem od przewielebnego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego". 

"Panie Pośle, minister nie heretyk i nie mason a prosty, skromny wyrobnik winnicy Pańskiej… "-podkreśla polityk. 

Jak widać, kadencja Grzegorza Brauna w Sejmie zapowiada się niezwykle "produktywnie". Już teraz widzimy, że poseł Konfederacji zamierza zajmować się naprawdę "poważnymi problemami"... Co będzie następne? Może zaktualizowana "lista Żydów" ukrytych w polskim parlamencie pod polskimi nazwiskami?

 

yenn/Facebook, Fronda.pl